Rubriky:

Reprezentace

Čech: Nesmíme mít hned velké oči

28. května 2004 09:18 - SEEFELD (Rakousko)

Brankář české fotbalové reprezentace Petr Čech si užívá soustředění národního týmu v rakouském Seefeldu a na mistrovstí Evropy favorizuje Francii a domácí Portugalsko. V rozhovoru pro deník Právo Čech dále prozradil, jak se loučil ve francouzském Rennes, jak se těší do londýnské Chelsea, a věří, že český tým na Euru udělá dobrý výsledek.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

V neděli jste se rozloučil s dresem Rennes vítězstvím 4:0 nad Montpellierem. Jak vás vyprovodili fanoušci před odchodem do Chelsea?
Když vám vstoje tleská dvaadvacet tisíc lidí a skandují vaše jméno, tak to musí chytit každého. Trenér mě schválně vystřídal dvě minuty před koncem a spoluhráči mi při odchodu ze hřiště vytvořili uličku. Po zápase nastoupil prezident klubu do středového kruhu, kde měl krátký proslov a oficiálně se se mnou rozloučil. Pak jsme s mužstvem ještě obešli čestné kolečko.

Dostal jste něco na památku?
Dres podepsaný od všech spoluhráčů, kytku a velikou bretaňskou vlajku o rozměrech asi pětkrát tři metry. Ze hřiště jsme ji nesli čtyři a to nebyla ani pořádně rozložená...

Už víte, kdy zahájíte přípravu v Chelsea?
Ještě to není přesně stanoveno, protože stále nemají dořešenou otázku trenéra.

Zajímáte se o to, kdo vás v novém působišti povede?
Teď se hlavně koncentruji na mistrovství Evropy. Ale vím, že se mluví o Mourinhovi z Porta a taky jsem četl, že oslovili Itala Capella. Možná nakonec zůstane i Ranieri, těžko říct.

Už jste vyřešil otázku bydlení v Londýně?
Zatím jsem jen dal nějaké požadavky a až tam s manželkou pojedeme, tak něco z toho vybereme. Všechny věci mám sbalené v krabicích v baráku v Rennes, protože bych je neměl kam dát.

Jak se vám zamlouvá soustředění v Seefeldu?
Je to středisko se vším všudy, jsou tady i dobré terény na běhání. Zatím je všechno v pohodě. V hotelu máme perfektní regenerační linku a každý si dopřává, na co má chuť - bylinkové koupele, solnou lázeň, saunu. Po náročné sezóně to přijde docela vhod.

Co děláte ve volném čase?
Hotel jsme ještě pořádně neopustili. Tréninky jsou docela náročné a toho volna ani moc není. Většinou ležím a poslouchám muziku. Vzal jsem si sem hodně cédéček nejrůznějších žánrů - od Nirvany až po Madonnu.

Jste rád, že v Seefeldu nejste na každém kroku středem pozornosti a máte relativně klid?
Na tréninky se chodí dívat docela dost lidí a jsou tady němečtí lovci autogramů. Mají asi tak osm miliónů nejrůznějších fotek a i když je na některé vidět jen třeba ruka, chtějí všechny podepsat...

Cítíte s blížícím se šampionátem zvýšenou nervozitu?
Asi každý z nás to vnímá a pociťuje, že vrchol sezóny je na dostřel. Ale všechno to na nás asi padne až v momentě, kdy přiletíme do Portugalska.

Sledujete třeba nominace ostatních týmů? Zajímá vás to?
Jen jsem to v rychlosti projel. Každý tým, který se na mistrovství Evropy dostal, má určitě svou kvalitu.

Koho považujete za favorita?
Asi obhájce titulu Francouze, kteří mají skvělý kádr. A myslím, že hodně nepříjemní budou i Portugalci. Taky mají vynikající hráče, navíc hrají doma.

Jak vidíte naše soupeře ve skupině?
O Nizozemsku snad není třeba ani moc hovořit. V poslední době se nám na ně dařilo, ale je těžké tak výborné mužstvo pořád porážet. Němci jsou zase vyloženě turnajový tým. Před ním neoslní, ale na šampionátu se vytáhnou. Lotyši jsou podle mě v pozici Čechů na mistrovství v Anglii 1996. Nikdo s nimi moc nepočítá, ale nesmí se zapomínat na to, že v baráži vyřadili Turky. Vlítnou na to s plným elánem a nasazením. Rozhodně se nesmí podcenit.

Národ českému týmu hodně věřil, ale po dvou porážkách optimismus lehce opadl. Je to pro mužstvo lepší?
V první řadě je lepší nemít ještě před startem velké oči, ale jako v kvalifikaci jít zápas od zápasu s tím, že tam chceme zůstat co nejdéle a uděláme pro úspěch maximum. Myslím, že máme kvalitativně podobnou skupinu jako na šampionátu před čtyřmi lety. Tenkrát se nepostoupilo, teď se o to chceme porvat. Ale rozhodně nikdo z nás nebude dělat nějaká prohlášení typu, že pro nás EURO začíná až třeba ve čtvrtfinále.

Jan Krůta, Sport.cz, Právo

Zrušit