Reprezentace

Večer plný smůly rozhodl van Hooijdonk

8. září 2004 22:42 - AMSTERDAM

Sportovní nespravedlnost, chce se křičet do světa. Na úvod zpackaná hymna a na konci vzhledem k průběhu děsivý výsledek. Čeští fotbalisté vstoupili v Nizozemsku do kvalifikace o mistrovství světa porážkou 0:2, která je prostě smolná. Ačkoliv byli čeští fotbalisté po většinu utkání lepší, zápas rozhodl dvěma góly van Hooijdonk.

Co naplat, že byli Češi v první půli dlouho lepší, její průběh měl totiž vyústění, které vybízelo přímo k pláči. Ve 33. třetině minutě Nizozemci dvěma narážečkami vyškolili českou obranu, van der Vaart šel na Čecha sám jak hokejista při trestném střílení a vše vybrousil milimetrovou asistencí na van Hooijdonka. Skluz Ujfalušiho byl zoufale marný, tmavý kanonýr před sebou viděl jen prázdnou síť - 1:0!

On-line reportáž zápasu jste mohli sledovat ZDE

Byla to pro Brücknerův tým drtivá a nečekaná rána, vždyť do té doby v pekelném tempu soupeře k ničemu velkému nepustili a hráli až nečekaně odvážně. A těch šancí co si vytvořil! "Oranjes" byli až bezradní, presink jim motal hlavy, kazili. V 8. minutě hlavičkoval Bolf a Kollerově špičce kopačky chyběly centimetry, aby změnila směr balónu za van der Sara.

Své šance nedali, přišel trest

Češi v netradičním rozestavení, které ještě v průběhu hry operativně měnili, se hnali přes oranžový val docela snadno, tříčlenná domácí obrana úpěla po chybách zálohy v rozehrávce pod divokými nájezdy: skvělý Heinz vysunul do ulice Rosického, který pálil z úhlu sám, ale nizozemský gólman skvěle zachránil...

Čech na druhé straně sebral občas jen nějaký centr a střely z dálky hlídal s rutinou. To zklamáním hučel početný kotel českých fanoušků. Baroš, jenž také inkasoval žlutou kartu za hru bez kopačky, byl v šestnáctce po přiťuknutí Rosického sám, ale míč netrefil nejlépe, gólman opět vše zmařil.

Pak uháněl na zteč Heinz, skvělý van der Sar ale našel balón pod tělem. Jak veselo mohlo být. Jedna povedená akce domácích však vše zvrátila, narvaná amsterdamská Arena zpívala nadšením.

Kollerovo břevno

Po pauze šance nepřicházely, Nizozemci se stáhli více ke své brance a čekali. Češi mohli lamentovat nad štěstím: Baroš poslal centr přes celé vápno a Koller trefil hlavou břevno! Dlouho ležel český obr zoufale na zemi.

Brückner hnal u lajny do útoku a míchal sestavou. Castelen proháněl Jiránka, tak šel na plac Grygera, ofenzívu posílili Vachoušek a Lokvenc, ale bránícího soupeře jsme nemohli ničím zaskočit. Nizozemci koučovali hru, dopředu se nezmohli na nic.

Pak se čestí fotbalisté zlobili na sudího Merka jako čerti, že neposoudil zákrok Heitingy na Baroše jako faul, forvard Liverpoolu mohl jít sám na branku... Po zákroku na stejného muže se o chvíli později mohla kopat penalta. Sudí Merk zase nic.

A tak se vše rozlousklo. Bolf fatálně ignoroval míč a van Hooijdonkovi snad ještě stihl říct: "Račte skórovat". 2:0, konec. Pak už pochodovaly jen nervy.

Nizozemsko - Česko 2:0 (1:0)
Branky: 33. a 84. Van Hooijdonk. Rozhodčí: Merk - Kadach, Glindeman (všichni Něm.). ŽK: Van Hooijdonk - Baroš, Heinz, Rosický. Diváci: 51.000 (vyprodáno).
Nizozemsko: Van der Sar - Heitinga, Ooijer, De Jong - Van Bommel, Sneijder, Davids, Van der Vaart (74. Boulahrouz) - Kuijt, Van Hooijdonk (86. Van Bronckhorst), Castelen (74. Makaay). Trenér: Van Basten.
ČR: Čech - Jiránek (59. Grygera), Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Rosický, Hübschman (63. Vachoušek), Týce (76. Lokvenc) - Baroš, Heinz - Koller. Trenér: Brückner.

Ostatní zápasy 1. skupiny:
Andorra - Rumunsko 1:5 (1:3)
Branky: 28. Pujol z pen. - 16. a 70. M. Niculae, 5. a 83. Pancu, 1. Cernat. Rozhodčí: Kircher (Něm.). ČK: 80. I. Lima (Andorra). Diváci: 900.
Arménie - Finsko 0:2 (0:1)
Branky: 24. Forssell, 67. Eremenko. Rozhodčí: Malzinskas (Lit.). Diváci: 8000.