Rubriky:

Reprezentace

Galásek: Navléknu pásku, co nosil Pavel

7. října 2004 18:58 - PRAHA

Tomáš Galásek převzal ve čtvrtek po Pavlu Nedvědovi kapitánskou pásku, pro oporu Ajaxu Amsterdam vůdčí role ovšem není žádnou neznámou. "Vždyť jsem jako kapitán působil už v Baníku, reprezentaci do 21 let i Ajaxu. Nyní je to pro mě ale největší čest!" říká Galásek v rozhovoru pro Právo.

Tomáši, jak se cítíte jako nový reprezentační kapitán?
Není to pro mě nová funkce. Vždyť jsem jako kapitán působil už v Baníku, reprezentaci do 21 let i Ajaxu Amsterdam. Nyní je to pro mě ale největší čest! Dostal jsem důvěru a ta mě přesvědčila, že bych se odpovědnosti neměl zbavovat.

Volba na vás padla už ve středu večer. Ve hře jste tedy byli jen vy s Kollerem?
Kandidáti byli daní, když Karel Poborský funkci nechtěl. I když pro mě byl právě on tím pravým. Nakonec jsem já první, Karel bude asistentem a třetí v řadě je Tomáš Rosický.

Dokázal byste porovnat sebe s vaším předchůdcem Pavlem Nedvědem?
Jsem určitě méně impulzivní než on, ale mnohému jsem se od něj přiučil. Vyhecovat, strhnout ostatní, to je určitě velice těžké. Budu se ale moc snažit. Chci být dobrým článkem mezi trenérem a mužstvem.

A kromě těchto věcí - co ještě je pro funkci kapitána stěžejní?
Určitě vystupování a dobrá komunikace, rád bych šel ostatním příkladem. Nejde jen pásku navléci a hrát. Obnáší to i další: být otevřený, mluvit do kamery, přitom já byl vždy raději v ústranní... Trochu si myslím, že se funkce kapitána někdy moc přeceňuje. Třeba teď kvůli tomu je taková velká tisková konference... Už mi radili, abych angažoval za mluvčího Vláďu Šmicra. Tak ať se rychle uzdraví... (smích)

S rolí kapitána ale nemáte vždy jen dobré zkušenost, že? Jak to bylo tehdy v Ajaxu?
Zvolil si mě trenér. Po čase jsem se ovšem zranil a během té doby tým 11x zvítězil. Vrátil jsem se, dostal pásku zpět a hned se prohrálo... Byly tam na mě nějaké tlaky, tak jsem ji zase vrátil, nechtěl jsem s tím mít už nic společného. Jsem tam ale už pět let, tak jsem přijal nabídku být druhou volbou po van der Vaartovi.

Co vám po volbě řekl trenér Brückner?
Že jsem kapitán, který tým dovede na mistrovství světa. To ale záleží i na celém kolektivu.

Cítíte velký tlak? Na světovém šampionátu hrálo naposledy Československo v roce 1990...
Čeká nás velký úkol. Budu pod drobnohledem, budou větší tlaky. Vzpomeňte, jaká se snesla v roce 2001 po nevydařené baráži kritika na starší hráče. Oni se ale nebáli a dovedli tým na mistrovství Evropy. Beru si to za dobrý příklad.

Dostanete pásku zbrusu novou, nebo vezmete tu po Pavlovi?
Chceme do Německa! Vezmu tedy tu, co nosil Pavel...

Viktor Nosek, Sport.cz, Právo

Zrušit