Rubriky:

Reprezentace

Rosický: Nepotřebujeme si nic dokazovat

9. října 2004 13:57 - PRAHA

Podobně silný soupeř jako Nizozemsko čeká podle Tomáše Rosického české fotbalisty v podobě Rumunska. "Umějí výborně kombinovat, je na nich vidět, že mají hodně rádi míč," říká záložník dortmundské Borussie v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Lukáš Táborský

Čeká vás utkání s Rumunskem, které ve třech zápasech neztratilo ani bod, zatímco český tým v úvodním představení v Nizozemsku prohrál. Jak důležitý je to zápas z hlediska dalšího vývoje skupiny a získání sebevědomí?
Hodně. Kdo chce postoupit na mistrovství světa, musí doma vyhrávat. Zápasy před vlastními fanoušky jsou stěžejní, o čemž jsme se přesvědčili už v boji o mistrovství Evropy. Ale z hlediska sebevědomí bych tomu takovou váhu nepřikládal. My víme, čeho jsme schopni. Nepotřebujeme si nic dokazovat. Nedělal bych z toho vědu. Vždyť Rumuny teprve čeká zápas v Nizozemsku, kde my jsme jasně dokázali, že jsme schopni hrát dobrý fotbal i při absenci Nedvěda s Poborským.

Tito hráči vám znovu budou chybět. Jak moc se tím při domácím utkání změní vaše úloha?
Myslím, že je to pořád stejné. Poborský s Nedvědem byli skvělí, ale na jejich místa přijdou jiní hráči, kteří zase přinesou do hry něco jiného.

V čem spočívají největší přednosti Rumunska?
Jsou hodně silní. Myslím, že minimálně jako Nizozemci. Viděli jsme jejich zápas ve Skotsku a domácí s Makedonci. Umějí výborně kombinovat, je na nich vidět, že mají hodně rádi míč. Nechtějí ho dávat od nohy, jsou to fakt hračičkové.

Čím se tedy pokusíte soupeře přelstít?
Někdy to s tím kouzlením a kličkováním přehánějí, vyloženě šmrdlají. Tam je naše šance. Nesmíme je však napadat bezhlavě a nechávat za sebou otevřený prostor, oni umějí využít každé mezery.

Piloval jste hodně zahrávání standardních situací?
Něco jsme nacvičovali, ale není to jen na mně. Zapojilo se více hráčů, kteří budou v utkání k zahrávání připraveni.

Jak velkým strašákem je skutečnost, že jste už 295 minut nevstřelili branku?
Odmítám mluvit o krizi v koncovce, protože si šance vytváříme. Kluci navíc v klubech góly dávají, takže je to spíše o štěstí. Je na nás, záložnících, abychom jim zase něco připravili a oni to zužitkovali.

Půjde o vaše první setkání s rumunským fotbalem. Co o něm víte?
Samozřejmě si pamatuji Hagiho. Byl to takový klasický hráč s desítkou na zádech. Levák, který hraje elegantně a jakých je málo. Pamatuji si, že hrál skvěle za Barcelonu.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit