Rubriky:

Reprezentace

Brückner: Aby nám nezbyl v ruce Černý Petr

10. října 2004 11:44 - PRAHA

Těžká byla cesta českých fotbalistů za vítězstvím v sobotním duelu kvalifikace mistrovství světa s Rumunskem. Svěřenci Karla Brücknera nakonec porazili soupeře gólem Jana Kollera z penalty, z množství šancí další branky nepadly. "V koncovce máme velké rezervy," říká v rozhovoru pro Právo kouč Brückner.

Jak jste byl spokojen s výkonem mužstva?
Potřebovali jsme vyhrát a bylo jedno, jestli toho dosáhneme aktivní hrou, jako v prvním poločase nebo obrannou ve druhém. Potěšilo mě, jak hráči úkol zvládli.

Cesta k vítězství byla hodně obtížná...
Určitě, museli jsme v první půli eliminovat výborný presink soupeře. Dostávali jsme se do šancí. Dotahovali jsme akce do koncovky. Ve druhé půli jsme bránili v bloku a nechali soupeři sedmdesát metrů. Do vyložené šance jsme ho však nepustili.

Mužstvo si vytvořilo hodně šancí, ale neproměnilo je, není to škoda?
V koncovce máme velké rezervy. Baroš měl několik šancí a nedal gól, ale třeba jeho krásné góly ze čtvrtfinále na šampionátu s Dány jsou prostě neopakovatelné. Tentokrát situaci řešil jinak.

Neustále o koncovce hovoříme, hráčům opakuji dvanáct principů, ale je to o individuálním řešení nebo o dvojici. Jediná možnost je asi vytvářet si ještě víc šancí, protože to dává víc příležitostí vstřelit gól. Pro mne je pozitivní už to, že si šance vytváříme, ale nelze nasadit ještě více ofenzivních hráčů, to by bylo velice riskantní.

Neměl jste ve druhém poločase obavy o výsledek, když si vytvořili Rumuni velký tlak?
Už jsem řekl, že jsme bránili v bloku a to jsme zvládli. Možná byl až moc posunutý dozadu, ale naším problémem byl v této fázi přechod do útoku, dělali jsme hodně chyb v kombinaci. Dostali jsme se jen do dvou brejků, i když na ty jsme chtěli hrát. Rád bych, kdybychom hráli celý zápas ofenzivně jako v první půli, ale to nebylo možné. Soupeř se ale do šancí nedostal.

Jak jste byl spokojený s Vachouškem na levém okraji středové řady?
Zvládl to skvěle, po tom všem, co kolem něho bylo. Je to jiný hráč než Nedvěd, ale ukázal i svoji vnitřní sílu. Také Heinz to měl těžké, tohle není jeho parketa, není na takový herní styl zvyklý.

Byl jste spokojen s výkonem rozhodčího Rosettiho?
Musel bych si vzpomenout na situace v šestnáctce soupeře v první půli... Po utkání v Nizozemsku jsem hodně mluvil o rozhodčím. Teď se mi do toho nechce.... Pískal dobře... Nevím, jestli proti jeho výkonu má něco soupeř.

Považujete český tým za favorita této skupiny?
Tahle kvalifikace bude běh na dlouhou trať. Jako favorité se rýsují tři celky, Nizozemsko, Rumunsko a my, ale mohou rozhodnout zápasy se soupeři jako je Finsko, Makedonie nebo Arménie. Je to o předávání Černého Petra po každém kole. Důležité bude, aby nám po tom posledním nezbyl v ruce.

Ve středu čeká mužstvo další kvalifikační utkání v Arménii, kdy se začnete na soupeře připravovat?
Já od neděle, mužstvo od pondělí.

Podrobnosti z utkání Česko - Rumunsko najdete zde.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit