Rubriky:

Reprezentace

Štajner má u Bílka utrum. Ani mezi náhradníky pro šampionát nefiguruje

14. května 2012 10:55 - Praha
(Aktualizováno: 14. května 2012 12:10)

Konečná nominace na evropský fotbalový šampionát z úst reprezentačního trenéra Michala Bílka ještě nezazněla, ale výběr, jenž bere na závěrečné soustředění v Rakousku, k ní má velice blízko. S největší pravděpodobností totiž dojde pouze k jediné korektuře - ze čtyřiadvacetičlenného kádru vypadne teplický brankář Grigar, který mezi Bílkovými vyvolenými figuruje jako čtvrtý gólman. „Ví o tom, s tímto řešením je smířen,“ potvrdil trenér národního týmu, když čtyřiadvacet jmen pro přípravu v Bad Waltersdorfu vyřkl.

 

Milan Malíček, Právo

Moc rébusů a pochybností trenér řešit nemusel. „Vlastně jsem měl jen tři dvojice, nad nimiž jsem váhal. Pospěcha a Rajtorala, Rajnocha a Suchého a Štajnera a Koláře," prozradil reprezentační trenér, že pro něho nebylo zase až tak těžké seznam třiadvaceti hráčů pro EURO sestavit.

Teplického gólmana Grigara na něho dopsal jen proto, že na reprezentační jedničku Petra Čecha čeká v sobotu finále Ligy mistrů proti Bayernu a k mužstvu se připojí až ve středu, druhého ze stabilní brankářské trojky Drobného pak trápí drobné zdravotní problémy. „Jedině kdyby nemohl někdo z trojice Čech, Drobný, Laštůvka na EURO cestovat, dostalo by se na Grigara. Ví o tom, je s touto rolí smířen," prohlásil Michal Bílek, že s Grigarem situaci probral a vše mu objasnil.

Štajner až za Kolářem

I s libereckým Jiřím Štajnerem mluvil a snažil se mu vysvětlit, proč ho nakonec na evropský šampionát nebere.  „Od samého začátku pro mě představoval až druhou variantu za plzeňským Kolářem. A to přesto, že v lize podával velice dobré výkony a i v přípravě v Irsku jsem si ověřil, že na fotbal na této úrovni pořád má," objasňoval Bílek, proč se na libereckého hráče v nominaci nedostalo.

Štajner to nesl pochopitelně hodně nelibě, což dal v rozhovorech také najevo. Dokonce o nátlaku některých manažerských skupin mluvil.

„Jeho zklamání chápu, ale bylo to krajně nešťastné vyjádření. Promluvily z něho emoce," nechal se slyšet Bílek, podle něhož už Štajner nefiguruje ani mezi sedmi osmi hráči, kteří čekají na telefonu pro případ, že by se některý z nominovaných fotbalistů zranil. U Bílka má utrum.

„Prohlásil, že pojede na dovolenou, takže už s ním skutečně nepočítám," potvrdil trenér, jemuž logicky nebylo moc po chuti, že ho Štajner nařkl, že při nominaci podlehl vlivu různých manažerských skupin. "Hloupost. Žádné snahy manažerů jsem neregistroval. Ostatně, nominovaný Kolář nepatří do skupiny hráčů Ondry Chovance, jak o tom Jirka mluvil," bránil se Bílek.

Snadno vyřešené dilema

I zbývající dilema si Bílek vyřešil, takže nad vyřčením svých vyvolených zase až tak moc neváhal.

„Marek Suchý s námi absolvoval úvod kvalifikace, ale k jeho výkonům jsem měl výhrady. Ta šla však v poslední době hodně nahoru, ve Spartaku Moskva má v sestavě stabilní místo, mluví pro něho přehled i dobrá rozehrávka. Kouč jedenadvacítky Jakub Dovalil, který se za ním do Moskvy vydal, jeho formu potvrdil," vysvětlil Bílek, proč Suchý dostal přednost před Rajnochem.

Ani Zdeněk Pospěch se nakonec na evropský šampionát nepodívá, i když odehrál prakticky celou kvalifikaci. „Rajtoral je moderním pravým bekem, který na jaře odváděl velmi dobrou práci. Proto volba padla na něho," má Bílek v rukou pádný argument.

V Rakousku s Izraelem, v Praze s Maďarskem

Fotbalová reprezentace se před cestou na soustředění do Rakouska sejde tuto neděli v Praze, odkud hned vpodvečer odletí do Grazu. Chystat se bude v lázeňském Bad Waltersdorfu až do neděle 27. května, kdy se vrátí domů. Během soustředění sehraje přípravný zápas s národním týmem Izraele, jenž je naplánován na sobotu 26. května do Hartbergu.

Po návratu do Prahy oznámí trenér Michal Bílek 29. května konečnou nominaci 23 hráčů pro EURO 2012, poslední přípravné střetnutí před odjezdem do polské Vratislavi sehraje jeho výběr 1. června na pražské Letné proti Maďarsku.

Nominace české fotbalové reprezentace na soustředění před mistrovstvím Evropy v Polsku a na Ukrajině:    
Post Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Petr Čech Chelsea 89 0
  Jaroslav Drobný Hamburk 5 0
  Jan Laštůvka Dněpropetrovsk 1 0
  Tomáš Grigar Teplice 2 0
Obránci František Rajtoral Plzeň 1 0
  Tomáš Sivok Besiktas 24 3
  Theodor Gebre Selassie Liberec 8 0
  Roman Hubník Hertha Berlín 20 2
  Daniel Pudil Cesena 22 2
  Michal Kadlec Leverkusen 33 7
  Marek Suchý Spartak Moskva 3 0
  David Limberský Plzeň 7 0
Záložníci Petr Jiráček Wolfsburg 6 1
  Tomáš Rosický Arsenal 85 20
  Tomáš Hübschman Šachtar Doněck 41 0
  Daniel Kolář Plzeň 9 1
  Jaroslav Plašil Bordeaux 70 6
  Jan Rezek Famagusta 12 3
  Václav Pilař Plzeň 7 1
  Milan Petržela Plzeň 9 0
Útočníci Milan Baroš Galatasaray 87 40
  David Lafata Jablonec 16 2
  Tomáš Necid CSKA Moskva 25 7
  Tomáš Pekhart Norimberk 9 0
Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace