Rubriky:

Reprezentace

Na hrot se tlačit nebudu, tvrdí nejlepší střelec reprezentace obránce Kadlec

5. září 2012 18:44 - Praha

Neuvěřitelné, obránce Michal Kadlec (25) je s osmi trefami nejlepším střelcem výběru kouče Michala Bílka. Dokonce dal víc gólů, než kvarteto útočníků dohromady... „Já bych to nepřeceňoval, je v tom hodně branek z penalt. Na hrot se rozhodně tlačit nebudu, nejsem ten typ,“ brání se myšlence, že by mohl nastoupit v útoku.

 

Jan Handrejch, Právo

Překvapilo vás, že jste nejlepším střelcem reprezentačního týmu, který se chystá na Dány?
Vlastně jsem se to dozvěděl až dneska, statistiky tolik nesleduji. Jsem na to hrdý, ale je to jen kuriozita. A je to dané i těmi penaltami a také situací, že Milan Baroš byl dlouho útočník číslo jedna a ti ostatní vpředu nemají tolik startů. Z toho je i vidět, jaká díra po Milanovi zůstala. I tak si myslím, že mi to dlouho nevydrží a některý z kluků mě přestřílí. Nejlépe už v téhle kvalifikaci.

Byl jste někdy nejlepší střelec v klubu?
Možná v žácích nebo dorostu, kdy jsem hrával v záloze a dávali jsme čtyři góly za zápas.

Trocho ostuda pro ofenzívu, nemyslíte?
Ani ne. Vždyť góly dávají i další kluci, na mistrovství Evropy třeba Petr Jiráček s Vaškem Pilařem. Určitě se trefí i útočníci, přijeli ve formě. Nejdůležitější ale je, aby góly někdo dával. Naším úkolem v obraně je, abychom neinkasovali. Naše góly jsou trochu nadstavba.

Stává se, že trenéři ženou v závěru zápasů vysoké stopery na hrot. Chodíte tam taky?
Já ne, ale běžné to je i v Leverkusenu. Je to nejrychlejší cesta k bráně, nakopnout míč do šestnáctky soupeře, tam se o něj hráči poperou a buď někdo rovnou zakončí, nebo se balón k někomu odrazí. Padá z toho dost gólů. Svědčí to ale i o tom, že honíte nějaký výsledek.

Na Ukrajině ale vyšli všichni na prázdno...
Tyhle srpnové zápasy jsou pro nás vždycky těžké. V Norsku jsme před rokem prohráli 0:3. Ukrajinci byli rozehranější, jejich liga už běžela, někteří z nás teprve procházeli přípravným obdobím. Remíza byla dobrá. Dobře víme, že naše hra proti Dánům musí být lepší a pracujeme na tom.

Z Kodaně by byl ale bod zlatý...
Jak se to vezme. Uvidíme podle průběhu. Může to být zlatý bod, ale mohou to být i dva ztracené. My do Dánska nepojdeme bránit remízu.

I v sestavě bez několika opor?
S tím nic nenaděláme. S Rosickým, Pilařem nebo Kolářem bychom byli silnější, ale jsou tu další kluci, kteří jsou schopni je zastoupit. V takových zápasech hodně záleží na momentální formě, a když ji má hráč, který je tu třeba poprvé, proč ho nevyužít? Kvalitu pořád máme.

Bude těžké najít náhradu za Baroše?
I Milan někdy začínal, vypracoval se časem a pak byl mnoho let pro reprezentaci nesmírně platný, i když mu některé zápasy nevyšly. Většina těch útočníků je mladých a záleží na nich, jak šanci chytí.

Čeká vás první krok v kvalifikaci o světový šampionát v Brazílii. Vidíte ji na konci?
Máme těžkou skupinu, ale neberu Itálii jako jasného favorita. O postup z prvního místa se popereme i my. Nejspíš s Italy a Dány, ale podcenit nelze ani Bulhary nebo Armény. Ti třeba v minulé kvalifikaci dvakrát porazili Slováky. Uděláme všechno pro to, abychom se na šampionát dostali, skupina je hratelná. Tím chci říct, že v postup věřím. Vždyť už samo spojení Brazílie a mistrovství světa napovídá, jaký to bude zážitek.

Dánům chybí útočník Bendtner, je to pro vás úleva?
Do jisté míry ano, Dánům chybět bude, ale mají Rommedahla a Krohna-Dehliho. V ofenzívě budou i tak velice silní. Na evropském šampionátu hráli dobře, k postupu ze skupiny smrti, kde byli Němci, Portugalci a Nizozemci, které porazili, jim moc nechybělo. Ale my se na ně dobře připravíme.

Je dobře, že začínáme kvalifikaci s tak silným soupeřem?
To se pozná v sobotu. Když vyhrajeme, bude to dobrý start, v případě porážky špatný. Ale ono si nevyberete. Minule jsme začínali doma s Litvou. Super start! A prohráli jsme... Pak jsme to honili celou kvalifikaci. Není podstatné, s kým začínáte. Hlavně musíme bodovat.

Minulou kvalifikaci a pak i na Euru jste první zápas prohráli a pak šli dál...
Jo, když nám tohle někdo zaručí, tak tam klidně prohrajeme (smích).

Vaším novým trenérem v Leverkusenu je bývalý skvělý stoper Sami Hyypiä. Překvapilo vás, že dostal funkci hlavního trenéra?
Trochu ano. Čekal jsem, že si bude chtít od fotbalu víc odpočinout, asi se doma už nudil. On ale převzal mužstvo už v závěru jara společně s trenérem dorostu Saschou Lewandowskim, který, na rozdíl od Samiho, má profilicenci. Dařilo se jim, tak pokračují. Sami se mě vždycky ptá, jestli jsem hrál stopera nebo krajního obránce, jako stoper se prý míň naběhám.

Jak si rozumíte, coby bývalí kolegové z obrany?
Máme perfektní vztah už z doby, kdy jsme spolu hráli. On má dobrý vztah i s dalšími hráči a je to dobré. Řekneme si toho víc, než s trenérem, který by měl větší odstup. Samozřejmě to má svoje hranice.

Poradí vám, co máte jako stoper hrát?
Moc se tom moc nebavíme. Ledacos jsem ale od něho odkoukal. Je to o spolehlivosti, odpovědnosti, jistotě a víc se na stoperu mluví. Pro mne je výhodná i spolupráce s levým obráncem, kterého v reprezentaci hraje David Limberský. Vím, co udělá, co potřebuje. V Leverkusenu hraji stále na levém okraji.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace