Rubriky:

Reprezentace

V Kodani začneme boj o přímý postup na MS, věří Plašil

7. září 2012 08:17 - Praha

Záložník Jaroslav Plašil (30) má brazilskou manželku, o to víc touží, zahrát si v této fotbalu zaslíbené zemi mistrovství světa. „Měl bych tam i rodinnou podporu. Boj o přímý postup zahájíme už v sobotu večer v Kodani,“ řekl s vírou nejzkušenější člen oslabené středové řady.

 

Jan Handrejch, Právo

Chybí marodi Rosický, Pilař a Kolář. Jak velká je po nich díra ve středové řadě?
A taky Milan Baroš, který skončil... Tohle všechno jsou hráči, kteří patří do základní sestavy, takže nebude lehké je nahradit. Ale máme tu kvalitní kluky. Jsou tu i mladé pušky Kadlec s Vydrou, věřím, že i oni se prosadí. Je to jen na nich. Máme na to, abychom situaci zvládli.

Vy sám jste měl ještě v srpnu problémy s levou achillovkou. Jaký je aktuální stav?
Začalo to už na mistrovství Evropy. Po měsíci volna jsme na začátku přípravy dostali do těla, sedm tréninků ve čtyřech dnech. To mi neprospělo, začala znovu bolet. Dal jsem si chvilku pauzu, ale bolesti se vrátily. Naštěstí teď už je to dobré.

Ve středové řadě národního mužstva jste nastupoval na všech postech. Několikrát už jste řekl, že s tím nemáte problém. Na jakém místě zálohy se objevíte v sobotu v Kodani?
Spíš vzadu, vedle Tomáše Hübschmana, ale to je můj dojem. Trenér zatím nic neříkal.

Na zavřených trénincích jste nezkoušeli herní varianty proti Dánům?
Zkoušeli, ale co jsme dělali, si nechám pro sebe.

Bude třeba kvůli novým hráčům měnit herní styl mužstva?
Vaškovi Pilařovi se dařilo, umí skvěle jeden na jednoho a zakončit. Tomáš Rosický vezme balón a obejde dva i tři hráče... Tohle tam bude chybět. Máme tu ale jiné typy hráčů, jako je třeba Honza Rezek, Vašek Kadlec nebo Matěj Vydra, kteří jsou rychlí. Myslím si, že to bude o přímočařejší hře a delších míčích dopředu, aby mohli využít svoje přednosti.

V čem budou podle vás Dánové nejnebezpečnější?
Viděli jsme je na mistrovství Evropy, jsou velmi silní dopředu, houževnatí, rychlí. Bude jim sice chybět útočník Bendtner, ale mají k dispozici Rommedahla a Krohn-Dehliho i další výborné hráče. My se jich ale nebojíme, máme svoji kvalitu a věřím, že ji v Kodani ukážeme.

Berete tohle utkání jako přímý souboj o druhou příčku, zaručující baráž?
Vůbec ne! Proč bychom se měli sami předem odepisovat z boje o první místo ve skupině a přímý postup? Italové jsou favority, byli stříbrní na mistrovství Evropy, to respektuji, ale nejsou od nás výkonnostně tak daleko, jako byli Španělé. A favorit pokaždé nevyhrává. Popereme se ve skupině o první příčku a začneme s tím už v Kodani.

První zápas kvalifikace a pak i na šampionátu jste prohráli, ale šli jste ze skupiny dál. Tenhle scénář by se vám nezamlouval?
Mně by se zamlouval dobrý výsledek z Kodaně, což je vítězství, ale za určitých okolností to může být i remíza, a pak bych bral přímý postup na šampionát. V horším případě z baráže.

Mají ty horší rozjezdy národního mužstva nějakého společného jmenovatele?
Podzimní začátky nemáme nejlepší, je to zapříčiněno i nerozehraností, ale konce jsou výborné a to je nejpodstatnější.

Reprezentace vstupuje do kvalifikace s cílem postoupit na mistrovství světa v Brazílii. Cítíte velkou motivaci zahrát si v téhle fotbalové zemi?
Mám z Brazílie manželku a každý rok tam jezdím. Mistrovství světa v téhle zemi je určitě nejvíc, co ve fotbale může být. Tam je to sport číslo jedna. Celá země jím žije.

Vy byste tam vlastně měl i rodinnou podporu...
To ano, dá se to tak říct.

Vnímáte fotbalovou atmosféru v Brazílii i mimo stadióny?
Určitě! S fotbalem se setkáváte na každém kroku. Byl jsem tam například v době konání mistrovství světa 2010. Celá Brazílie byla u televize, nikdo nepracoval, nikde se nemluvilo o ničem jiném, než o fotbale.

Byl jste tam na nějakém zápase?
Viděl jsem v lize Corinthians Sao Paulo. Neskutečná atmosféra! Plné hlediště, čtyřicet tisíc diváků, což znamená čtyřicet tisíc fotbalových bláznů. Nemyslím to vůbec ve zlém, oni fotbalem žijí.

Z hlediska bezpečnosti je ale Brazílie hodně rizikovou zemí...
To byla Jihoafrická republika také. Na zápasech nebudou jen Brazilci, ale hlavně, Brazílie udělá pro bezpečnost maximum. Už teď se dělá spousta opatření. Myslím si, že to bude v pořádku.

Problémem ale může být infrastruktura a doprava. I to Brazílie zvládne, když například jedním ze středisek bude Manaus v amazonských pralesích?
Tohle místo neznám, ale Brazílie pracuje i na infrastruktuře. Hotely určitě budou na úrovni a bude jich dost. Otázkou bude asi doprava. Jezdit mezi městy autobusem je asi nesmysl, bude se spíš létat. Doprava nebude jednoduchá ani ve velkých městech jako je Rio de Janeiro nebo Sao Paulo.

Brazilci budují nový tým pro světový šampionát. Spousta hvězd z něho ale neuspěla na olympiádě v Londýně. Je v Brazílii ještě citelné trauma z roku 1950, kdy doma prohráli ve finále mistrovství světa s Uruguayí?
Tohle jsem tam už vůbec nezaznamenal. Všichni brazilští fotbalisté by chtěli hrát za národní mužstvo. Určitě budou velice silní a doma zvlášť. Neúspěch si nepřipouštějí.

Dovedl byste si představit, že byste se odstěhoval s manželkou do Brazílie a hrál tamní ligu?
A proč ne? Napadlo mě to, ale zatím chci ještě nějaký čas hrát v Evropě. V Brazílii bych si chtěl především zahrát za české národní mužstvo a to je také náš cíl v kvalifikaci.

Bordeaux se probojovalo do Evropské ligy. Jaké má klub ambice?
Skončit v lize co nejlépe. Účast v Evropské ligy má svoje světlé i stinné stránky. Zahrát si tuhle soutěž je určitě super, ale za dva dny hrát domácí ligu, to je rytmus, který mladí hráči v Bordeaux neznají. Uvidíme, co to s nimi udělá.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace