Rubriky:

Reprezentace

Že nedostáváme góly, když jsem na hřišti? To je spíš štěstí, tvrdí Suchý

10. září 2012 11:11 - Kodaň

V Kodani nastoupil pošesté za národní mužstvo a pošesté český fotbalový tým nedostal gól. Čtyřiadvacetiletý stoper Spartaku Moskva Marek Suchý, ale odmítá, že by dokázal začarovat branku. „To zásluha celého týmu, já k tomu jen přispívám,“ pravil.

 

Jan Handrejch, Právo

Po dvou letech jste se objevil v základní sestavě reprezentace. Čekal jste, že vás trenér pošle na trávník při absenci Limberského a přesunu Kadlece na levý okraj?
Trenér mi to řekl už v pátek. Žádná velká tréma nepřišla. Především jsem rád, že jsme nedostali gól. Náš prvotní cíl pro tohle utkání byl neprohrát a ten jsme splnili.

Dánové vás dostali několikrát hodně pod tlak a vytvořili si i šance, které ovšem zahodili nebo jim je zlikvidoval Petr Čech. Který z těch závarů byl z vašeho pohledu nejnebezpečnější?
Bylo jich víc, těžko vybrat jen jeden. V takovém závaru rozhodují kolikrát maličkosti. Uděláte krok sem nebo tam, balón se odrazí a vy ho třeba odkopnete nebo se stočí do brány či k protihráči. Kolikrát to je o štěstí. My jsme bránili výborně jako mužstvo, bylo nás vzadu hodně, takže soupeř neměl moc prostoru ani času pro zakončení. Střelecké pokusy pak pochytal Petr Čech nebo minuly bránu. Někdy o kousek...

Překvapili vás Dánové něčím oproti tomu, na co jste se chystali?
Neřekl bych. My jsme vycházeli ze zajištěné obrany a oni měli problémy s naším blokem. Nevěděli si s tím rady. Zkoušeli to po stranách, ale nic z toho netěžili.

Co naopak chybělo českému týmu, aby v Kodani dal gól?
Víc brejků, na které jsme se chystali. Dánové nám jich moc nedovolili, napadali nás velmi brzy, přesto jsme se do několika slibných akcí dostali. Po dvou přihrávkách Thea Gebre Selassieho to hodně zavánělo gólem. Jednou to sebrali Tomáš Pekhartovi z hlavy, pak Matěj Vydra si možná mohl míč vzít pro sebe a nehledat přihrávkou Honzu Rezka. Škoda, že to nevyšlo.

Byla znát absence čtveřice marodů Rosický, Limberský, Pilař, Kolář?
Takoví hráči chybějí vždycky, to je bez debat. Museli jsme si s tím poradit a zvládli jsme to.

Bylo pro vás vzadu těžké, se dát dohromady, když na poslední chvíli vypadl Limberský?
Nebyl v tom problém. Tomáš Sivok řídil obranu, už jsme spolu párkrát hráli, spoustu jsme toho odtrénovali, takže se známe. Jen jsme si řekli, jak to vzadu hrát. Za dané situace a při absenci čtyř hráčů je bod opravdu hodně cenný.

Chyběl podle vás Dánům hodně distancovaný Bendtner?
Podle mne ano, protože on je hodně důrazný v šestnáctce, dokáže se prosadit a umí přesně a tvrdě zakončit. Tohle jeho spoluhráčům nešlo, chyběla jim ta jeho přesnost a nesmlouvavost v zakončení.

Za reprezentaci jste nastoupil pošesté a tým nikdy nedostal gól. Vy umíte branku začarovat?
Neumím, je v tom i kus štěstí. Ale je to jenom dobře. Já tyhle statistiky moc nepočítám. Čím déle nám to vydrží, tím lépe. Rozhodně tahle bilance není jen o mně, ale o hře celého týmu. Já k ní jen přispívám. Vždycky se snažím odvést na trávníku maximum.

Cítíte velký rozdíl mezi svými výkony před dvěma roky, kdy jste debutoval a nyní?
To stoprocentně! Myslím si, že tenkrát jsem byl vyplašenější, asi jsem nepůsobil moc jistě. Teď za sebou mám mnohem víc zkušeností z těžkých zápasů a ty chci uplatnit. Věřím, že i můj výkon v Kodani ukázal trenéru Bílkovi, že se mnou může počítat.

Karel Felt (Kodaň), Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace