Rubriky:

Reprezentace

Fitzel: Malťané si na nás věří, ale srazily by je rychlé góly

10. října 2012 14:14 - Praha

Fotbalisté Malty míří k pátečnímu zápasu světové kvalifikace do Plzně plní optimismu a odhodlání potrápit český tým stejně jako v posledních čtyřech vzájemných zápasech. Tvrdí to technický ředitel FAČR Dušan Fitzel, který si o maltské reprezentaci udržuje dokonalé informace a přehled poté, co ji v letech 2006-2009 vedl. Fitzel upozorňuje, že Malťané ze sebe už dávno sejmuli nálepku neškodného outsidera. V Plzni by je ale prý zlomily rychlé branky v jejich síti.

 

Archiv, Právo

"Češi jsou pro Maltu stále top soupeř. A zápas berou tak jako každý proti věhlasnému týmu: i porážka o jeden gól by pro ně byla velmi přijatelná, remíza snem a případná výhra by už spadala do kategorie science fiction. Oni si teď docela věří, ale když je zmáčkneme a dáme rychlé góly, položí se," řekl v rozhovoru s Fitzel.

O své postřehy se už dělil i s českým trenérem Michalem Bílkem. V současném výběru Malty jsou až na tři mladíky z jednadvacítky všichni hráči, které si do reprezentace vytáhl už Fitzel. Ten je přitom už tři roky zpět ve službách české asociace. "Jsem rád, že hráči, které jsem si vytáhl do áčka, zůstávají. Je to potvrzení toho, že jsem pracoval koncepčně, a zpětně mi to dává za pravdu," uvedl Fitzel.

Snadný zápas nečekejte

Podle něj Čechy v pátek nemusí čekat úplně snadný zápas. I kvůli historickým souvislostem: národní tým Maltu v posledních čtyřech vzájemných zápasech ani jednou nezdolal vyšším než jednobrankovým rozdílem, v roce 2000 tým kouče Jozefa Chovance na jihoevropském ostrově dokonce po vyloučení obránce Tomáše Řepky uhrál jen bezbrankovou remízu. Stejně dopadly i kvalifikační zápasy v letech 1994 a 1985.

Pohled zpět prý maltské hráče povzbuzuje před další vzájemnou bitvou. "Český nároďák měl s Maltou několikrát velké problémy a ty výsledky nás pak zabrzdily. Takže Malťané jsou kvůli tomu teď sebevědomí. I teď by se rádi na favorita vytáhli. Oni mají v každé kvalifikaci jeden nebo dva senzační výsledky. Modlím se, aby to nepřišlo zrovna v pátek proti nám," prohlásil Fitzel.

Pozor na defenzívu soupeře

Češi se podle něj musejí obrnit trpělivostí při dobývání maltské defenzivy. Fitzel upozornil na zářijové vystoupení Malty na půdě vicemistrů Evropy z Itálie, která výhru 2:0 potvrdila druhou trefou až v úplném závěru.

"Malta má opravdu defenzivu dobře propracovanou. Hrají ve velmi hlubokém bloku, a i když jako první inkasují, nevylezou z něj. Pro ně je i těsná prohra opravdu velmi dobrým výsledkem. Záleží na našem týmu, jeho pohybu a aktivitě v útočné fázi a kam soupeře dokáže zatlačit. Snad budeme dost efektivní," řekl Fitzel.

Sám jako trenér Malty dovedl "trpaslíka" k několika cenným výsledkům. V roce 2006 v kvalifikaci ME byl Fitzel u vítězství nad Maďarskem, což byla pro Maltu kvalifikační výhra po 13 letech. O rok později Malta dokázala také senzačně remizovat s Tureckem 2:2. A pak na přípravném turnaji dokonce rozstřílela Lichtenštejnsko 7:1, což je největší maltská výhra v historii.

"Vzpomínám na ty časy moc rád. Když jsem vedl maltský nároďák, dostali jsme pak lidi do euforie. Protože jsme se pořád snažili hrát i útočný fotbal. Zpětně si asi nejvíc vážím remízy s Tureckem. Oni pak kvůli tomu málem nepostoupili na mistrovství Evropy," vzpomínal Fitzel.

V červnu 2009 Maltu vedl i v přípravném utkání v Jablonci, kde Češi pod vedením kouče Františka Straky vyhráli 1:0. Fitzel nevylučuje, že se jednou na Maltu vrátí. "Dveře tam mám otevřené," uvedl.

Velkou komplikací by prý pro český tým v pátek bylo, kdyby Malta šla do vedení. "Nedej bože, aby se to stalo. To by byl nejhorší možný scénář. Jak je znám, tak každý dílčí úspěch mužstvo posouvá do obrovského euforična a každý soupeř to pak má při dobývání jejich obrany ještě mnohem těžší," varoval Fitzel.

V maltském týmu prý stojí za pozornost hlavně útočník Michael Mifsud. Hráč se zkušenostmi z Kaiserslauternu nebo Coventry má na kontě 91 startů za národní tým, v němž vstřelil už 36 gólů. "Je to podobný typ hráče jako náš Milan Petržela, ale ještě trochu silovější. Michael (Mifsud) je extrémně rychlý, velké týmy, které proti nám hrály, jej dokonce zdvojovaly," líčil Fitzel.

"Na něm je postavená celá maltská útočná hra, sám neskutečně miluje góly. Malťané spoléhají na to, že jednou za zápas uteče, obejde pár hráčů a dá gól. A on má schopnosti na to, aby to dokázal. Takže na něj velký pozor," dodal Fitzel.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace