Rubriky:

Reprezentace

V nominaci fotbalové jednadvacítky je šestnáct nováčků

6. listopadu 2012 12:02 - Praha

V nominaci fotbalové jednadvacítky na přípravné utkání se Švédskem se objevili jen tři hráči, kteří mají s reprezentací v této věkové kategorii zkušenosti. Zbylých šestnáct hráčů jsou nováčci, kteří prošli předchozími mládežnickými výběry včetně stříbrné devatenáctky z mistrovství Evropy 2011. Trenér Jakub Dovalil tak zahájil výběr týmu, který by měl reprezentovat na evropském šampionátu, který v roce 2015 uspořádá Česko.

 

Jan Handrejch, Právo

Dosud za jednadvacítku nastoupili jen brankář Tomáš Koubek, který odchytal i poslední nevydařenou baráž o ME s Ruskem, jeho spoluhráč z Hradce Králové Tomáš Holeš a jeden start si připsal také jablonecký stoper Marek Kysela.

"Mimo těchto tří hráčů jsou u nominovaných v kolonce startů samé nuly. Je to úplně nové mužstvo," řekl na tiskové konferenci Dovalil. "Někdo podává dobré výkony v lize, někdo horší, někdo hraje málo a někdo jen ve třetí lize. Nominace je dělaná především tak, že jsme vzali hlavně hráče, které chceme vidět," dodal.

Premiéra se Švédskem

Duel se Švédskem, který se 14. listopadu odehraje na stadiónu Viktorie Žižkov, je začátkem nového cyklu, jehož vrchol by měl přijít na domácím mistrovství Evropy v roce 2015.

"Tohle utkání stejně jako ta další v roce 2013 s Ukrajinou, Tureckem a se Slovenskem bude sloužit především k tomu, abychom vyzkoušeli co nejvíce adeptů reprezentace bez ohledu na výsledek. V letech 2014 a 2015 se už soustředíme především na stabilizaci a budeme pracovat s 25 či 30 hráči, abychom byli co nejlépe připraveni na domácí mistrovství Evropy," dodal Dovalil.

V nominaci na Švédsko je sedm hráčů stříbrné devatenáctky z ME 2011 - Koubek, Jakub Jugas, Jakub Brabec, Adam Jánoš, Antonín Fantiš, Jiří Skalák a Vojtěch Hadaščok. Navíc další členové tehdejšího týmu Ladislav Krejčí s Tomášem Kalasem byli místo do jednadvacítky povoláni do reprezentačního áčka, ovšem Dovalil by je stejně jako další reprezentanty Václava Kadlece či Matěje Vydru mohl v této kategorii stále využít.

"Samozřejmě základ by měl být z té stříbrné devatenáctky, ale každý hráč má svůj vývoj. Někdo ustrnul, někdo naopak zase vyletěl. Zraněný je třeba brankář Zapletal, nedaří se tolik Hálovi, Sladký nastupuje ve třetí lize za Domažlice, Skalák je na hranici sestavy Sparty. Je to vývoj a uvidíme, jak to bude vypadat," dodal Dovalil.

Nominace fotbalové jednadvacítky na přípravu se Švédy:  
Brankáři:  
  Vlastimil Veselý Brno
  Tomáš Koubek Hradec Králové
Obránci:  
  Jakub Jugas Příbram
  Marek Kysela Jablonec
  Jakub Brabec Brno
  Matěj Hybš Sparta
  Luboš Tusjak Slavia
  Tomáš Holeš Hradec Králové
Záložníci:  
  Ondřej Petrák Slavia
  Adam Jánoš Sparta
  Jaromír Zmrhal Slavia
  Jakub Plšek Olomouc
  Jiří Mareš Příbram
  David Štípek Plzeň
  Milan Jirásek Sparta
  Antonín Fantiš Ostrava
Útočníci:  
  Jiří Skalák Sparta
  Marián Kovář Slovácko
  Vojtěch Hadaščok Liberec
ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace