Češi zařídili čtyři z pěti branek Ottawy

NEW YORK

Čeští hokejisté ve službách Ottawy se podíleli na čtyřech brankách svého týmu v pátečním utkání zámořské NHL v Atlantě, v kterém Senators přehráli domácí Thrashers 5:1. Blýskl se zejména Karel Rachůnek, který zaznamenal gól a dvě asistence, jednou skóroval Václav Varaďa a gólovou přihrávku si připsal Martin Havlát.

Martin Havlát (vpravo) z Ottawy se připravuje překonat obránce Atlanty Kirilla Safronova z Ruska.

Gólman Martin Prusek se stále nezotavil z otřesu mozku, který utrpěl minulou sobotu v utkání s New Yorkem Islanders, a tak si svůj třetí zápas v NHL a první start od začátku odbyl Ray Emery. Thrashers na něj vyslali jen 15 střel a Emery pustil za svá záda pouze pokus Dana Snydera. "Byl to dobrý zápas na otrkání," řekl Emery. "Většinu času se hrálo na druhém konci hřiště a navíc jsme hráli dobře v defenzívě. Viděl jsem na všechny jejich střely, což je pro gólmana důležité, ale jeden gól jsem přesto pustil."

Trenér Jacques Martin byl s Emeryho výkonem spokojen: "Myslím, že odvedl dobrý výkon. Chytil vše, co bylo třeba." Trenér poražené Atlanty Bob Hartley vysekl po utkání soupeři velkou poklonu. "Byli jsme poraženi nejlepším týmem, jaký jsem kdy v NHL viděl," ocenil hru protivníka. "Senators nás dnes školili ve všech činnostech."

Eliáš bodoval v pátém zápase za sebou

Patrik Eliáš si připsal gól a asistenci v utkání New Jersey s Pittsburghem, v němž Ďáblové zvítězili 3:1 a připravili Tučňákům už patnáctou prohru v řadě. Český útočník dostal domácí mužstvo do vedení už po 88 sekundách hry a v 13. minutě závěrečné třetiny připravil uklidňující gól pro Pascala Rheaumeho. Eliáš bodoval už v pátém zápase po sobě, během této série nasbíral čtyři góly a tři asistence. "Celou sezonu se snažil," řekl o Eliášovi trenér Devils Pat Burns. "Je to nadaný hráč. Čím víc gólů dá, tím lépe pro nás." "Dnes hrála naše řada výborně," pochvaloval si Eliáš. "Než se zranilo naše pravé křídlo Grant Marshall, měli jsme skvělou chemii. Dnes Marshalla perfektně nahradil Brian Gionta a chemie znovu fungovala."

Výhra posunulo Minnesotu na šesté místo

Scott Young z Dallasu se na domácím ledě dvakrát trefil do sítě Minnesoty a oba jeho góly znamenaly vyrovnání náskoku Wild. Na třetí branku hostů, kterou pro Wese Walze připravil Slovák Lubomír Sekeráš, už Dallas odpovědět nemohl, neboť padla v prodloužení a přinesla Minnesotě vítězství 3:2. Wild, kteří usilují o historicky první účast v play off, se díky plnému bodovému zisku posunuli v tabulce Západní konference na šesté místo před Anaheim.

San Jose zvrátilo nelichotivý vývoj zápasu

San Jose dokázalo doma porazit Boston 3:2, přestože v polovině zápasu prohrávalo 0:2 a Patrick Marleau neproměnil trestné střílení. Přesto ještě v druhé třetině domácí vyrovnali a v třetí části hry se jim podařilo takřka nemožné: jedinou střelou na branku během závěrečného dějství - proti 13 pokusům soupeře - strhli vítězství na svou stranu. Boston je na osmém místě v tabulce Východní konference se stejným počtem bodů jako sedmí New York Islanders a s šestibodovým náskokem před devátými New York Rangers. Jezdci navíc odehráli o jedno utkání více.

5. Colorado733612718214:17591
6. Minnesota743810125182:16287