Malysz znovu vyhrál Světový pohár

PLANICA

Adam Malysz dokázal jako první skokan na lyžích v historii vyhrát potřetí za sebou křišťálovou trofej pro celkového vítěze Světového poháru. Vedení v průběžném pořadí si dvojnásobný mistr světa z Polska pojistil druhým místem v dnešním předposledním závodu sezony ve slovinské Planici, kde předvedl lety dlouhé 224,5 a 209,5 metru.

Jediný, kdo mohl Malysze v Planici připravit o korunovaci, byl Němec Sven Hannawald. Po prvním kole se držel dvě místa za vedoucím Polákem, jenže podruhé už se za dvousetmetrovou hranici nedostal a 189 metrů znamenalo konec nadějí. Naopak Malysz i v druhém kole přistál za magickou metou a před nedělní derniérou SP má nedostižný náskok 152 bodů.

Druhým hrdinou dnešního dne v Planici byl Fin Matti Hautamäki. Nejprve v ranním zkušebním kole zlepšil vlastní světový rekord na 228,5 metru a vynikající formu pak potvrdil i v závodu. Malysze porazil o 1,2 bodu a poprvé v sezoně vyhrál. Jako třetí se na stupně vítězů postavil Rakušan Martin Höllwarth.

Janda zklamal

Z trojice českých skokanů bodoval pouze Jan Matura, který se do elitní třicítky propracoval letos poprvé. Po prvním kole byl osmnáctý, jenže druhý let pokazil a klesl na konečné 24. místo, za které dostal do hodnocení SP sedm bodů.

Zklamání si prožil nový český rekordman Jakub Janda. Jeho výkon 108 metrů z úvodního kola byl o plných 101 metrů horší než čtvrteční rekordní skok, na místo mezi bodovanou třicítkou tudíž neměl nárok. Lukáš Hlava obsadil 41. pozici, Michal Doležal skončil už ve čtvrteční kvalifikaci.