Češi vylovili z oranžového moře bod

ROTTERDAM

Čeští fotbalisté uhráli v kvalifikaci o postup na Euro 2004 v Nizozemsku remízu 1:1. 'Oranjes' dostal do vedení v posledních vteřinách prvního poločasu Ruud van Nistelrooij. Na 1:1 pak po změně stran srovnal Jan Koller. Reprezentace tak má za sebou úspěšnou první část kvalifikačního dvojboje, příští středu se v Praze utká s Rakouskem.

Nizozemský Mark van Bommel (vlevo) se snaží připravit o míč kapitána české reprezentace Pavla Nedvěda.

První šanci nabídl domácím ve třetí minutě sudí Nielsen. Běžný hlavičkový souboj Ujfalušiho s van Nistelrooijem ohodnotil jako faul a Seedorf z přímého kopu z osmnácti metrů zazvonil na spojnici břevna a tyče!

Srdce mnoha fanoušků se téměř zastavila, čistý štít reprezentace v kvalifikaci naštěstí zůstal neposkvrněn. V desáté minutě se připomněl i 'zabiják' van Nistelrooij, který vyhrál sprinterský souboj a křižně vystřelil, Čech ale jeho pokus se štěstím zneškodnil.

Infarktový závěr první půle

Pověstný holandský úvod svěřenci kouče Brücknera přežili, ale slibovaná útočná smršť domácích čítala jen dva větší poryvy. České šance však v úvodu ani zdaleka nedosahovaly takového kalibru, spíše se jednalo jen o náznaky, oranžová defenzíva hasila nebezpečí hned v zárodku. Vzhledem k české aktivní obraně a rychlému napadání však brzy uvadly také tulipány a dlouhé minuty panovala na hřišti spíše nuda.

Hru 'oranjes' pak oživil příchod amsterdamského mladíka van der Vaarta a závěr poločasu dostal infarktovou příchuť. Nejdříve Ujfaluši vyřešil ošemetnou situaci prudkým skluzem, jímž málem překvapil vlastního gólmana, vzápětí Čech ekvilibristicky vytlačil hlavičku Franka de Boera a následně nasadil českým tvářím zklamané výrazy van Nistelrooij, který proměnil třetí domácí gólovku. Útočník Manchesteru se odpoutal od svých strážců, neobsazeného ho našel Davidsův centr a na hlavičku zblízka brankář nedosáhl. Do přestávky chybělo pouhých pár vteřin...

Pod českou kontrolou

Po obrátce více tvořili hosté a odměnou jim byla šance Grygery, jehož kolmicí vyslal na zteč Šmicer. Sparťanský obránce místo přihrávky na osamoceného Kollera zvolil střelu, ale jeho pokus zblokoval Stam.

Gólu se národní tým přece jen dočkal. Po více než hodině hry vyběhl na trávník 'hladový' Baroš a okamžitě připravil zářez pro Kollera. Střídající forvard si dokonale zpracoval prudký Šmicrův centr, pronikl k brankové čáře a zpětně poslal dortmundskému obrovi míč v lahůdkovém balení. Pro toho již nebyl problém umístit jej do sítě.

Zaskočení Holanďané se na hřišti spíše hledali, po mediální masáži před utkáním čekali domácí příznivci na stadiónu de Kuip jiné vystoupení. Nevalnou útěchu jim přinesla povedená van der Vaartova pumelice pět minut před koncem, již ovšem Čech s přehledem kryl.

Živou vodu do oranžových řad nevnesl ani střídající Makaay, především proto, že se stěží potkal s balónem. Poslední vteřiny proto plynuly pod dohledem českých reprezentantů, kteří v Rotterdamu zásluhou dobré defenzivní činnosti i, nutno přiznat, přízni štěstěny vybojovali cenný kvalifikační bodík.

Nizozemsko vs Česko 1:1 (1:0)
Branka: 45. v. NistelrooijBranka: 68. Koller
ŽK: v. Nistelrooij, Van BommelŽK: Šmicer
Nizozemsko: Waterreus - Ricksen, F. de Boer, Stam, Van Bronckhorst (39. Van der Vaart) - Seedorf, Van Bommel, Davids, Zenden - Kluivert, Van Nistelrooij (81. Makaay)Česko: Čech - Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Galásek, Rosický (67. Baroš), Nedvěd, Šmicer (79. Jiránek) - Koller (88. Lokvenc).
Rozhodčí: Nielsen - Pedersen, Larsen (všichni Dán.). Diváci: 50.000 (vyprodáno).

Další utkání 3. kvalifikační skupiny:

Bělorusko - Moldavsko 2:1Poločas: 1:1. Branky: 43. Kutuzov, 58. Gurenko - 14. Čebotaru. Rozhodčí: Verbist (Belg.). Diváci: 8000.