Sparta titul neobhájí, Slavia poprvé ve finále

Martin Kézr, Marek BurkertNovinky

Vítězem pražské bitvy o finále jsou hokejisté Slavie, kteří dokázali v semifinálové sérii vyhrát všechna utkání na ledě Sparty. Neúspěšný obhájce titulu sice v šestém měření sil dal první gól, ale vzápětí chybami nabídl soupeři obrat a manko z úvodní třetiny už domácí nesmazali.

DEFAULT TITLE

"Jsme nadšeni, kluci to zvládli skvěle a zasloužili se o historický úspěch klubu," říkal asistent kouče Slavie Jiří Kalous. Sparťané vyjeli na led s útočnou chutí, povzbudila je i přesilovka a vteřinu po návratu provinilce Dlouhého vybídl Ujčík přihrávkou volného Lešku, aby puk usměrnil do sítě.

Za necelé dvě minuty však slávisté při hře 4 na 4 srovnali. Střelu Posmyka totiž nejistý Bříza vyrazil jen před Fadrného, od jehož brusle puk letěl do sítě a sudí po konzultaci s videorozhodčím gól uznal. Po chybné rozehrávce Hanzlíka se střelec první slávistické branky ocitl ve vyložené šanci, ale nedal, stejně jako o chvíli později Tomica, když ze sóla trefil tyčku.

Padesátivteřinový úder Slavie

Klíčový náskok hosté získali během 52 vteřin. Nejprve Kolařík trefil přesně horní růžek Břízovy branky, hned při dalším střídání zaskočil gólmana Sup. "Mužstvo hrálo sebevědomě, skvěle bruslilo a prokázalo i velkou psychickou odolnost," liboval si Kalous.

Úder Spartu vykolejil, najednou její hře chyběla rychlost, přihrávkám přesnost a mužstvo těžko hledalo i odhodlání porvat se s nepříznivým stavem. Poměr střel v první třetině vyzněl 18:10 pro hosty.

Vlastní Antošův gól přímo z buly po 19 vteřinách, který byl připsán Brošovi, sice vzkřísil naději domácích, jenže slávisté ubránili dvě vyloučení po sobě a v polovině zápasu Krátoška dal v přesilovce branku pojišťující správný směr cesty za postupovou výhrou.

Hadamczik: rozhodl výpadek v první části

"Draze jsme zaplatili za nepochopitelný výpadek v první části, kdy mužstvo udělalo spoustu chyb a ze hry se vypařil systém," mrzelo domácího kouče Aloise Hadamczika. Domácí neustále míchali sestavou, občas točili jen tři řady a snažili se o nátlakový hokej, ale Slavia dobře bránila a jen minimálně pouštěla sparťany před Málka.

Už čtyři minuty před koncem sáhl Hadamczik k power play, ale Sparta ji hrála jen 56 vteřin než ujel Sailer a po jeho přihrávce před prázdnou branku nemohl kapitán Beránek minout.

Na slávistické střídačce tak mohla už v 57. minutě explodovat postupová radost. "Bohužel jsme doma neuspěli ani v jednom zápase, těžko jsme pak mohli pomýšlet na úspěch," konstatoval Hadamczik.

SPARTA vs SLAVIA 2:5 (1:3, 1:1, 0:1)