Rubriky:

Reprezentace

Rosický: Musejí s cenou dolů, nejlepší čas už propásli

26. března 2005 11:50 - PRAHA

Tomáše Rosického ještě na konci minulého týdne trápila viróza, na sobotní kvalifikační utkání s Finskem už je ale stoprocentně fit. Hvězda Borussie Dortmund v rozhovoru pro Právo rozebírá nejen nadcházející dvojzápas kvalifikace mistrovství světa, ale také situaci v německém klubu, jemuž ještě nedávno hrozil krach.

V sobotu jste nedohrál bundesligové utkání kvůli viróze. Nakolik se váš zdravotní stav zlepšil?
Jsem v pohodě. Už v pondělí na srazu jsem se cítil dobře a trénoval jsem naplno. Na zápas jsem připravený.

Každý hráč národního týmu říká, jak se těší na sraz reprezentace. Není to už takové klišé, které hezky zní pro fanoušky?
Vůbec ne! Máme v národním mužstvu dobrou partu a užijeme i legraci. Jezdíme sem rádi, domů se přece každý těší. To je hlavní důvod. A další je ten, že těm z nás, jejichž klubům nebo jim osobně se právě nedaří, si tady odpočinou od stresů a přijdou na jiné myšlenky. Popovídáme si o všem možném, vypovídáme se o svých problémech v klubu a uleví se nám, spravíme si náladu.

Zdá se, že po jednání věřitelů s vedením Borussie je v Dortmundu klid. Už se nemluví a nepíše tak často o nutnosti prodeje nejlepších hráčů a nevyhnutelném krachu. Je to zdánlivé, nebo se skutečně věci pohnuly?
Pohnuly, protože na jednání věřitelů s vedením klubu před necelými čtrnácti dny došlo k dohodě, že Borussia bude mít čas dva roky na ozdravení a pokud se bude dařit realizovat plán obnovy, který je rozložen asi na pět let, bude mít klid i nadále. Nejpodstatnější pro nás hráče bylo, když věřitelé jasně řekli, že Borussii nenechají padnout. To byla skvělá zpráva, protože atmosféra se rychle uklidnila. Jistě tomu pomohly naše dobré jarní výkony a nám zase ta dobrá zpráva.

Opravdu to bylo s osudem slavného klubu tak nahnuté?
Bylo to možná ještě vážnější, než se psalo. Hlavně bylo hrozné prožívat to zevnitř. Na každém z nás se ten stres podepsal. V takovém dusnu, jaké v klubu vládlo, se nedalo ani dobře hrát. Vždyť jsme třeba nevěděli, jestli vůbec přijdeme na trénink a nemáme-li si vyklidit skříňky. Uznejte, že v takové atmosféře se prostě nedá soustředit jen na fotbal, i když jste sebelepší profesionál.

Jaké je z vašeho pohledu dortmundské fotbalové jaro?
Velmi dobré, protože v jarní tabulce jsme asi na čtvrtém místě. Prohráli jsme jen na Bayernu a doma se Stuttgartem, jinak jsme převážně vyhrávali. Už jsme zachráněni. K vyšším patrům tabulky to ale máme daleko. Navíc nás čekají dva těžké zápasy po sobě. Doma máme Herthu a jedeme do Leverkusenu. Pokusíme se dostat z klidného středu tabulky co nejvýš, ale žádné plány se v klubu tomto směru nedělají. Tyhle dva zápasy ukáží, jestli ještě můžeme myslet na pohárovou Evropu.

Bál jste se sestupu?
To ne, s takovým týmem, jaký má Borussia, se sestoupit snad ani nedá.

Poprvé v kariéře ale vlastně o nic nehrajete...
To bych neřekl. Pořád je šance na Intertoto cup a ztracený není ani Pohár UEFA.

Stále se kolem vás točí spousta klubů, padají jména těch největších i menších. Co tomu humbuku říkáte?
Nic. Je to pořád dokola. Něco se objeví, začnou spekulace, bublina se nafoukne a za chvíli zase splaskne.

Proč?
Pokaždé to ztroskotá na ceně. Borussia za mne chce hrozně moc peněz. Zájemce přijde, dozví se cenu, řekne svoji představu, chvilku se jedná, a pak zase odejde.

Víte, kolik za vás vedení Borussie požaduje?
Vím, ale nepovím, protože nemohu.

Tak to v Dortmundu zůstanete na věky nebo alespoň do vypršení smlouvy!
To snad ne! Ale jedno je jisté. Musejí s cenou dolů, jinak mě neprodají. Ten nejlepší čas na můj prodej už stejně propásli. Kolikrát si za mne říkali úplně nesmyslné sumy, jako například Chelsea. Tvrdili také, že jsem neprodejný a zájemce tím odradili. Teď budou muset jít níž, než jim asi bude milé. Peníze za mne potřebují, to už každý v Evropě ví.

Neunavuje vás to nebo neuráží, když se o vás pořád píše a mluví jako o nějakém drahém zboží, nebo vzácném zvířeti?
Takhle to neberu, i když zpočátku jsem z toho byl překvapený nebo i zklamaný. Fotbal je obchod, kluby hráče kupují a prodávají. Ti na tom také netratí a chodí za lepším. Mluví se o tom a píše, lidi to zajímá. Zvykl jsem si, vždyť to trvá rok a půl. Teď jen čekám, víc ani nemůžu.

Těšíte se, že z Dortmundu v létě prchnete, nebo se vám nechce pryč?
O tom bych teď nechtěl mluvit.

Řekl jste, že vedení klubu dostalo čas na jeho záchranu a rekonstrukci. Nemusí dělat pod kuratelou krachu. Znamená to, že vás třeba neprodá, takže byste v Dortmundu zůstal?
Takhle to není. Musí udělat dva velké transfery, a když si vezmete, kdo připadá v úvahu, pak dojdete ke mně a Brazilci Everthonovi. Navíc se vedení zavázalo opět snížit výdaje na hráče, tedy jejich platy. Několika klukům končí smlouvy a nebudou jim prodlouženy. Že by si mě nechali, tomu nevěřím.

Co Koller a Metzelder, ti to být nemohou?
Pokud vím, na Honzu tak velké nabídky nejsou, ale i on může být v létě prodán. Metzelder je po těžkém zranění, skoro dva roky nehrál, což je na něm znát. Musí se dát do pořádku a dostat do bývalé formy, aby šla jeho cena nahoru. Možná bude prodán v příští vlně. Hráčský výprodej se ale nechystá.

V souvislosti s vámi se mluvilo o Realu Madrid, Liverpoolu, Portu, Barceloně, Juventusu, Chelsea a dalších klubech. Teď má aktuální zájem Tottenham, který ale rozhodně nepatří mezi nejlepší evropské kluby. Šel byste tam?
Tottenham je slavný klub a není pravda, že by mi anglický fotbal nevyhovoval. Když jsem šel do Německa, také se mnozí ptali, co tu budu dělat, že mě rozkopou. Příchodem hráčů z jiných zemí se změnila bundesliga a platí to i o Premier League. Teď ale nebudu říkat, jestli bych šel tam nebo jinam. Vedení Dortmundu zná můj názor, stejně jako můj agent Paska. Nemám to úplně ve svých rukou. Uvidíme, co přinese čas. Určitě mě ale těší, že je o mne pořád zájem.

Alespoň pár vět k reprezentaci. Co čekáte od Finů?
Bude to velmi nepříjemný soupeř. Vím, že v Nizozemsku hráli velice dobře, mají v mužstvu hráče zvučných jmen a z vynikajících evropských klubů. Čeká nás těžké utkání a boj s jejich výtečnou obranou v čele s Pasanenem a Hyypiäm. Tenhle zápas ale musíme zvládnout.

V Andoře si pak odpočinete...
Kdepak, dnes už není žádný kvalifikační zápas odpočinkový. Vždyť Andora porazila Makedonii. Nebude to jednoduché, jsou to náturou Španěláci a ti dovedou kopat.

Berete tedy dvanáct bodů ze čtyř jarních kvalifikačních zápasů jako povinnost?
Teoreticky je dvanáct bodů ze čtyř jarních kvalifikačních zápasů povinností. Určitě to ale budou všechno těžké zápasy, hlavně ten nadcházející s Finskem. Čím víc bodů uhrajeme před rozhodujícími podzimními duely, tím lépe pro nás. Mistrovství světa si nechceme nechat ujít.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit