Brückner: Udělali jsme výjimečně mnoho chyb

TEPLICE

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner v infarktovém závěru sobotního kvalifikačního duelu s Finskem obavu o výsledek neměl. "V dramatickém závěru zápasu na ni ani nebyl čas," říká v rozhovoru pro Právo lodivod českých fotbalistů, jehož svěřenci se po výhře těsné výhře 4:3 posunuli na druhé místo 1. kvalifikační skupiny.

Karel Brückner

Jak jste viděl zápas z lavičky?První půle byla v intencích, které jsme čekali. Získávali jsme prostor, dokázali jsme rozbíjet finské bloky a dali jsme dva góly. Druhá půle byla jiná. Málokdy se nám stává, že bychom ztratili takto vedení. Dělali jsme chyby, pramenící z podcenění terénu a určité lehkomyslnosti při dvougólovém vedení. Jako by si hráči mysleli, že se nemůže nic stát. Ale ono se stalo. Tak, jak jsme dokázali na Finech v první půli prostor vybojovat, ve druhé jsme ho ztráceli. Viděl jsem tam tři až čtyři špatné přihrávky. Chyby jsme dělali v obranné činnosti celého mužstva.

Hovořil jste o chybách, vytknete je hráčům?Samozřejmě si je rozebereme, ale dělat z nich nějaké personální závěry nebudu. To nebyly obvyklé chyby, spíš výjimka. Myslím, že už se nebudou opakovat. Ani my však nejsme géniové, abychom hráli úplně bez chyb.

Máte rád takové infarktové zápasy?Nemusím je. Raději vedu 2:0 a udržím to, než když vedu 4:0 a zápas skončí 7:6.

Neměl jste po vyrovnávacím gólu soupeře obavu o výsledek?Neměl, protože v dramatickém závěru zápasu na ni ani nebyl čas.

Za co, kromě bojovnosti a zisku tří bodů, můžete hráče pochválit?Především za morálku, s níž dokázali zápas zlomit. Máme důležité tři body. V dnešním fotbale právě branky v závěru rozhodují o výsledcích a nám se to v krátké době podařilo podruhé. Stejně jako v Makedonii to byl Lokvenc. Kollera nahradil beze zbytku a jemu se navíc daří dávat góly v závěru zápasů.

Vynikající výkon podal Rosický, jak se vám líbil?Odehrál vynikající zápas a potvrdil svoje kvality. Odvedl hodně nad penzum svých úkolů.

Nebylo chybou střídat před standardní situací, po níž jsme dostali gól?Proč? Vždyť tam šel vysoký Jarošík, který měl pomoci situaci ubránit. Něco jiného by bylo, kdybych dvoumetrového hráče střídal malým.

Baroš schytal hodně ran. Jak to s ním vypadá?Bylo na něj osmnáct faulů, Finové na něho hráli za hranou tvrdosti. My jsme takové fauly nedělali. Není na tom dobře, má pokopané obě nohy a tržnou ránu na hlavě.