Čeští reprezentanti v pohodě zvítězili v Andoře 4:0

Tomáš FlieglSport.cz

Česká fotbalová reprezentace zvládla kvalifikační utkání v Andoře a bez problémů zvítězila 4:0. Totální obranu domácích poprvé překonal po půl hodině Jankulovski z pokutového kopu po faulu na Baroše, ještě do přestávky zvýšil Milan Baroš hlavou sám. Po změně stran přidal třetí gól Lokvenc a utkání uzavřel brankou z pokutového kopu v nastaveném čase Rosický.

Trenér Karel Brückner udělal v základní sestavě tři změny oproti sobotnímu zápasu s Finskem. Vedle Davida Rozehnala, který nahradil zraněného Reného Bolfa, dostali od začátku příležitost i Roman Týce se Štěpánem Vachouškem.

Český výběr se od úvodních minut do outsidera skupiny zakousl, otevřít skóre mohl Vachoušek a Lokvenc. Při domácích stálo štěstí. O vedoucí trefu se postaral Milan Baroš, jehož dravý průnik zastavil po půlhodině hry až faul domácího beka.

Z nařízeného pokutového kopu Marek Jankulovski nezaváhal a s přehledem poslal Česko do vedení. Uklidňující druhý gól vstřelil už útočník Liverpoolu Baroš sám, když mu míč na hlavu naservíroval Vachoušek.

Andorra stále jen bránila

Ani dvě inkasované branky nevytáhly domácí fotbalisty z obranné ulity, Češi měli své soupeře i nadále téměř jen na své útočné polovině. V poločase stáhl trenér Karel Brückner Týceho, který měl už žlutou kartu a do hry nasadil Jana Poláka.

V 53. minutě se opět předvedl Milan Baroš, který po přihrávce Rosického obešel Limu a nacentroval na Vratislava Lokvence. Dlouhán z Bochumi hlavou zvýšil na 3:0.

Po hodině hry si šel Baroš odpočinout, vystřídal jej sparťan Tomáš Jun. Nejlepší ligový kanonýr byl u několika šancí českého výběru, ze kterých ale branka nepadla.

Tečku napsal z penalty Rosický

Češi v poklidu i nadále kontrolovali hru, výsledek pečetil v nastaveném čase Tomáš Rosický. Záložník z Dortmundu proměnil další pokutový kop, nařízený za faul na Vachouška. Česká reprezentace v Andoře nezaváhala a zaslouženě zvítězila 4:0.

Ve středu neklopýtli ani největší soupeři české reprezentace v 1. kvalifikační skupině. Rumunsko vyhrálo díky dvěma trefám Mitey v Makedonii 2:1 a Nizozemsko splnilo povinnost výhrou 2:0 nad Arménií.

Andorra - Česká republika 0:4 (0:2)
Branky: 31. Jankulovski z pen., 40. Baroš, 53. Lokvenc. 90. (+2) Rosický z pen. Rozhodčí: Messner - Krenn, Lambert (všichni Rak.). ŽK: I. Lima, T. Lima - Týce. Diváci: 850.
Andorra: Koldo - Escura, Sonejee, T. Lima, I. Lima, Txema (60. Ayala) - Pujol, Sivera, Silva (66. Juli Sánchez), Bernaus - Ruíz (67. Fernández). Trenér: Rodrigo.
Česká republika: Čech - Jiránek (75. Plašil), Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Týce (46. Polák), Vachoušek - Lokvenc, Baroš (61. Jun). Trenér: Brückner.
Makedonie - Rumunsko 1:2 (1:1)
Branky: 31. Maznov - 18. a 58. Mitea. Rozhodčí: Ovrebo - Borgan, Holen (všichni Norsko). ŽK: Božinovski - Bucur.
Nizozemsko - Arménie 2:0 (2:0)
Branky: 3. Castelen, 34. van Nistelrooy. Rozhodčí: Trefoloni - Pisacreta, Maggiani (všichni Itálie). ŽK: van der Vaart - Grigorjan, Hovsepjan, Melikjan.