Rubriky:

Reprezentace

Trenér Vrba se upsal české reprezentaci na čtyři roky. Tak dlouhou smlouvu jsem chtěl já, přiznal Pelta

12. prosince 2013 12:42 - Praha
(Aktualizováno: 12. prosince 2013 15:23)

Rozhodoval se až do poslední možné chvíle, nakonec ale Pavel Vrba volání reprezentace vyslyšel a dnes odpoledne se na čtyři roky národnímu mužstvu upsal. „Rozhodla úplně poslední schůzka s fotbalovým šéfem Peltou. Pravomoci a kompetence, které jsem u reprezentace chtěl a jež jsem dostal,“ potvrdil nový trenér, že rozhodování nebylo ani trochu snadné. A délka smlouvy přitom nehrála roli. „To já požadoval čtyři roky, protože jsem požadoval koncepční řešení. A čtyřletý cyklus se mně zdá obdobím minimálním, protože trenér potřebuje pro zúročení práce nikoli měsíce, ale roky,“ hlásil se Miroslav Pelta k délce smlouvy, kterou žádný z Vrbových předchůdců neměl.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Jasně že Pelta chladně kalkuluje... Pochopitelně že počítá s tím, že nový reprezentační trenér naplní jeho plány a touhy.

Nejdříve postup na EURO, pak na světový šampionát

„Musíme postoupit na evropský šampionát ve Francii a na příští mistrovství světa také. Proto jsem také k reprezentaci přivedl nejúspěšnějšího trenéra, kterého si přáli všichni," nedělal Pelta žádné cavyky s tím, co bude od Vrby požadovat.

I proto čtyřletá smlouva až do mistrovství světa 2018 s následnou dvouletou opcí, i proto pravomoci a kompetence, které na něm trenér vyžadoval a jež samozřejmě dostal.

„Bylo to jen o tom, zda trenér přijme výzvu, která se před ním objevila. Nakonec se rozhodl správně," pravil Pelta, než s Vrbou smlouvu parafovali.

„Dostal jsem nabídku a šlo jen o to, zda ji přijmu. A když už jsem se jednou rozhodl, nehrálo roli, zda by mělo jít o smlouvu třeba na půl roku," přiznával nový trenér, že o délce smlouvy s předsedou nediskutoval, natož aby snad licitoval.

Místo Šmicra manažerem Fitzel

Ani o složení svého nového realizačního týmu nemíní s nikým debatovat. Bude jen a jen v jeho kompetenci, koho do něho vybere a kdo s ním bude bojovat o účast na evropském šampionátu 2016, jehož kvalifikace se losuje v únoru ve Francii.

„Já musím věřit lidem, které si zvolím, oni musí důvěřovat mně," potvrdil Vrba, že v tomto směru veškeré kompetence dostal. I proto si jako jednoho z asistentů přivedl k národnímu mužstvu plzeňského Karla Krejčího, proto trenérem gólmanů zůstane Jan Stejskal. Novým manažerem se pak stane Dušan Fitzel.

„Bude mou pravou rukou zodpovídající za technické záležitosti, komunikaci s hráči a vůbec chod národního mužstva. Najedeme prostě na formu klubového managementu, kde jsou úkoly a kompetence jasně dané, kde všichni vědí, kdo má co dělat a jak to dělat, aby všechno fungovalo," nechával nový reprezentační trenér nahlédnout do představ, s nimiž na Strahov a k národnímu mužstvu přichází.

Hádanka kolem Brücknera

Další plány už neodhalil, i když pochopitelně mluvil i o dalším asistentovi. „Jednoho už jsem oslovil a myslím, že se do konce roku domluvíme," pronesl vyhýbavě. Stejně tak nechtěl konkretizovat, zda se jeho oponentem nebo spíše konzultantem stane bývalý úspěšný kouč Karel Brückner, o němž se v zákulisí vehementně spekuluje.

„Bavím se se spoustou lidí, kterých si vážím. Byl bych rád, kdyby se do práce zapojili, ale zatím nejsme v situaci, abych někoho mohl jmenovat," spekulace nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

S legionáři se sejde v Londýně

Zato o schůzce s dvojicí nejzkušenějších reprezentantů Tomášem Rosickým a Petrem Čechem mluvil na rovinu.

„Předseda je s nimi v kontaktu, takže plánujeme cestu do Londýna, kde shlédneme ligové zápasy jejich týmů, budeme kontaktovat trenéry Arsenalu i Chelsea a samozřejmě i s hráči se sejdeme," potvrdil Vrba plánovanou schůzku.

Při všech sezeních s hráči však bude nový trenér ctít zásadu, s níž se národního týmu ujímá. „Musíme hráče přesvědčit a vštípit jim, že reprezentace je něco navíc. Pokud tuto prioritu nebudou uznávat, nemá smysl, aby reprezentovali tento stát. Máme půl roku na to, abychom jim vysvětlili, co a jak chceme," prohlásil Vrba, jehož priorita je pochopitelně také jasná.

„Pochopitelně postup na mistrovství Evropy. Kdybych v něj nevěřil, nebo kdybych snad pochyboval, že nejsme schopní těm nejlepším v Evropě konkurovat, nabídku vést reprezentaci bych nepřijal."

Dosavadní trenéři české reprezentace
Dušan Uhrin st. 1993 až 1997 48 27-10-11
Jozef Chovanec 1998 až 2001 45 27-7-11
Karel Brückner 2001 až 2008 75 50-12-13
Petr Rada 2008 až 2009 8 2-4-2
František Straka 2009 1 1-0-0
Ivan Hašek 2009 5 3-2-0
Michal Bílek 2009 až 2013 42 16-11-15
Josef Pešice 2013 3 3-0-0
Pavel Vrba 2014 - 2018    
V prvním sloupci jméno trenéra, v druhém jeho působení u reprezentace, ve třetím počet odkoučovaných zápasů, ve čtvrtém bilance.
zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace