Rubriky:

Reprezentace

Vydra si o nominaci sám řekl, a proto ho trenér na přípravu s Rakušany mezi hráče z ligy povolal

27. května 2014 10:05 - Praha
(Aktualizováno: 27. května 2014 11:03)

Slovo dodržel. Pro červnový přípravný duel s Rakouskem povolal trenér Pavel Vrba do reprezentačního výběru skutečně jen hráče z české ligy. S jedinou výjimkou, kterou představuje Matěj Vydra z West Bromwich Albion. Gólman Marek Štěch se už totiž za legionáře považovat nedá, neboť jeho návrat z ostrovů do pražské Sparty se už stal realitou. „Vydra sám požádal, abych ho do nominace zařadil a já mu vyhověl pod podmínkou, že bude trénovat s Jihlavou,“ vysvětlil Vrba.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Dva dosavadní přípravné duely pod Vrbovým vedením skončily shodnou remízou 2:2, na třetí pokus už chce 3. června v Olomouci trenér s národním týmem samozřejmě vyhrát.

„Věřím, že konečně zvítězíme a fanoušci budou spokojeni i s výsledkem," přitakal trenér, který se bude s národním týmem vracet domů na Hanou a na návrat je pochopitelně náramně natěšen.

A nic na tom nemění, že na Rakousko poskládal tým z hráčů tuzemské ligy, mezi nimiž figurují čtyři úplní nováčci, kteří nemají na kontě ani jeden start.

Nováčkové trenéra přesvědčili

„Fleišman, Hejda a Kopic se prosazují v české lize a svými výkony na jaře si o nominaci řekli. Samozřejmě jsme vycházeli i z toho, na jaké místo v sestavě jsme hráče potřebovali, protože nějakou představu o ose týmu po zápasech s Nory a Finy už máme," glosoval svůj výběr Vrba.

Čtvrtým novicem v jeho výběru je brankář Štěch, jenž se vrací z ostrovů do Sparty. V nominaci byl už před zápasem ve Finsku, kde se ale do brány nedostal, od trenéra však má slib, že si v Olomouci proti Rakousku zachytá.

„Nepředpokládám, že by trio nováčků nastoupilo v základní sestavě, ale na hřišti se objeví a příležitost dostanou," potvrdil Vrba, že i Fleišmanovi, Hejdovi a Kopicovi příležitost dá. A nikoli jen na minutu či dvě, jak bývalo za jeho předchůdce Bílka také zvykem.

Osu už Vrba víceméně má

„Do tvořící se osy týmu však už zasahovat nemíním, protože k tomu není po zápase ve Finsku ani důvod. Chci ji naopak stabilizovat, protože už teď přemýšlím, jak by mužstvo mohlo vypadat na podzim při vstupu do kvalifikace o Evropu," nechával nahlédnout do svých myšlenkových pochodů Vrba.

I absenci legionářů vysvětlil, to se ví. „Měl jsem víc důvodů, hlavní však byl ten, že ligové soutěže v zahraničí skončily už před dvěma týdny, hráči vypadli z tréninku a většinou jsou už někde na dovolené. Pravidelná zátěž jim tudíž chybí," poznamenal trenér.

„Jedinou výjimkou je Matěj Vydra, který mě sám požádal, zda by se nemohl v kádru pro Rakousko objevit. Vzal jsem ho pod podmínkou, že se bude v tuzemsku připravovat s Jihlavou, s čímž souhlasil."

Necid? To když je třeba změna

Trochu překvapením je nominace Tomáše Necida z pražské Slavie, ale i pro tu měl Vrba argumenty.

„Uvažoval jsem o typově podobném hráči, jako je Matěj Vydra, ale po zápase ve Finsku jsem volil alternativu s klasickým hrotovým útočníkem, jímž je právě Necid. V Helsinkách létalo do šestnáctky hodně míčů, ale my nebyli ve vápně dostatečně důrazní. Proto nominace Necida, proto útočník pro případ, kdy trenér potřebuje na hřišti něco změnit."

S Rosickým se Vrba teprve sejde

Původně se spekulovalo, že by Vrba mohl na duel s Rakušany povolat i kapitána mužstva Tomáše Rosického. Ten sice na sraz před předchozím zápasem ve Finsku dorazil, ale zdravotní potíže mu nedovolily, aby do Helsinek odletěl, natož aby přípravu absolvoval.

V nominaci na duel s Rakouskem ale Rosický nakonec nefiguruje.

„Jsme v kontaktu a domluvili jsme si na tento týden schůzku. Na ní si řekneme své představy a budeme mluvit o tom, jak by vše mělo fungovat," vyhnul se Vrba odpovědi, zda o povolání Rosického uvažoval.

Nominace české fotbalové reprezentace na přípravný zápas s Rakouskem (3. června v Olomouci):    
Post Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Tomáš Vaclík Sparta 2 0
  Marek Štěch Sparta 0 0
Obránci Pavel Kadeřábek Sparta 1 0
  Václav Procházka Plzeň 3 0
  Lukáš Hejda Plzeň 0 0
  Jiří Fleišman Liberec 0 0
  David Limberský Plzeň 25 0
  Mario Holek Sparta 6 0
Záložníci Bořek Dočkal Sparta 8 2
  Lukáš Vácha Sparta 1 0
  Milan Petržela Plzeň 14 0
  Josef Hušbauer Sparta 8 1
  Jan Kopic Jablonec 0 0
  Tomáš Hořava Plzeň 4 1
  Daniel Kolář Plzeň 18 2
  Ladislav Krejčí Sparta 5 1
Útočníci Tomáš Necid Slavia 26 7
  Matěj Vydra West Bromwich 11 4
zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace