Češi smetli Andorru, Koller překonal Puče

LIBEREC

Poprvé v historii se na libereckém fotbalovém stadiónu představilo české reprezentační mužstvo. V kvalifikaci MS 2006 proti Andoře bylo od úvodních minut jasno o vítězi, favorizovaný domácí celek nedal soupeři šanci. Češi vyhráli 8:1, gólem ve 29. minutě se nejlepším českým reprezentačním kanonýrem v historii stal Jan Koller.

Češi zahájili s avizovanou tříčlennou obranou a útokem Lokvenc -Baroš - Koller, soupeř měl naopak pětičlennou obrannou hráz. První střelu přesto měli hosté, s pokusem Justo Ruíze zdálky neměl Petr Čech v brance problémy.

V 6. minutě se poprvé připomněli domácí. Po faulu na Baroše pálil kapitán Galásek a střela skončila těsně vedle branky Kolda. Čeští příznivci se dočkali gólu ve 13. minutě, kdy Vratislav Lokvenc přesnou hlavičkou využil centr Grygery.

Koller překonal rekord Puče

Český výběr měl soupeře uzamčeného na jeho polovině, jasné šance si ale nevytvářel. Andorra se do útoku ve více lidech odhodlala v první půli jedinkrát, v 25. minutě atak čtyř hostí zastavila česká obrana. Následující šanci na rychlý brejk zazdil špatnou přihrávkou Rosický.

Po půl hodině se předvedl vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer, který po rohovém kopu hlavičkoval do tyče. Za okamžik se už domácí radovali z druhého gólu. Po centru Galáska Jan Koller přehlavičkoval brankáře Kolda a zvýšil.

Pro kanonýra Dortmundu to byl 35. gól v reprezentačním dresu, čímž překonal letitý rekord legendárního střelce Antonína Puče. Během šesti let v národním celku ke vstřelení pětatřiceti branek potřeboval urostlý útočník 62 utkání. Koller se trefil i ve třech předchozích kvalifikačních duelech.

Chybu Rozehnala využil Riera

Hosté se před brankáře Česka dostali v první půli jen třikrát, přesto dokázali z minima šancí vytěžit gól. V 35. minutě se nezorientoval Rozehnal, k míči se dostal Ganriel Riera a nedůrazná česká obrana jen sledovala, jak mezi nohama gólmana Čecha snižuje na 1:2.

Na dvoubrankový rozdíl ale za tři minuty upravil Vladimír Šmicer. Centr Poborského prodloužil Koller k hráči Liverpoolu, který uspěl přesným volejem k tyči.

V poločase vystřídal trenér Brückner chybujícího Rozehnala domácím Polákem, Šmicra nahradil Plašil. Do středu obrany se zařadil kapitán Galásek, který v 52. minutě potrestal faul Ayaly na Ujfalušiho a z pokutového kopu zvýšil na 4:1.

Justo Ruíz šel za simulování ze hřiště

V 63. minutě předvedl hereckou etudu kapitán Andorry Justo Ruíz, což rozhodčí Selcük ocenil žlutou kartou. A protože Ruíz už žlutou kartu měl, byl vyloučen. Vzápětí střídal Koller a nového rekordmana národního celku vyprovázel do šaten bouřlivý potlesk zaplněných ochozů.

Střídající Jun se dostal do šance v 74. minutě, z jasné pozice ale nejlepší letošní ligový kanonýr zklamal a zamířil těsně vedle. Druhá půle se nesla ještě více ve znamení převahy Česka.

Stadionem kolovala hlasitá mexická vlna, čeští příznivci byli spokojeni s průběhem zápasu. V 80. minutě navíc Poborský předložil míč před prázdnou branku Milanu Barošovi, který přidal pátý gól. Za okamžik parádně pálil výborně hrající Galásek, Koldo stejně dobře zachránil.

Rosický potrestal faul Toniho Limy

V 84. minutě Toni Lima fauloval Baroše a domácí kopali druhý pokutový kop v zápase. Ten s jistotou proměnil Tomáš Rosický a zvýšil na 6:1. Nadšené fanoušky zvedl ze sedadel o dvě minuty později záložník domácího Liberce Jan Polák, který ranou z dálky přidal sedmou trefu. Osmou ránu soupeři přidal v nastaveném čase Lokvenc.

Zrodilo se tak největší vítězství české reprezentace v historii kvalifikaci MS 2006. Dosud nejlepší výsledek byla výhra ČR před dvěma měsíci v Andoře 4:0.

Česká republika - Andorra 8:1 (3:1)
Branky: 13. a 90. Lokvenc, 29. Koller, 38. Šmicer, 52. Galásek z pok. kopu, 80. Baroš, 85. Rosický z pok. kopu, 87. Polák - 36. Riera. Rozhodčí: Selcük - Ekrem, Gökci Bülent (všichni Turecko). ŽK: Rozehnal - Ayala, T. Lima, Ruíz, Garcia. ČK: 63. Ruíz. Diváci: 9524 (vyprodáno).
Česká republika: Čech - Grygera, Rozehnal (46. Polák), Ujfaluši - Poborský, Rosický, Galásek, Šmicer (46. Plašil)- Baroš - Koller (64. Jun), Lokvenc. Trenér: Brückner.
Andorra: Koldo - Escura, Sonejee, T. Lima, Txema - Ayala, Sivera (79. Garcia), Jimenez (88. Moreno), Ruíz, Riera (70. Andorra) - Moreno. Trenér: Rodrigo.