Angličané utrpěli v Kodani největší debakl za 25 let

Anglickým fotbalistům se generálka na podzimní pokračování kvalifikace vůbec nepovedla. V Kodani ve středu prohráli s Dánskem 1:4, což je pro ně nejhorší výsledek za posledních 25 let. Naopak Francie může být spokojena s dlouho očekávaným návratem Zidaneho. Někdejší nejlepší fotbalista světa dal gól a přispěl k výhře 3:0 nad Pobřežím slonoviny.

Dánové v Kodani udeřili třikrát v rozpětí osmi minut. Kanonádu začal Rommedahl, jako by chtěl soupeři ukázat, že je ho v anglické lize pro průměrný Charlton škoda. O tři minuty později přihrál Tomassonovi na druhý gól a debutující Gravgaard přidal třetí. Pak sice Rooney snížil, ale poslední slovo měl v nastaveném čase Sören Larsen. Kolébka fotbalu naposledy prohrála o tři branky v přátelském utkání s Walesem v roce 1980.

Zidane oblékl dres s trikolórou poprvé od loňského čtvrtfinále mistrovství Evropy s Řeckem a okamžitě vylepšil svou střeleckou bilanci. Diváky na vyprodaném stadionu v Montpellieru roztleskali dalšími přesnými střelami Gallas a Henry.

Belgičtí bratři porazili Řecko

Belgičané porazili Řecko 2:0 zásluhou své bratrské dvojice. Mistry Evropy načal v 19. minutě Emile Mpenza a jeho starší bratr Mbo, na nějž nemá příjemné vzpomínky Slavia, o pět minut později náskok zdvojnásobil.

Nizozemci vedli v Rotterdamu zásluhou Robbena z Chelsea nad Německem už 2:0, ale Ballack a Asamoah porážku odvrátili. Podobný průběh a stejný výsledek měl i zápas Rakušanů se Skoty. Ve Štýrském Hradci však měli dvoubrankový náskok hosté a Rakušané odvrátili pohromu až během posledních osmi minut.

Maďaři mají mizivou naději na postup, zato si jejich trenér Lothar Matthäus sehnal ze všech nejatraktivnějšího soupeře. Argentina zvítězila v Budapešti 2:1, přestože hrála 35 minut v deseti. Osmnáctiletý záložník z Barcelony Lionel Messi dostal od německého rozhodčího Merka červenou kartu už minutu po svém příchodu na hřiště. Cestu do sítě našli Maxi Rodriguez z Atlétika Madrid a Heinze z Manchesteru United, pro něhož to byla gólová premiéra.

Bulhaři konečně vyhráli

Bulhaři marně čekali na vítězství od loňského října a ani zápas s Turky v Sofii pro ně nezačal dobře. Ale Berbatov z Leverkusenu našel ztracenou mušku a dvěma trefami to dotáhl na 25 reprezentačních branek. Spolu s Martinem Petrovem z Atlétika Madrid se tak postaral o výhru 3:1.

Švýcaři potvrdili zlepšení, jež naznačil už úspěšný vstup jejich klubů do kvalifikace o Ligu mistrů. V Oslu připravili Norům první domácí porážku od listopadu 2003, kdy Seveřany rozesmutnili v baráži o ME Španělé. Skóre otevřel král střelců francouzské ligy Frei z Rennes, druhý gól byl vlastní.

Brazilci přiletěli do Splitu téměř kompletní, z velkých hvězd chyběl jen Ronaldinho. Přesto s Chorvatskem, které má skvěle rozjetou kvalifikaci, málem prohráli. Gól jim dal syn reprezentačního trenéra Niko Kranjčar, vyrovnání zařídil Ricardinho z přímého kopu.

Budapešť: Maďarsko - Argentina 1:2 (1:1)
Branky: 29. Torghelle - 17. M. Rodriguez, 62. Heinze. ČK: 65. Messi (Arg.). Diváci: 27.000.
Tallinn: Estonsko - Bosna a Herecegovina 1:0 (1:0)
Branka: 35. Viikmäe. Diváci. 5000.
Sofie: Bulharsko - Turecko 3:1 (3:1)
Branky: 25. a 43. Berbatov, 38. M. Petrov - 21. Fatih. Diváci: 25.000.
Oslo: Norsko - Švýcarsko 0:2 (0:0)
Branky: 50. Frei, 59. vlastní Bergdölmo. Diváci: 19.000.
Kodaň: Dánsko - Anglie 4:1 (0:0)
Branky: 60. Rommedahl, 63. Tomasson, 67. Gravgaard, 90+2. S. Larsen - 87. Rooney. Diváci: 42.000.
Ta'Qali: Malta - Severní Irsko 1:1 (1:1)
Branky: 35. Woods - 9. Healy. ČK: 77. Woods - 77. Gillespie.
Brusel: Belgie - Řecko 2:0 (2:0)
Branky: 19. E. Mpenza, 24. M. Mpenza.
Tirana: Albánie - Ázerbájdžán 2:1 (1:1)
Branky: 37. Buši, 72. Cana - 2. Tagizade.
Rotterdam: Nizozemsko - Německo 2:2 (1:0)
Branky: 3. a 46. Robben - 49. Ballack, 81. Asamoah. Diváci: 45.000.
Štýrský Hradec: Rakousko - Skotsko 2:2 (0:2)
Branky: 83. Ibertsberger, 87. Standfest - 5. K. Miller, 39. O'Connor. Diváci: 14.000.
Dublin: Irsko - Itálie 1:2 (1:2)
Branky: 32. Reid - 10. Pirlo, 31. Gilardino.
Swansea: Wales - Slovinsko 0:0
Montpellier: Francie - Pobřeží slonoviny 3:0 (1:0)
Branky: 28. Gallas, 62. Zidane, 66. Henry.
Lisabon: Portugalsko - Egypt 2:0 (0:0)
Branky: 50. Meira, 70. Postiga.