Nizozemci dobyli Letnou, šampionát v ohrožení

České fotbalové reprezentaci se postup na světový šampionát příští rok v Německu vzdaluje. Češi prohráli předposlední zápas kvalifikace s Nizozemskem 0:2 a v závěrečném zápase ve Finsku musejí vyhrát, jinak jim postup unikne. Góly vstřelili Van der Vaart a Opdam, Rosický neproměnil za stavu 0:0 pokutový kop. Nizozemci si zajistili vítězství v 1. kvalifikační skupině.

Češi nastoupili podle předpokladů s jediným útočníkem Barošem, do středu obrany se k Ujfalušimu postavil Rozehnal. V 5. minutě se do první šance zápasu dostal po rychlém uvolnění Robben, svého spoluhráče z Chelsea Čecha v brance domácích vystrašil táhlou střelou těsně vedle levé tyče.

Potlesk tribun si vysloužil v 8. minutě Grygera, když zastavil Robbena. Hosté lépe kombinovali, snažili se držet míč na svých kopačkách. Češi se snažili hledat naběhlého Baroše, jeden z pokusů o založení rychlého útoku hasil jako poslední hráč Kromkamp faulem, za což byl rozhodčím Sarsem odměněn žlutou kartou.

Atmosféra zhoustla v 15. minutě, kdy souboj Baroše v pokutovém území s Boulahrouzem neposoudil hlavní sudí jako penaltový a následný zákrok Ujfalušiho ocenil žlutým napomenutím.

České ofenzívě citelně chyběli urostlí Koller s Lokvencem, vysoké míče před Barošem či Štajnerem s přehledem sbírala obrana Nizozemců. Útočníkovi Hannoveru Štajnerovi se navíc nedařila ani rozehrávka, několikrát pokazil lehký pas.

Brückner žádal větší agresivitu

Po jedné ze špatných Štajnerových přihrávek mohli být domácí rádi, že sudí neodpískal ležícímu Ujfalušimu ruku v pokutovém území. To už nevydržel trenér Brückner, vstal z lavičky a energicky dirigoval obranu a nabádal své hráče k větší agresivitě při napadání.

Ve 29. minutě se potřetí vřítil do pokutového území Baroš a po dalším kontaktu s Boulahrouzem ukázal rozhodčí na značku pokutového kopu. Míč si vzal Tomáš Rosický, ale jeho nepříliš umístěnou střelu brankář van der Sar zneškodnil.

Aby domácího neštěstí nebylo málo, vzápětí se dostali do útoku Nizozemci, Robben místo střely zpětnou přihrávkou našel Rafaela Van der Varta a útočník Hamburku s klidem prostřelil Petra Čecha. Domácí za minutu vyrovnali, střelec Štajner byl ale po centru Poborského z přímého kopu v postavení mimo hru.

Opdam zasadil druhou ránu

Nizozemci byli v pohodě, z dobré pozice nechybělo mnoho střele van Nistelrooije, vzápětí Čech parádním zákrokem vyškrábl střelu Madura na roh. Z něj ale hosté udeřili podruhé. Další asistenci si připsal Robben, po jehož centru Polák neuhlídal Opdama a ten hlavičkou upravil na 2:0 pro Nizozemsko.

V poslední minutě první půle stáhl Brückner zraněného Jiránka a poslal do hry Vladimíra Šmicra. Na levou stranu obrany se přesunul Grygera, kterého napravo nahradil Poborský.

Domácí se snažili o snížení, pokaždé jim ale chyběl krůček. Po sérii rohů našel za obranou Šmicer Baroše, ten si ale míč nezpracoval a obrana míč odkopla. Nizozemci se snažili držet osmičlenný blok před míčem, volný prostor se hledal těžko. Čech se na míč podíval po delší době v 68. minutě, křížná střela v pohodě hrajícího Robbena mířila těsně mimo.

Baroš trefil břevno

Závěr zápasu se odehrával téměř výhradně před brankou Van der Sara, Češi si mimo břevna Baroše tutovku nevytvořili a oranžová část hlediště mohla spustit oslavné chorály. V závěru měl dvakrát na noze třetí gól Van Nistelrooij, poprvé zamířil vedle, podruhé jej vychytal Čech.

Česká reprezentace se po rozdělení federace ještě na závěrečný turnaj mistrovství světa neprobojovala a pokud chce nepříjemnou bilanci změnit, musí závěrečný kvalifikační zápas ve Finsku ve středu vyhrát. Jinak skončí ve skupině za Nizozemskem a Rumunskem, které vyhrálo 1:0 ve Finsku, na třetím místě a neprobojuje se ani do baráže.

ČR - Nizozemsko 0:2 (0:2)
Branky: 32. Van der Vaart, 38. Opdam. Rozhodčí: Sars - Teixer, Arnault (všichni Fr.). ŽK: Ujfaluši, Galásek, Baroš - Kromkamp, Van Bronckhorst. Diváci: 17 478.
ČR: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jiránek (45. Šmicer) - Poborský, Galásek, Rosický, Polák (57. Heinz), Štajner (77. Jarolím) - Baroš. Trenér: Brückner.
Nizozemsko: Van der Sar - Kromkamp (84. De Jong), Boulahrouz (57. Vlaar), Opdam, Van Bronckhorst - Landzaat, Maduro, Van der Vaart - Kuijt, Van Nistelrooij, Robben (77. Van Persie). Trenér: Van Basten.