Rubriky:

Reprezentace

Nedvěd: Chci, aby Česko bylo na mistrovství světa

11. listopadu 2005 14:42 - OSLO

Pavel Nedvěd v sobotu znovu oblékne dres české fotbalové reprezentace, za kterou nastoupil naposledy loni v červenci na mistrovství Evropy. Tentokrát půjde v norském Oslo o postup na mistrovství světa, kde český tým nehrál od roku 1990. V rozhovoru pro deník Právo Nedvěd mimojiné mluvil o tom, že neplánuje žádný proslov a řeší vhodné obutí.

 

SPORT.CZ/Tomáš Fliegl

Máte za sebou pět dnů na srazu národního týmu, v němž jste poprvé od ME v Portugalsku. Změnila se atmosféra v týmu hodně?
Od mého posledního utkání vůbec. Je to stejné, jako když jsem odcházel. Vždyť tým se prakticky nezměnil. V přípravě je vše stejné. Bylo to pět dnů pohody. Všechno je, jak má být. Myslím, že mužstvo je v dobré formě. Jen věřím, že tentokrát odehraji více než třicet minut narozdíl od posledního startu.

Z tréninků bylo patrné, jak velkou máte chuť do hry. Jste hodně nažhavený?
Kdyby nebyla chuť před takovým zápasem, bylo by to špatné. Já jsem si to vážně užíval, fakt jsem se těšil. Asi jsem ty reprezentační tréninky potřeboval.

Pro vás, Karla Poborského, Tomáše Galáska či Vladimíra Šmicera je mistrovství světa poslední šancí hrát velký turnaj. Bude mít někdo z vás k mladším hráčům proslov?
Ne. Proslovy nebudou. Byly by zbytečné. Není třeba se tak znervózňovat, dostat se pod tlak. Všichni víme, co je ve hře. Musíme hrát náš fotbal. Srdcem, bojovat jeden za jednoho. Potom máme naději na úspěch.

Cítíte vy sám nervozitu?
Ano, trošku ano.

S čím do utkání v Norsku nastoupíte?
Hraje se na dva zápasy, takže pochopitelně uhrát dobrý výsledek do odvety. Chceme vstřelit gól. Rozhodně se o něj budeme snažit. Ale uvidíme podle průběhu zápasu.

Trávník na stadiónu v Oslu je podle zpráv hodně rozbitý. Jak velký to bude handicap?
Mně rozhodně podmáčené a bahnité hřiště nevyhovuje. Takové terény nemám rád. Ani vlastně nevím, jaké kopačky bych si měl vzít. Za posledních pět let jsem hrál jen jednou v kolíkách. Celkově vzato jsme tým, který potřebuje rychlé hřiště pro kombinaci po zemi. Bahno nám v tom nepomůže. I proto se taktika bude určovat podle stavu hřiště.

Norové údajně v pátek věnovali jeden z tréninků jen vašemu hlídání. Slyšel jste o tom?
Nemyslím si, že by to dělali. V týdnu jejich trenér říkal, že jsem z formy. Navíc jsem jen jeden z třiadvaceti hráčů.

Vždy jste hovořil o snu hrát na mistrovství světa. Je to pro vás větší motivace, než vyhrát s Juventusem Ligu mistrů?
Reprezentace je něco jiného než klub, tak se mě na to neptejte. Mě zajímá baráž. Už dlouho jsem na ni myslel. Chci, aby Česko bylo po šestnácti letech na mistrovství světa. Jsem odhodlaný pro postup udělat všechno.

A bude na šampionátu v případě postupu hrát Pavel Nedvěd?
To je nepodstatné. Hlavní je, abychom zvládli baráž.

Radek Malina, Právo

Zrušit