Rubriky:

Reprezentace

Španělsko zase až tolik české hráče nestraší. Inspirujme se Slováky, radí Krejčí

12. prosince 2015 20:29 - Praha

Obhájci titulu Španělé, s nimiž se česká reprezentace utká na mistrovství Evropy 2016 ve Francii ve skupině, neděsí hráče tolik, jak by se snad mohlo zdát. Poukazují na to, že stále ještě úřadující mistři Evropy nemají takovou formu a výkonnost, jakou mívali ještě před pár lety. Sparťanský záložník Ladislav Krejčí hned přispěchal s radou, aby se národní tým inspiroval Slováky. Ti totiž Španěly v kvalifikaci porazili.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Na jednom se čeští fotbalisté bezprostředně po losu evropského šampionátu shodli - těžko si mohli vybírat soupeře, který by jim byl ve skupině nejvíc po chuti. „Těžká skupina to nepochybně je, ale na mistrovství Evropy si člověk opravdu vybírat nemůže," pragmaticky hodnotil výsledek pařížského losování mistrovství Evropy kanonýr David Lafata. „Los nám až tak úplně nepřál, moc složitějších skupin nevidím. Možná jen ta s Belgií a Itálií. Naše bude extrémně vyrovnaná," připojoval se zadák Michal Kadlec.

Gólman ve službách londýnského Arsenalu Petr Čech zachovával naproti tomu klid a nadhled. „Skupina je to velice těžká, ale museli jsme s tím počítat, když jsme figurovali ve třetím koši. Nečeká nás nic jednoduchého, ani do jednoho zápasu nepůjdeme jako favorit, takže nebudeme pod tlakem a bude záležet jen na nás," rozebíral pozici české reprezentace ve skupině D.

„Výhodou je, že mohou postoupit tři týmy, takže se budeme snažit uhrát co nejvíce bodů, abychom měli šanci. Na papíře ta skupina vypadá nějak, ale realita může být jiná. Hraje se až na konci sezóny a bude záležet na momentální formě," dodával s vírou, že postup je v možnostech českého mužstva.

„Všechny zápasy budou nesmírně složité, ale my jsme už několikrát svoji sílu dokázali," připomínal Ladislav Krejčí. „Přál jsem si, abychom spadli do skupiny k Anglii a Walesu, bohužel to nevyšlo. Na druhou stranu nás čekají opravdu super zápasy. Zahrát si proti obhájcům titulu, to je extra motivace pro každého. Španělsko jsem chtěl z prvního koše ze všeho nejméně, hodně drží míč, což je pro každého soupeře složité, ale proč bychom s nimi nemohli uspět?! Slováci je v minulé kvalifikaci doma také porazili, což pro nás může být inspirace. Zápasy s Tureckem máme v živé paměti - venku jsme odehráli výborný zápas a dokázali, že můžeme čelit i takhle těžkému soupeři. Nezapomínal bych na Chorvaty, protože jména jako Mandžukič, Modrič a Rakitič mluví za všechno."

Pozor na Chorvaty!

I Michal Kadlec se domnívá, že obhájce titulu Španělsko nemusí nahánět dopřed takovou hrůzu. „Už není tak dominantní jako před několika lety, ale stále to je jasný favorit. My si to s Chorvaty a Turky zřejmě rozdáme o další postupová místa. Se Španělskem navíc hrajeme první zápas a ten nám napoví, jak na tom reálně jsme. Ale první zápas nemusí být určující: na minulém šampionátu jsme na začátku dostali naloženo od Rusů a nakonec jsme šli dál z prvního místa," připomínal Kadlec utkání v polské Vratislavi na mistrovství Evropy 2012.

„Španělé jsou samozřejmě stále absolutní špička, ale někdy se hraje lépe proti takovým týmům, než když musíte plnit roli nějakých papírových favoritů," spekuloval nad konstelací ve skupině David Lafata. „S Tureckem jsme se potkali v kvalifikaci, takže se nebudeme mít čím překvapit. Poslední zápas jsme prohráli a můžeme si z něho tudíž vzít poučení. O Chorvatech se možná tolik nemluví, ale pro mě to je také absolutní špička. Mají velké individuality ze špičkových klubů a pro každého budou velmi nepříjemní."

Ani Daniel Kolář nemá ze Španělů takovou hrůzu, jak by se snad mohlo vyslovení jejich jména zdát. „Jsou samozřejmě velkým favoritem skupiny, i když poslední dobou nemají takovou formu, jakou mívali. A pak se uvidí, jak se bude dařit těm ostatním. Doufám, že to bude vyrovnaná skupina. Jediné, co jsem si nepřál, bylo hrát se soupeři z kvalifikace. Bohužel nám ale nalosovali Turecko."

zp, ČTK, Sport.cz

Postoupí čeští fotbalisté ze základní skupiny EURO 2016?

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace