Rubriky:

Reprezentace

Kvalifikace MS je tu hned. S Lavičkou, Jarolímem či cizincem...?

27. června 2016 17:46 - Praha

Jako by český fotbal neměl svých starostí dost. Teď mu ke všemu hrozí, že dva měsíce před startem kvalifikace na mistrovství světa 2018 v Rusku zůstane bez trenéra národního týmu. Stačí jediné, aby se Pavel Vrba dohodl s ruskou Machačkalou. Pak bude strahovský šéf postaven před další úkol. Kdo za Vrbu, aby se reprezentace obula do nového cyklu v plné síle...?

 

Vlastimil Vacek, Právo

Zmátl všechny, jen co je pravda. Po vyřazení české reprezentace na ME ve Francii třeba bookmakeři Tipsportu vypsali sázku, zda bude trenér Vrba pokračovat i v následné kvalifikaci s národním týmem k datu 4. září 2016.

Téměř všichni uvěřili, že ano... Sázkaři na 90% tiketů vsazených na tuto příležitost tipovali, že Vrba zůstane - v kurzu 1,35:1. Kurz nakonec spadl až na úroveň „jistoty" 1,06:1. „Přijali jsme sázky: Vrba trenérem repre jen něco přes 300 tiketů a pouhá desetina tipovala Vrbův odchod v kurzu 2,7:1 (ten se postupně vyšplhala až na 6:1)," říká fotbalový bookmaker této sázkové kanceláře Petr Urbanec.

Také Miroslav Pelta, šéf FAČR, ještě minulý týden ujišťoval, že má eminentní zájem, aby Vrba pokračoval.

A teď bác ho, nejspíš aby hledal náhradu. Značka: rychle, protože již podzimní start další kvalifikace může být klíčový.

Koho by mohl Pelta oslovit?

Vítězslav Lavička - Jako trenér jedenadvacítky je ve službách FAČR, což je velká praktická výhoda. Lvíčatům se daří, se Spartou získal double - vedl tedy řadu mladých hráčů, kteří budou muset nároďák oživit. Právě Lavička může nabídnout ideální kontinuitu. Na škodu mu je pověst až příliš mírného a seriózního muže.

Karel Jarolím - Pokud se Pelta rozhodne vykoupit některého klubového trenéra, jako to v případě Vrby udělal v Plzni, pak nejspíš začne v Mladé Boleslavi... Jarolím už jednou nabídku vést reprezentaci dostal, Slavia ho však tehdy nepustila. Je tvrdý, přísný i manažersky schopný. V Bolce však prodloužil smlouvu a u reprezentace na žádné úrovni nikdy nepracoval.

Jaroslav Šilhavý - Před pár dny se dal do práce v Dukle. U národního týmu léta působil jako asistent, byl k ruce i doyenovi Brücknerovi. S podceňovaným Libercem pak vyhrál titul a kráčel s ním Evropou. Působil i v Jablonci, kde si ho Pelta mohl omrknout... Na druhou stranu, z Jablonce hvězdné Galácticos neudělal.

Zdeněk Zeman - Italský trenér českého původu je věčným evergreenem, pokud se spekulací o trenérovi národního týmu týká. Několikrát ujistil, že nabídku české reprezentace by neodmítl. V Itálii vedl řadu velkých klubů, vždy se prezentoval jako zásadový muž. Po sezóně teď skončil ve Švýcarsku a mohl by být volný. Otázkou je, zda již není pryč čas, kdy mohl být vhodným adeptem.

Peltův trumf z ciziny - Nového titulárního partnera české ligy hledá v Číně, za šéfa komise rozhodčích chce Poláka. Mohl by se někdo divit, že by první muž českého fotbalu chtěl i trenéra pro reprezentaci přivést z ciziny...? O této eventualitě se navíc průběžně mluví již dlouho, ve světě je běžnou praxí. V českých poměrech na ni ovšem ještě nikdy nedošlo. Důvod je samozřejmě i finanční, prvotřídního odborníka by asociace sotva zaplatila.

dos, zp, Sport.cz

Který trenér by měl vést fotbalovou reprezentaci v případě, že u ní skončí Pavel Vrba?

Zrušit