Rubriky:

Reprezentace

Také Jankulovski je prý v Itálii vyšetřován kvůli sázení

17. května 2006 15:57 - ŘÍM

Český reprezentant Marek Jankulovski z AC Milán je podle italských médií jedním z fotbalistů, kteří jsou v Itálii vyšetřováni kvůli podezření z nezákonného sázení na ligové zápasy. Podle listu Gazzetta dello Sport je vyšetřováno zhruba 50 osob, mezi kterými je 21 fotbalistů.

"Mám svědomí čisté, rozhodně jsem v ničem nejel," řekl ve středu devětadvacetiletý obránce. Podle svých slov zaregistroval, že jeho jméno v sázkařské kauze figuruje. "Pevně věřím, že nakonec bude všechno v pohodě a žádný problém nebude," prohlásil bývalý obránce Ostravy, Neapole a Udine.

Dál ale odmítl záležitost komentovat. "Teď se k tomu nebudu vyjadřovat," uvedl Jankulovski, který se chystá na červnový světový šampionát v Německu. Ve čtvrtek se bude v Praze hlásit na reprezentačním srazu.

Největší hvězdou podezřelou ze sázení, které mají hráči v Itálii přísně zakázáno, je brankář Gianluigi Buffon z Juventusu. Nejdražší gólman světa v sobotu sám přišel za turínskými vyšetřovateli, kteří ho vyslýchali více než dvě hodiny. Podle italských médií Buffon prosázel v poslední době několik set tisíc eur.

V podezření jsou také AC Milán, Fiorentina a Lazio

Gazzetta dello Sport ve středu přinesla jména dalších hráčů, kteří jsou údajně vyšetřováni kvůli sázení. Vedle Jankulovského figurují na seznamu útočník Vincenzo Iaquinta z Udine, David Di Michele z Palerma, Roberto Sosa z Neapole a Ferrante z Ascoli.

Di Michele podle zjištění prokuratury vsadil jen v této sezóně na zápasy italské ligy sto tisíc eur. Fotbalistům hrozí tresty od půlročního vězení až po zákaz startů na rok a půl.

Sázení hráčů na zápasy se začalo vyšetřovat souběžně s aférou kolem zmanipulovaného nasazování rozhodčích, kterou odstartovalo zveřejnění telefonních rozhovorů mezi generálním manažerem Juventusu Lucianem Moggim a bývalým šéfem komise rozhodčích. Moggi už kvůli skandálu rezignoval stejně jako celé vedení mistrovského klubu.

V podezření z nekalého jednání jsou také AC Milán, Fiorentina a Lazio Řím. Aféra by teoreticky mohla vést až k vyloučení klubů z nejvyšší soutěže, jako se to stalo v roce 1980 Laziu a AC Milán.

Mezi podezřelými je i mezinárodní rozhodčí Massimo de Santis, který kvůli tomu přišel o účast na mistrovství světa. Kvůli skandálu už odstoupil šéf italského fotbalu Franco Carraro a jeho zástupce. Národní fotbalová federace je od úterý pod nucenou správou. Úkolem očistit fotbal byl pověřen bývalý senátor a šéf burzy Guido Rossi.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace