Rubriky:

Reprezentace

Brückner povolal na kvalifikaci i Čecha

24. srpna 2006 12:25 - PRAHA

Trenér českých fotbalistů Karel Brückner ve čtvrtek povolal na vstup do kvalifikace pro mistrovství Evropy v roce 2008 i brankáře Petra Čecha, který po operaci obou ramen teprve začal s plným tréninkem. V nominaci na zápasy s Walesem 2. září v Teplicích a se Slovenskem o čtyři dny později v Bratislavě je také další rekonvalescent Tomáš Sivok ze Sparty.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Z tradičních opor scházejí útočníci Milan Baroš a Vladimír Šmicer, kteří se stále ještě zotavují ze zdravotních problémů. Čerstvé zranění vyřadilo také obránce Zdeňka Grygeru z Ajaxu Amsterodam. Naopak záložníci Tomáš Rosický a Tomáš Galásek, kteří vynechali přípravný zápas se Srbskem, už budou k dispozici. V nominaci je i Jan Polák, který si odpykává trest za vyloučení na mistrovství světa a může nastoupit až ve druhém utkání proti Slovensku.

Brücknera těší, že se zdravotní stav opor Čecha, Rosického a Galáska rychle zlepšuje, se všemi se prý dá do kvalifikačních zápasů počítat. I když například Čech v letošní sezoně ještě v Chelsea kvůli červnové operaci obou ramen žádné utkání neodchytal a Rosický za Arsenal nastoupil k jedinému zápasu ve 3. předkole Ligy mistrů na půdě Dinama Záhřeb. Pak si poranil třísla a od té doby nehrál.

Baroš si obnovil zranění

"Víme, že třeba Rosický teď nehraje, ale máme garance, že by za deset dní měl být v pořádku a připraven hrát. To samé platí u Čecha, jehož léčení postupuje velmi rychle. Ani u Galáska by neměl žádný problém," řekl na dnešní tiskové konferenci Brückner.

Ve svých původních plánech před duely s Walesem a na Slovensku počítal i s útočníkem Barošem, ale ten si na středečním tréninku Aston Villy obnovil zranění chodidla, které jej sužovalo už během světového šampionátu v Německu. "Baroš už byl v podstatě v nominaci, ještě v úterý normálně trénoval, ale ve středu se zranil znovu," uvedl Brückner, podle kterého by se o Barošovu roli měli podělit Jiří Štajner s Markem Kuličem.

Svá místa v nominaci si i po prohře se Srbskem udrželi oba nováčci, liberecký stoper Tomáš Zápotočný a mladoboleslavský útočník Kulič. "Kulič se nám při Barošově absenci typologicky do mužstva hodí," řekl Brückner, který naopak vynechal nedávného debutanta Romana Bednáře z Hearts.

Sivok dostal šanci po zlomenině nohy

K relativně novým hráčům přibyl sparťanský záložník Sivok, který nastoupil v reprezentaci jen ve dvou zápasech loni v září. Po zlomenině lýtkové kosti přitom odehrál v novém ligovém ročníku jen jedno utkání v základní sestavě.

Brückner zatím nominoval 19 hráčů, počítá však s tím, že před pondělním srazem v hotelu Praha ještě dva až tři hráče dodatečně povolá. Ze záložníků by se mohlo rozhodovat mezi Rudolfem Skácelem, Jiřím Jarošíkem a Karlem Pitákem, mezi útočníky bude Brückner volit někoho z kvarteta Tomáš Jun, Václav Svěrkoš, Zbyněk Pospěch a Stanislav Vlček.

Možná bude nový kapitán

Reprezentaci čeká před novým kvalifikačním cyklem, v němž už budou chybět zkušení záložníci Karel Poborský s Pavlem Nedvědem, také volba kapitána. "Dělá se to tak před každou kvalifikací," řekl Brückner. Není však vyloučeno, že kapitánskou pásku bude dál navlékat dosavadní šéf Galásek, kterého při jeho nepřítomnosti zastupoval Nedvěd. Tým tuto otázku rozhodne před prvním duelem proti Walesu.

Brückner si přeje, aby po odchodu Nedvěda na sebe vzali větší odpovědnost hráči z nastupující generace v čele s Rosickým, Čechem či Ujfalušim. "Ale teď nejde stanovit, kdo bude novým tahounem. To se musí vyvinout časem, stejně jako tomu bylo třeba u Nedvěda a Poborského," uvedl Brückner, který zároveň doufá, že na startu kvalifikace tým nechá zapomenout na rozpačitý výkon z generálky proti Srbsku.

Nominace České republiky:
Brankáři: Jaromír Blažek (Sparta Praha, 12 zápasů/0 branek), Petr Čech (Chelsea (44/0), Antonín Kinský (Saturn MO, 5/0).
Obránci: Marek Jankulovski (AC Milán, 52/8), Martin Jiránek (Spartak Moskva, 24/0), Radoslav Kováč (Spartak Moskva, 8/0), David Rozehnal (Paris St. Germain, 26/0), Tomáš Ujfaluši (Fiorentina, 51/2), Tomáš Zápotočný (Liberec, 1/0).
Záložníci: Tomáš Galásek (Norimberk, 51/1), David Jarolím (Hamburk, 5/0), Jan Polák (Norimberk, 22/5), Jaroslav Plašil (Monako, 18/1), Tomáš Rosický (Arsenal, 57/17), Tomáš Sivok (Sparta Praha, 2/0). Útočníci: Jan Koller (Monako, 70/43), Marek Kulič (Mladá Boleslav, 1/0), Libor Sionko (Glasgow Rangers, 21/1), Jiří Štajner (Hannover, 25/4).

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace