Rubriky:

Itálie

Alisson se bál, že nevyroste, teď je nejdražší brankář historie

20. července 2018 12:48 - Liverpool

Brazilec Alisson Becker se přestupem z AS Řím do Liverpoolu za 65 miliónů liber (asi 1,9 miliardy korun) stal nejdražším fotbalovým brankářem historie, v mládí se přitom obával, že profesionálním gólmanem nikdy nebude. Dlouho se totiž nedokázal rovnat svým vrstevníkům

sntv

"Fyzicky jsem dospěl až později, takže všichni brankáři v mém věku byli vyšší a silnější než já. Při testech nás známkovali, přičemž pětka byla nejlepší. A zatímco moji spoluhráči získávali pětku, já byl pořád na dvojce. Pro brankáře to nebylo dobré a klub i já jsme se začali bát, že nevyrostu," vzpomínal Alisson na své začátky pro The Players Tribune.

Obavy se však nepotvrdily a odchovanec Internacionalu dorostl do 191 centimetrů. "Bůh na mě dohlížel a počkal si. Díky menšímu vzrůstu jsem hodně pracoval na technice a hodně jsem se zlepšoval. A pak se stal zázrak. Za rok jsem vyrostl o 20 centimetrů. Najednou jsem měl k technice i fyzické předpoklady," uvedl.

Motivací pro něj byl i starší bratr Muriel, rovněž brankář. "Celé dětství jsem nebyl nejlepším brankářem v rodině a bratrská rivalita mě neustále motivovala. On moc dobře věděl, jak mě popichovat. Pomohlo mi to i naučit se krotit své emoce. Kvůli bratrovi jsem brankářem," dodal.

Brankářské řemeslo měl v krvi. "Matka chytávala na škole v házené, dědeček byl fotbalovým brankářem na amatérské úrovni. A otec chodil do branky v týmu se svými kolegy z práce. Když jsme chodili s kamarády hrát, tak do branky vždy posílali ty malé kluky. Mě to ale nevadilo. Já to naopak miloval," řekl Alisson.

Postupně se z něj stal nejlepší brankář brazilské ligy a dostal se i do národního týmu. Všimli si ho i v Evropě a před dvěma roky zamířil do AS Řím, kde se v první sezoně spíše učil, ale v uplynulém ročníku už byl jedničkou a vypracoval se až mezi nejlepší gólmany světa. Nyní by měl svůj vzestup potvrdit v kádru finalisty Ligy mistrů Liverpoolu.

"Mám hroznou radost. Splnil se mi sen, že budu oblékat dres tak prestižního klubu. Je to pro mě obrovský krok vzhůru," řekl pětadvacetiletý brazilský reprezentant.

K přestupu ho ponoukala i největší hvězda Liverpoolu Muhammad Salah, který rovněž působil v AS Řím. "Poslal mi zprávu: Hej, na co čekáš. Pojď k nám," prozradil Alisson. "Tak jsem mu odpověděl, ať je v klidu, že jsem na cestě. Jsem opravdu rád, že mám možnost opět hrát po jeho boku," dodal.

ČTK

Časová osa: Itálie

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..