Šlágr v Liberci vítěze neměl, vše zůstalo při starém

LIBEREC

Očekávaná pondělní dohrávka 13. kola Gambrinus ligy mezi Libercem a Spartou přinesla hodně vzrušení a několik zajímavých momentů, gól ale žádný. Na čele tabulky se tak nic nezměnilo, Severočeši uhájili dvoubodový náskok před Spartou. Pondělnímu šlágru dominovala oboustranně zodpovědná defenzíva, každý celek si vytvořil po jedné šanci.

Brankář Sparty Jaromír Blažek před Zbyňkem Pospěchem z Liberce.

Oba týmy v minulém týdnu vyhořely v Poháru UEFA. Sparta prohrála v Belgii se Zulte Waregem 1:3, Liberec se dokonce z portugalské Bragy vracel s debaklem 0:4.

Pod dohledem reprezentačního trenéra Karla Brücknera postavil domácí kouč Lavička ofenzivní sestavu, první šanci měla ale Sparta. Ve 4. minutě zkoušel štěstí z dálky Pavel Horváth, na druhé straně po standardní situaci hlavičkoval vedle Frejlach. V 9. minutě zabojoval Pudil, jehož centr špatně odhadl uzdravený gólman Jaromír Blažek. Petr Papoušek ovšem volej poslal nad sparťanskou branku.

Domácí fanoušci od úvodních minut dávali najevo své antipatie vůči stoperovi Sparty Tomáši Řepkovi, který si v obraně počínal velice důrazně. V 16. minutě ale rozhodčí Franěk benevolentně přehlédl jeho stažení Zbyňka Pospěcha na hranici pokutového území.

Liberec byl aktivnější, důrazná obrana Sparty odolávala. První tutovku měl na noze Parks, jehož pokus po zblokované střele Zbyňka Pospěcha skvěle vyrazil Blažek. Největší šanci Sparty měl ve 41. minutě po centru Koláře Miroslav Matušovič. Toho ale soupeř přistrčil a hostující záložník mířil nad.

Sparta zahájila šancí i druhý poločas, po přiťuknutí Doška Horváth pálil z dobré pozice vysoko nad. Hosté měli ve druhém poločase více prostoru ke kombinaci, občas jim nahrála nedůrazná obrana Liberce.

Oba celky se nadále soustředily na zodpovědnou defenzívu a šance nepřibývaly. Ale v nastavení po hlavičce střídajícího Holendy už domácí příznivci jásali, míč však skončil na boční síti.

V zápase se tak potvrdila statistika, podle níž se utkaly dva nejlépe bránící celky soutěže. Liberec inkasoval čtyřikrát (dvakrát z penalty), Sparta pětkrát a její gólmani neinkasovali v lize už přes deset hodin. Ani jeden z celků si v pondělí bilanci nepokazil.

Slovan Liberec - Sparta Praha 0:0
Rozhodčí: Franěk - Lhoták, Hojsík. ŽK: Rezek - Košťál. Diváci: 7000.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Pudil - Papoušek, J. Bílek, Frejlach (89. Hochmeister), Jan Blažek (46. Ančic) - Zbyněk Pospěch, Parks (66. Holenda). Trenér: Lavička.
Sparty: Jaromír Blažek - Zdeněk Pospěch, Řepka, Sivok, Kadlec - Kolář (81. Šimák), Horváth, Hušek, Matušovič - Došek, Rezek (89. Lustrinelli). Trenér: M. Bílek.