Sparta - Olomouc 1:0Sparta neinkasovala a po výhře nad Olomoucí je v čele ligy

45. Došek 1 : 0

Fotbalisté Sparty Praha se poprvé po roce a půl mohou vyhřívat v čele první ligy. V duelu 14. kola porazili Sigmu Olomouc 1:0 po brance Libora Doška z 45. minuty a v čele soutěže mají jednobodový náskok před Libercem, který bude hrát v neděli večer v Teplicích. Sparta neinkasovala v lize už 692 minut. Chladné počasí přivedlo na Letnou nejen slabší návštěvu, ale také hodně opatrný fotbal.

DEFAULT TITLE

I proto měli domácí nejvíce šancí ze standardních situací. Poprvé se mohl trefit Horváth pravou nohou v deváté minutě, jenže hostující gólman Vojáček vytáhl skvělý zákrok a míč vyboxoval nad.

Nejnebezpečnější pro hanáckou branku byl tradičně útočník Došek, ale dlouho mu nebylo souzeno vstřelit svou letošní sedmou branku. Ve 12. minutě nedosáhl na Matušovičovu přihrávku zleva, o sedm minut později hlavičkoval mimo. V 42. minutě sparťanský dlouhán pro změnu připravoval šanci Lustrinellimu, ale ten na jeho ostrou přihrávku napříč šestnáctkou nestačil zareagovat.

Těsně před přestávkou si oba útočníci svoje role vyměnili: Lustrinelli na levé straně prošel přes dva olomoucké obránce a naservíroval míč Doškovi, který si se šancí uměl poradit a krátce před odchodem do kabin dostal favorita do vedení.

Olomoucký celek se soustředil na bránění a kouskování hry, často i za cenu zdržování. Na ofenzivu svěřencům trenéra Petržely ale moc sil nezůstávalo a letenský brankář Blažek měl při svém 300. ligovém startu největší starost s tím, jak se zahřát.

Sparta začala druhý poločas aktivněji, více se snažila využívat levé olomoucké strany, kde hrozil svými výpady Kolář. V 53. minutě vyslal Doška do slibné šance, jenže ten s ní naložil lehkovážně.

Druhý poločas už byl mnohem atraktivnější, k čemuž přispěla otevřenější hrou také Olomouc. V 56. minutě se v podstatě poprvé probili hosté před Blažka a hned z toho byla velká šance: Štěpán využil Pospěchova zaváhání, jenže sparťanský gólman prokázal reprezentační formu.

V závěru první hodiny utkání měli další šance i sparťané, ovšem Kolářova dělovka po dalším brejku skončila jen v náručí brankáře Vojáčka. Lustrinelliho průnik v 60. minutě zase ukončil odkopem na roh Michal Hubník.

Hosté se tlačili stále více do útoku, a to prospívalo i domácím, jenže ti měli stále vychýlenou mušku. Patnáct minut před koncem mohl přidat druhý gól Došek, ale jeho rána z hranice šestnáctky branku minula.

V 79. minutě Spartu podruhé zachránil Blažek, který vyhrál další souboj se Štěpánem a dál držel svůj tým nad vodou. A nakonec se ukázalo, že to byl rozhodující krok k výhře, o kterou ale Pražané museli perně bojovat.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 1:0 (1:0)
Branka: 45. Došek. Rozhodčí: Adámek - Kordula, Pospíšil. ŽK: Lustrinelli, Hušek - Škerle. Diváci: 5530.
Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Sivok, Kadlec - Kolář (75. Kisel), Hušek, Horváth, Matušovič - Došek (90. Jun), Lustrinelli (68. Šimák). Trenér: Bílek.
Olomouc: Vojáček - Škerle, Komárek, M. Hubník (67. Kaspřák), Vepřek - Janotka (86. Hořava), Rýdel, Pulkert, Melinho, Štěpán (80. Cléber) - V. Schulmeister. Trenér: Petržela.