V Poháru Intertoto vyhrál Liberec i Synot

Obě česká mužstva, která v neděli nastoupila k úvodním utkáním 2. kola Poháru Intertoto, pojedou k odvetě s náskokem. Slovan Liberec si poradil s irským Shamrockem Rovers 2:0, Synot vyhrál nad OFK Bělehrad 1:0 vlastní brankou soupeře.

Severočeši rozhodli o vývoji utkání zejména díky vydařené úvodní části utkání. Odvetu Severočeši sehrají v neděli 13. července.

První šance přišla v 5. minutě po Kolouškově centru na malé vápno, kdy Hološka v poslední chvíli odzbrojil kapitán Irů Palmer. V 11. minutě po přímočaré akci Kisela s Hološkem brankář Ryan s obtížemi vyrazil míč na roh. Po Kolouškově rozehrání se pak Zápotočný přesně trefil hlavou a Liberec vedl 1:0.

Krátce poté se hlediště radovalo podruhé, když Hološko po Ančicově přízemní přihrávce umístil míč do sítě, ale asistent rozhodčího již předtím odmával aut, takže gól neplatil. V 21. minutě však již Liberec přece jen vedl 2:0. Langer napálil odražený míč, který po teči irského hráče skončil v síti.

Irové měli první šanci až v 34. minutě po Lukášově zaváhání, ale Fitzpatrick brankáře Kinského při souboji tváří v tvář nepřekonal. Po Ryanově kiksu promarnil velkou šanci Pospíšil; sparťanská posila poté báječně uvolnila Kolouška, který přehodil gólmana, ale zároveň i branku Irů. V závěru prvního poločasu odcentroval Ančic, ale Koloušek zblízka opět Ryana nepřekonal.

Úvod druhé půle patřil Irům. V 51. minutě dopravil Tony Grant míč do liberecké sítě, ale rozhodčí ani tento gól neuznal pro předchozí faul Molloye na Kinského. Zanedlouho chyboval domácí kapitán Janů, Tony Grant šel sám na Kinského, ale ten míč chytil.

V 86. minutě neměl Ryan problémy se střelou střídajícího Nezmara z hranice pokutového území, ta ale předznamenala rušný závěr. V 88. minutě chytil Kinský Molloyovu nebezpečnou hlavičku k tyči a v poslední minutě trefil Kisel po rychlé liberecké akci jen tyč.

Slovan Liberec - Shamrock Rovers 2:0 (2:0)
Branky: 12. Zápotočný, 21. Langer. Rozhodčí: Nalbandjan - Knjazjan, Icitjan (všichni Arm.). ŽK: Janů - Reynolds. Diváci: 5100.
Liberec: Kinský - Zápotočný, Holeňák, Lukáš, Janů - Kisel, Langer, Koloušek, Ančic - Hološko (59. Nezmar), Pospíšil (89. Slepička).
Shamrock: Ryan - Gough, Palmer, Byrne, Keddy - Robinson, Colwell (73. Doyle), Reynolds, S. Grant - Fitzpatrick (46. Molloy), T. Grant (82. Kelly).

Synotu pomohl vlastňák

O nejtěsnějším úspěchu synotu rozhodl vlastní gól hostů devět minut po zahájení druhé části hry. Odveta se hraje za týden v sobotu v srbské metropoli.

Domácí začali na svém hřišti tradičně aktivně, technicky a rychlostně vybavené hosty se jim však nepodařilo dostat pod tlak. Branku gólmana Stefanoviče proto ohrožovali pouze ze standardních situací.

Protože hráči obou celků dohrávali souboje, na hřišti se začalo přiostřovat a doplatil na to už ve 26. minutě Činčala, který byl po druhé žluté kartě vyloučen. Bělehrad se v přesilovce začal dostávat do šancí - Stinovič překopl z malého vápna branku, pak stejnému hráči vyrazil brankář Drobisz reflexivně ránu nad břevno.

Druhý poločas začal náporem hostů a hned v úvodu měl šanci Makadovič, ale tlak Bělehradu utnul vlastním gólem Trišovič. Hosté se brzy vzpamatovali a opět se začali dostávat k zakončení a po hodině hry Jokič hlavičkoval po rohu těsně vedle tyče. Také Synot myslel na útok a gólman soupeře musel likvidovat rychlý kontr zakončený tvrdou ránou Němčického.

Domácí presingem často narušovali rozehrávku Bělehradu a nutili ho k chybám. V 80. minutě obral Meduna o míč Jokiče a vyzkoušel pozornost brankáře Stefanoviče. V závěru se Bělehrad zoufale snažil o vyrovnání, Synot si však jednogólový náskok do odvety udržel.

1. FC Synot - OFK Bělehrad 1:0 (0:0)
Branka: 54. vlastní Trišovič. Rozhodčí: Dereli - Kan, Mizrak (všichni Tur.). ŽK: Malár, Činčala, Lukaštík - Trišovič, Stančič. ČK: 26. Činčala. Diváci: 2112.
Synot: Drobisz - Němčický, Kostka, Palinek, Seman - Činčala, Polách (81. Šumulikoski), Abrahám, Lukaštík (87. Dvořák) - Kowalík (69. Meduna), Malár.
OFK Bělehrad: Stevanovič - Cvetkovič, Baša, Jokič, Trišovič - Simič, Radovič (46. Bakovič), Stinovič (74. Despotovski), Stančič - Kolakovič, Makadovič (69. Kirovski).