Sparta - Ml.Boleslav 4:1Sparta závěrečnou smrští vyřídila Mladou Boleslav

79. Matušovič 2 : 1
83. Došek 3 : 1
93. Kulič 4 : 1

David KadlecSport.cz

Fotbalisté pražské Sparty porazili v pondělní dohrávce 20. kola Gambrinus ligy 4:1 Mladou Boleslav a vrátili se tak na druhé místo tabulky. Ještě čtvrt hodiny před koncem přitom Sparta prohrávala po gólu Pecky. Pak se ale dvakrát prosadil ex-mladoboleslavský Kulič, další góly přidali Matušovič a Došek. Na vedoucí Slavii po výhře Sparta ztrácí jediný bod.

Slunečný podvečer na Letné nabídl dohrávku 20. kola první fotbalové ligy mezi Spartou a Mladou Boleslaví. Pikantní byl souboj především pro na podzim ještě kapitána hostí, nyní sparťanského Marka Kuliče. Letenským v utkání chyběl kapitán Řepka, jeho místo zaujal Štěpán Kučera. I Boleslav nasadila svého Kučeru, byl jím náhradní brankář Pavel, který zaskočil za zraněnou jedničku Millera.

Sparta nezačala očekávaným drtivým náporem, ale již ve čtvrté minutě měl domácí Kulič ruce nad hlavou. Jeho branka po přiťuknutí Libora Doška nemohla platit pro ofsajdové postavení střelce. Boleslav odpověděla křídelním průnikem Kysely na jehož přízemní centr jen o kousek nedosáhl Matějovský. Hostující kapitán vzápětí posílal na hranici pokutového území Sparty slibný pas nabíhajícímu Abrahamovi. Ten se ale ocitl na trávníku v nefotbalové pozici, píšťalka rozhodčího zůstala němá.

V jedenácté minutě ztratil míč uprostřed hřiště laxním způsobem sparťanský Šimák. K jeho radosti nebyla jeho chyba potrestána. Brejk do otevřené obrany zakončil hostující Kysela pouze střelou zblokovanou mimo tyče brankáře Blažka.

Sparta se proti pohyblivým hostům nedokázala prosazovat, za zmínku stojí pouze situace z osmnácté minuty. Do šance se snažil proti poslednímu obránci Mladé Boleslavi dostat Kulič, pomohl si přitom rukou a uviděl žlutou kartu.

Aktivní Šimák pozvedl hru Sparty

Hluchou mezihru utkání ukončil zvýšenou aktivitou sparťan Šimák. Po jeho rozehrávkách rohových kopů nejprve hlavičkoval na zadní tyči volný Hušek, o chvíli později minul jen těsně pravou šibenici boleslavské brány kanonýr Došek. Ten vzápětí vyslal uličkou na zteč Kuliče, jemu ale skokem pod nohy zabránil skórovat Kučera.

Ve 37. minutě byl takřka u rohového praporku faulován Horváth, standardní situaci vyřešil Šimák přímou střelou a brankář Kučera měl opět plné ruce práce s tím, aby míči zabránil v cestě do sítě.

Poločas plný oboustranné, leč ne příliš nebezpečné aktivity zakončil opět Šimák průnikem do srdce soupeřovi obrany. Akci pokazil vytáhlý Došek, jehož narážečka šla na Šimákovy paty. Pro záložníka Sparty to byla poslední akce v utkání, po změně stran jej nahradil talent roku Kolář.

Pecka šokoval Letnou po návratu z kabin

Po návratu z šaten se do hry zostra pustili hosté. První nadějnou situaci ještě odvrátila sparťanská obrana, ve 47. minutě se ale již skóre změnilo. Hostující Poláček se ocitl sám před Blažkem, akci ještě vyšperkoval pobídkou před prázdnou branku Peckovi. Ten se slovy díku zavěsil a hosté vedli.

O deset minut později uviděl Paval Horváth žlutou kartu za zbytečný faul mimo výseč hřiště. V minutě 66. uháněl sám na Blažkovu branku mladoboleslavský Dittrich, při kličce brankáři si ale dal míč příliš od nohy a nedokázal trefit mezi tyče.

Od té chvíle Boleslav pozorně bránila a snažila se vyrážet do rychlých kontrů. Sparťanští hráči sice vyvíjeli zvýšenou aktivitu, ovšem nedostatečnou k alespoň pokusu o změnu skóre.

Chyba obrany odstartovala obrat

K té dopomohl domácím až obrovskou chybou obránce Mladé Boleslavi, jehož minelu přetavil v 76. minutě ve vyrovnávací gól Marek Kulič. Ze dvou metrů dorazil tísněn obráncem do odkryté branky Junovu napůl střelu, napůl přihrávku a odpověděl tak na vulgární skandování ze sektoru boleslavských fanoušků.

Zkázu hostů dokonal v 79. minutě do té doby nevýrazný náhradník Matušovič, který z přímého kopu vymetl pravý růžek branky Pavla Kučery. Sparty bylo rázem plné hřiště, z dalšího útoku pálil nepřesně Pospěch. V 83. minutě přidal třetí branku domácích Libor Došek poté, co s Kadlecem a Junem rozložili celou soupeřovu obranu.

Mladá Boleslav se sice snažila s výsledkem ještě něco udělat, leč marně. V dobré pozici neuspěl v závěru utkání Ordoš, který jen o centimetry minul šibenici. Na druhé straně naopak poslal tváří v tvář Kučerovi míč o břevno do sítě opět Kulič. Spartě se tak podařilo zlomit prokletí proti neoblíbenému soupeři a zvítězila 4:1.

AC Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 4:1 (0:0)
Branky: 76. a 90.+3 Kulič, 79. Matušovič, 83. Došek - 47. Pecka. Rozhodčí: Kovařík - Pospíšil, Novák. ŽK: Kulič, Horváth - Kučera, Kopic. Diváci: 14.116.
Sparta: Blažek - Zabavník (51. Matušovič), Drobný, Š. Kučera, Kadlec - Pospěch, Hušek, Horváth (66. Jun), Šimák (46. Kolář) - Došek, Kulič. Trenér: Bílek.
Ml. Boleslav: P. Kučera - Ševinský, Rajnoch, Kopic (86. Rolko), Palát - Dittrich, Abraham, Matějovský, Poláček (83. Ordoš) - Kysela, Pecka. Trenér: Uhrin.