Rubriky:

1. liga

Sparta a Slavie se utkají o vedení, titul ještě ve hře není

22. dubna 2007 11:23 - PRAHA

Fotbalové derby pražských rivalů Sparty a Slavie zakončí v pondělí program 24. ligového kola a na Letné opět půjde o hodně. Vedle prestiže bude ve hře první místo v tabulce, které pro každý z týmů bude znamenat psychickou výhodu před závěrečnými boji o titul. V pořadí 265. vzájemný zápas bude ale také soubojem týmů, které se v poslední době výkonnostně trápí.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Při současném dvoubodovém rozdílu mezi oběma soupeři výsledek zdaleka nerozhodne o titulu, zvlášť když ve hře stále zůstává mistrovský Liberec, kterému by nejvíce vyhovovalo, kdyby se v pondělí opakoval podzimní bezbrankový výsledek.

V předchozím ligovém kole oba pražské týmy prohrály, ale Sparta je na tom s aktuální formou o poznání hůře. Na jaře skončila po nevyrovnaných výkonech bez bodu už třikrát a v klubu panuje velká nervozita. Vstupy do zápasů mužstvu vychází, ale s přibývajícími minutami hra upadá. O to více se sparťané chtějí prosadit v souboji, které jim obvykle vychází. Když šlo do tuhého, v souboji s největším rivalem se vždy postavili na nohy.

Před derby bývá obvykle hodně napjatá atmosféra, ale poslední události donutily obě strany k opatrným až diplomatickým prohlášením. Oba kluby se uzavřely více do sebe, jako by ztratily někdejší sebevědomí.

Bílek: Favoritem je Slavia

Sparťanský trenér Michal Bílek dokonce ke zlosti mnohých fanoušků označil soupeře za favorita utkání. "Máme problémy, musíme se soustředit jen na sebe a zisk tří bodů. Slávisté předvádějí dobrý fotbal, jsou favoritem. Budeme mít ale za sebou plný stadión," poukázal domácí kouč na velkou zbraň Sparty, která už mnohokrát hrála klíčovou roli. Soudí navíc, že vzhledem k vývoji soutěže zápas nemůže rozhodnout o tom, kdo se stanem mistrem. "Na to zbývá ještě hodně utkání," řekl.

Bílek má pořádně zamotanou hlavu se složením sestavy. V Českých Budějovicích většina hráčů vyhořela a nedá se očekávat, že by se třeba Mareš s Matušovičem vrátili do základní sestavy. Naopak jeho výběr není nekonečný, protože i další hráči včetně Horvátha jsou z formy. Není navíc zřejmé, proč nedostává šanci francouzský záložník Sylvestre, který by mohl dát dosavadní hře bez fantazie myšlenku. Bílek by se mohl rozhodnout řešit potíže ve středové řadě znovu stažením Kuliče, na hrotu by pak nastoupil k Doškovi zřejmě Jun.

Sparta nemůže počítat se zraněnými Slepičkou a Kóňou, Drobný se Šimákem dál plní své povinnosti v klubové rezervě, kam byli přeřazeni před dvěma týdny. Do prvního týmu se ale mohou kdykoliv vrátit.

Trenéru Jarolímovi bude scházet syn Lukáš

Slávistický kouč Karel Jarolím také zastává názor, že zápas, byť bude jako pokaždé výjimečný svou atmosférou, nemusí mít pro ligu klíčový význam. "Další zakolísání mohou přijít, ve hře o titul jsou navíc i Mladá Boleslav s Libercem. Nikdo nemá nic jistého a nebude to jinak ani po derby," prohlásil Jarolím, který má největší problémy se složením zálohy.

Z ní kvůli čtyřem žlutým kartám vypadl kapitán Lukáš Jarolím, kapitánskou pásku proto převezme Hrdlička. Kdo se však chopí dirigentské taktovky, není jisté stejně jako start dalších hráčů. Kouč se až v den utkání rozhodne, zda postaví Jandu s Latkou, který doléčuje svalové zranění, kvůli trestu nemůže hrát stále ani Dosoudil, zranění jsou Černý a Švec. "Bude záležet na tom, kdo se uzdraví. Mám několik variant," nechal si Jarolím čas na rozmyšlenou.

Jarolím varuje: Bez pokory to nepůjde

Slávistického kouče zjevně ještě bolí pět ztracených bodů ze dvou předchozích zápasů. Na Letnou by jel mnohem raději s větším náskokem, který by dostal pod větší tlak soupeře. Podle něj se ale na mužstvu projevily předchozí vydařené výkony a chvála, která se na tým snesla. "Když kolem sebe slyšíte chválu, jak hrajete dobře, jak se vám daří, něco z toho v hlavách zůstane. Kluci si ale musí uvědomit, že bez pokory a stoprocentního přístupu ve všech směrech to nejde," naznačil Jarolím, co hráčům vštěpuje.

Zápas začne v 17:15, dvacetitisícová Toyota Arena byla vyprodána během jednoho dne již před dvěma týdny. Zápas přímo odvysílá na druhém programu Česká televize.

Předpokládané sestavy:
Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Kadlec, Zabavník - Kisel, Horváth, Hušek, Ančic - Došek, Kulič.
Slavia: M. Vorel - J. Vorel, Latka, Aračič, Hubáček - Krajčík, Costa (Janda), Suchý, Hrdlička, Švento - Vlček.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..