1. liga

Slavia premiérově dobyla Letnou a vrátila se do čela

8. října 2007 19:11 - PRAHA

Kletba je zlomena! Fotbalisté pražské Slavie poprvé v historii samostatné české soutěže zvítězili na hřišti svého úhlavního nepřítele Sparty. V pondělní dohrávce 9. kola vyhráli slávisté 2:0, góly vstřelili Pudil a Šenkeřík. Sparta hrála více jak poločas bez vyloučeného Horvátha. Slavia se tříbodovým ziskem vrátila na první místo tabulky, Sparta zůstala čtvrtá.

Slavia na Letné nikdy v české lize nevyhrála, start ale měla famózní. Hned z prvního rohu přistál v pokutovém území míč u Daniela Pudila, který jej kolenem usměrnil do domácí branky. Sparťanský odchovanec okamžitě odběhl slavit ke slávistickému kotli. Srovnat mohl za okamžik bombou z dálky Kisel, Vaniak bravurně vyškrábl míč na roh. Slávisté postrádali šestici fotbalistů, ke kvartetu dlouhodobě zraněných se přidali Tavares a Janda.

DOŠEK Nerozhodlo Horváthovo vyloučení, ale laciný gól

Hrálo se ve vysokém tempu, Slavia většinou zastavovala útoky soupeře jen za cenu faulů. Ty ale sudí Kovařík žlutým napomínáním neocenil. Po necelé půlhodině skončilo první derby pro Francouze Belaida, s jehož defenzívou nebyl trenér Jarolím spokojený. Nahradil ho bývalý sparťan Ladislav Volešák, tlaku Sparty ovšem nezabránil.

Pondělní dohrávky 9. kola Gambrinus ligy
Sparta Praha - Slavia Praha 0:2on-line
Plzeň - Žižkov 3:1on-line
1. FC Brno - FK Mladá Boleslav 0:3on-line

Hrálo se tvrdě a píšťalka hlavního sudího byla v permanenci. Před koncem poločasu mohl být sparťanský bek Zabavník rád, že ostrý zákrok na Kalivodu viděl jen žlutou kartu. Za okamžik neudržel nervy na uzdě Horváth a na zemi kopnul faulujícího Pudila. Byl vyloučen a domácí hráli o desíti.

Vlčka vychytal Poštulka

I druhou půli mohli slávisté zahájit zdrcujícím atakem. Vlček pronikal po pravé straně, ale šanci mu zmařil včasným vyběhnutím gólman Poštulka. Domácí, přestože o desíti, se neustále snažili o vyrovnání a i v oslabení byli aktivnější. Zvýšit mohl tvrdou hlavičkou Suchý, Poštulka byl opět připraven.

Zápas několikrát přerušili neukáznění domácí příznivci, kteří za sparťanskou brankou házeli dýmovnice a Letnou několikrát zazněly ohlušující detonace dělobuchů. Nervozita na hřišti i v hledišti rostla, o žlutou kartu si koledoval tvrdými zákroky i nakopnutí míčem Ivany domácí Limberský.

Slavia se nadále soustředila na obranu a vůbec nebylo cítit, že má v poli o muže víc. Kouč Bílek zariskoval a poslal do hry dalšího útočníka Rezka. V závěru mohl rozhodnout po minele Kadlece střídající Šenkeřík, domácí bek se ale stihl vrátit a šanci zmařit. Šenkeřík si chuť spravil pět minut před koncem, kdy hlavou zvýšil na 2:0. A ze sektoru hostujících příznivců zněly oslavné chorály. Hosté poprvé po 14 letech na Spartě vyhráli a vrátili se tak do čela prvoligové tabulky, Sparta je čtvrtá s šestibodovou ztrátou.

Sparta Praha - Slavia Praha 0:2 (0:1)
Branky: 4. Pudil, 85. Šenkeřík. Rozhodčí: Kovařík - Filgas, Zlámal. ŽK: Došek, Zabavník - Suchý, Pudil, Kalivoda, Ivana, Švec. ČK: 44. Horváth (Sparta). Diváci: 20 565 (vyprodáno).
Sparta: Poštulka - Pospěch, Brezinský, Kadlec, Zabavník (84. Rezek) - Kisel, Kladrubský, Horváth, Limberský (78. Matušovič) - Došek, Kulič (71. Slepička). Trenér: Bílek.
Slavia: Vaniak - Krajčík (68. Jablonský), Suchý, Hubáček, Dřížďal - Kalivoda, Švec, Belaid (29. Volešák), Pudil - Vlček, Ivana (78. Šenkeřík). Trenér: Jarolím.