1. liga

Podle Šilhavého držel Žižkov kladenské fotbalisty v šachu

17. února 2008 16:00 - PRAHA

Duel s přízviskem záchranářský viděli diváci v neděli dopoledne na Žižkově. V rámci 17. kola fotbalové Gambrinus ligy tam zavítalo Kladno. Domácí Viktoria se radovala z hubeného vítězství 1:0 díky proměněnému pokutovému kopu z kopačky Petra Švancary. Střet Kaloda s brankářem Pavlíkem, který penaltě předcházel, vyvolal po zápase vášnivé reakce v obou táborech.

Kalod se v 70. minutě prosmýkl za záda kladenských beků, udělal Pavlíkovi kličku a poté se skácel na zem. Hlavní rozhodčí Tomáš Kocourek ani na chvíli nezaváhal a nekompromisně ukázal směrem k bílému puntíku uvnitř vápna. „Gólman tam šel, pro nás dobře, pod nohy. Z mého pohledu to byla jasná penalta,“ dušoval se po zápase jediný střelec zápasu Petr Švancara. Stejného názoru byl zřejmě i delegát utkání Miroslav Starý, který Kocourkův výkon ohodnotil nadprůměrnou známkou sedm.

Referát z utkání Žižkov vs. Kladno najdete ZDE:

„Viděli jsem, že i na Žižkově se dá kopat penalta. Nebyla sice na mě...,“ připomněl Švancara svůj prozatímní boj s muži s píšťalkou, kterým vadí jeho údajné simulování. Na otázku, zda by se pokutový kop zahrával i v případě, že by na Kalodově místě stál on, rezolutně zakroutil hlavou. Švancara se hned po odpískání faulu sám chopil míče a úspěšnou střelou doprostřed branky ustál tíhu zodpovědnosti. „Rozhodl jsem se kam to dám až dva kroky před balónem,“ svěřil se „žižkovský Mercedes“ novinářům.

Zápas jsme sledovali v on-line reportáži ZDE:

Zklamaný brankář Kladna Roman Pavlík viděl klíčovou situaci střetnutí z úplně jiného pohledu, o penaltě prý nemohla být ani řeč. „Byl kus ode mě, kopl mě do lokte a upadl. O dvě minuty později se mi omluvil ´promiň, musel jsem´,“ líčil moment ze 70. minuty gólman, který svůj tým několikrát podržel.

Kladno se totiž po slušné první půli zhruba od 60. minuty dostalo pod zdrcující tlak domácích borců a jen Pavlíkovy bravurní zákroky oddalovaly gólovou pohromu. „Nepodrželi jsme vepředu balón, k tlaku Žižkovu pomohly i standardní situace,“ vypočítával důvody herního úpadku svého týmu kouč Jaroslav Šilhavý a zklamaně dodal: „Drželi nás v šachu.“ Vítězství soupeře označil vzhledem k průběhu druhé pětačtyřicetiminutovky za zasloužené.

Novotný svým příchodem oživil hru Viktorky

Domácí trenér Stanislav Griga musel na promrzlé lavičce v prvním poločase trnout. Jeho svěřenci nebyli schopni kloudné kombinace, soupeř byl pohyblivější a překvapivě i důraznější. Hru Viktorky oživilo střídání Da Silvy, který se těžko vyrovnával s terénem. Na jeho místo nastoupil Jan Novotný, jemuž se dařilo o poznání lépe. „Příchod Novotného nám hodně pomohl. Ve druhém poločase jsme si začali vytvářet šance a zaslouženě jsme vyhráli,“ zhodnotil průběh střetnutí Griga.

Velkým pozitivem je pro něj určitě nula na kontě inkasovaných branek. Grigův tým totiž na podzim výsledkově doplácel na chyby v defenzívě, kterých se v neděli vyvaroval. „Dneska hrála obrana super, jsem příjemně překvapený,“ pochválil své svěřence slovenský lodivod.