Rubriky:

1. liga

Krajský soud potvrdil tresty aktérům korupční kauzy 1. FC Synot

4. března 2008 14:20 - ZLÍN

Zlínská pobočka Krajského soudu v Brně v úterý potvrdila tresty aktérům fotbalové korupční kauzy kolem někdejšího uherskohradišťského klubu 1. FC Synot. Nevyhověla tak odvolání sedmi rozhodčích a tria bývalých funkcionářů oddílu proti rozsudku kroměřížského okresního soudu z loňského října, podle něhož se dopustili podplácení či přijímání úplatku.

 

PRÁVO

"Odvolání se zamítají. Skutková zjištění soudu prvního stupně nebyla v rozporu s obsahem provedených důkazů. Ani uložené tresty jsme neshledali nepřiměřeně přísnými," odůvodnila verdikt předsedkyně senátu Marie Káňová. Podle soudu byl v souladu se zákonem pořízen i klíčový důkaz, opakovaně napadaný obhajobou - odposlechy telefonních hovorů aktérů aféry.

Soud všem obžalovaným potvrdil podmíněné tresty od tří do deseti měsíců, vedle toho dostali i pokuty v rozmezí od 50 000 do 350 000 korun. S výjimkou někdejšího majitele uherskohradišťského klubu Iva Valenty mají všichni obžalovaní z rozhodnutí soudu i zákaz činnosti ve fotbale v rozmezí od dvou do pěti let. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat mimořádný opravný prostředek v podobě dovolání k Nejvyššímu soudu.

Většina odsouzených se pravděpodobně odvolá

K tomu pravděpodobně také většina odsouzených přistoupí. "Takové rozhodnutí jsme předpokládali. Zvážíme dovolání i stížnost k Ústavnímu soudu," řekl novinářům Oldřich Chudoba, obhájce bývalého sportovního ředitele 1. FC Synot Jaroslava Hastíka. "Očekávám, že můj klient podá dovolání. Pokud dovolací soud nevyhoví, bude následovat ústavní stížnost. Tento postup považuji na 99,5 procent za pravděpodobný," dodal advokát sudího Václava Zejdy Karol Hrádela.

Nejvyšší trest, deset měsíců podmíněně, dostal právě Zejda. Jeho kolegové Bohuslav Krátký a Jaromír Hlaváč mají osmiměsíční podmínku, trest na půl roku obdrželi Stanislav Hruška, Eduard Cichý, Petr Řehoř a Hastík. Sudímu Petru Dvořáčkovi soud uložil podmíněný trest na pět měsíců, čtyři měsíce obdržel Valenta a další bývalý funkcionář klubu Igor Štefanko dostal trest ještě o měsíc kratší.

Nejvyšší peněžitý trest dostal Valenta

Peněžitý trest 350 000 korun dostal Valenta, 200 000 Zejda, 100 000 musejí zaplatit Hastík, Hruška, Hlaváč a Krátký, trest 50 000 korun dostali funkcionář Štefanko a sudí Dvořáček, Cichý a Řehoř. Hastík navíc nesmí pět let působit jako fotbalový funkcionář včetně okresní úrovně, stejný trest na dva roky postihl i Štefanka. Zákaz výkonu funkce dostali i všichni rozhodčí. Zejda nesmí na fotbalový trávník s píšťalkou pět let, tři roky nesmějí jako sudí působit Hruška, Hlaváč a Krátký, dvouletý trest soud uložil Cichému, Řehořovi a Dvořáčkovi.

Podle Hrádely přitom nelegálnost odposlechů v lednu uznal například liberecký okresní soud, který jeho klienta prý z tohoto důvodu, byť zatím nepravomocně, zprostil viny. Zejda byl přitom již v minulosti pravomocně zproštěn obvinění brněnským a olomouckým soudem. Naopak ostravský soud Zejdu za přijímání úplatku pravomocně odsoudil.

Kroměřížský soud se případem údajného ovlivnění několika utkání první fotbalové ligy ze sezóny 2003/04 zabýval od dubna 2005. První rozsudek vynesl v lednu 2006. Tehdy soudce Karel Rašín uložil deseti obžalovaným peněžité tresty od 50 000 do 300 000 korun, doplněné většinou zákazy činnosti ve fotbale. Krajský soud, k němuž se odvolali všichni obžalovaní i státní zástupce, ale případ vrátil do Kroměříže.

Většinu důkazů musel soud provést znovu

Okresní soud jej znovu projednával od června 2006. Důvodem vrácení případu byla hlavně skutečnost, že soud krátil právo na obhajobu obžalovaného Valenty. Většinu důkazů tak soud musel provést znovu. V Kroměříži tak opětovně vypovídali svědkové, znovu zazněly i odposlechy.

Loni v říjnu pak Rašín přistoupil i k uložení podmíněných trestů, které navrhoval státní zástupce. Soudce přihlédl k rozhodnutí okresního a krajského soudu v Ostravě, které za korupci ve fotbale loni v květnu pravomocně odsoudily obžalovaného Zejdu na sedm měsíců podmíněně, k peněžitému trestu 130 000 korun a zákazu výkonu funkce sudího na čtyři roky. Vzhledem k tomu Rašín uložil souhrnný trest a podle svých slov adekvátní tresty i ostatním.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..