Rubriky:

1. liga

Svěrkoš: Jenom peníze mě šťastným neudělají

8. července 2008 12:08

V poslední chvíli odmítl fotbalista Václav Svěrkoš velmi lukrativní nabídku od ruského celku Saturn Moskevská oblast. Útočník ostravského Baníku, který si zahrál i na posledním mistrovství Evropy, se nakonec rozhodl vyčkat na možný zájem atraktivnějšího klubu. "Z Baníku není do nároďáku dál než z Moskvy. Nechci riskovat, že se někde zakopu," řekl Svěrkoš mimojiné v rozhovoru pro deník Právo.

Proč jste si rozmyslel angažmá v ruském klubu Saturn Moskevská oblast?

Neumím říct, co konkrétně mě odradilo od podpisu smlouvy. Byl to vnitřní pocit, jakási intuice. Nabídka Saturnu byla ekonomicky velice lukrativní, ale mně je teprve dvacet čtyři let a jenom peníze mě šťastným neudělají. Rozhodl jsem se počkat na nabídku atraktivnějšího, ambicióznějšího klubu.

Neovlivnilo vás něco, co jste v Moskvě viděl na vlastní oči?

To určitě ne. Saturn má výborné tréninkové podmínky, pěkný stadión. To vše bylo v naprostém pořádku. Jednání jeho šéfů bylo také velice korektní.

Co vám tedy šlo hlavou?

Uvědomil jsem si, že už nikdy se nechci dostat do situace, v jaké jsem byl před rokem, když jsem se vracel do Baníku. Byla to bída. Tvrdě jsem pracoval, abych se dostal na slušnou úroveň, a to se mi povedlo. Odměnou byla účast na mistrovství Evropy. Z Baníku není do nároďáku dál než z Moskvy a já nechci riskovat, že se někde zakopu.

Lze to chápat tak, že dáváte přednost přestupu směrem na západ Evropy?

Ano, velice rád bych hrál anglickou, italskou či španělskou ligu. Tím však netvrdím, že ruská je špatná. Petrohrad přece vyhrál Pohár UEFA a ruský nároďák, s jedinou výjimkou složený z hráčů domácí ligy, uspěl na mistrovství Evropy. Kdybych dostal nabídku z Petrohradu nebo z CSKA Moskva, určitě by nevadilo, že je z východu Evropy.

Řekl jste, že Saturn vám nabídl dobré peníze. Zřejmě i pro Baník. Cítil jste z jeho strany tlak, abyste v Moskvě smlouvu podepsal?

Nic takového. Po celou dobu jsem byl v kontaktu s panem Peterou (pozn. red.: zplnomocněný zástupce majitele Baníku) a jsem mu vděčný, že mi dal naprostou svobodu rozhodnout se.

Jak hodně je pravděpodobné, že podzim odehrajete v Baníku?

Nemohu vám říct, že stoprocentně. Přestupní termín končí posledním srpnovým dnem, ještě může přijít atraktivní nabídka. Ale já na ni nemyslím. Nastupuji do přípravy Baníku a chci být nachystaný na první ligové kolo, na Pohár UEFA a doufám, že i na utkání národního mužstva.

V přípravě už máte manko, Baník je téměř v její polovině. Co s tím?

Do začátku ligy jsou čtyři týdny, a to je dost času. Už jsem začal hodně běhat s naším Italem, fyziologem Paulem Terziottim. Cítím se výborně a věřím, že za měsíc budu dobře připravený.

Vladimír Kolář, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..