Rubriky:

Fortuna liga

Nový Rosický hlásí nástup

26. října 2008 11:49 - PRAHA

Trumfl Martina Fenina, Stanislava Vlčka či Tomáše Juna. Šestnáctiletý sparťan Václav Kadlec se stal čtvrtým nejmladším fotbalistou, který kdy debutoval v domácí ligové soutěži. Hráč s pověstí největšího českého talentu od dob Tomáše Rosického nastoupil v 86. minutě duelu s Příbramí a vystřídal dalšího letenského mladíka Martina Zemana.

Pouhé čtyři minuty bude mít u svého ligového debutu zapsány sparťanský fotbalista Václav Kadlec. Kdyby však nehledal lépe postaveného spoluhráče a pustil se sám rovnou k bráně, snad by mu i tak malý časový úsek stačil, aby si také hned zapsal první ligový gól… „Teď už vím, že jsem šanci neměl řešit přihrávkou. Premiéru jsem si každopádně užil náramně. Jsem moc rád, že mi trenér Chovanec dal šanci,“ liboval si šestnáctiletý talent.

Berger jako otec a učitel

Chovancův předchůdce Vítězslav Lavička nasadil Kadlece jen v Poháru ČMFS, kde si ve Dvoře Králové záhy připsal první soutěžní trefu za letenské áčko. Po trenérské rošádě by mohl zázračný mladík dostat větší prostor. „Nejsem ještě tak daleko, abych si mohl myslet, že budu hrát za áčko pravidelně. Když jsme ale nad Příbramí vedli a kouč mě poslal rozcvičovat, tak jsem věřil, že se na hřiště podívám,“ líčí Kadlec.

O něco dříve se na trávník podíval také rekonvalescent Patrik Berger, který by mohl být pomalu Václavovým otcem… „Je to pro mě obrovská zkušenost. Každý trénink se od Patrika něco učím,“ říká nadšeně klučina, jehož Sparta v létě koupila z Bohemians 1905 za 8 milionů korun.

Chovanec mu dává naději

Sparta musí najít správný okamžik, kdy bude moci Kadlece vypustili mezi dospělé. Zdá se, že s tím si Jozef Chovanec velké vrásky nedělá. „S tím já nemám problém. Od léta se připravuje s áčkem. Je to obrovský talent a bylo by chybou ho nevyužít. Když bude mít výkonnost a bude lepší než jiní, nevidím důvod, proč bych ho na hřiště neposlal i za dramatičtější situace, než je vedení 3:0 nad Příbramí,“ avizuje letenský kouč.

Ve stopách kapitána nároďáku

Chovanec vyčetl Lavičkovi, že málo stavěl mladé hráče. Sám do základní sestavy nasadil Kúdelu, Kroba, Zemana či Vacka. „Svůj slib plním. Také jsem však řekl, že zadarmo tu šanci nedostanou. Jak rychle se do sestavy dostali, tak rychle z ní mohou vypadnout. A to platí nejen pro mladé…“ varuje Chovanec.

I pro Kadlece, který by podle řady expertů mohl kráčet ve stopách Tomáše Rosického. „Je to krásné, Rosický je velký hráč. Na druhou stranu je to pro mě velký díl zodpovědnosti,“ uvědomuje si Kadlec, který stále vystupuje jako skromný učedník.

Deset nejmladších debutantů v historii fotbalové ligy Věk debutantaKlub a sezóna
1. Pavel Mezlík 15 let + 10 měsíců + 9 dnů Brno 1998/99
2. Tomáš Pilík       15 let + 11 měsíců + 8 dnů            Příbram 2004/05
3. Antonín Fantiš 16 let + 3 měsíce + 18 dnů      Příbram 2008/09
4. Václav Kadlec 16 let + 5 měsíců + 5 dnůSparta 2008/09
5. Ivo Táborský 16 let + 5 měsíců + 18 dnů            Slavia 2001/02
6. Lubomír Kollár  16 let + 6 měsíců + 6 dnů          Nitra 1982/83
7. Martin Fenin  16 let + 7 měsíců + 5 dnů            Teplice 2003/04
8. Martin Čupr 16 let + 7 měsíců + 22 dnů               Liberec 1993/94
9. Stanislav Vlček 16 let + 8 měsíců + 5 dnů           Bohemians 1992/93
10. Tomáš Jun 16 let + 8 měsíců + 28 dnů    Sparta 1999/00

pd, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..