Jablonec - Sparta 1:0

Letenská apokalypsa nekončí, Sparta padla i v Jablonci

41. Lafata 1:0

24. listopadu 2008 16:45 - JABLONEC/PRAHA

Kam až se fotbalová Sparta hodlá propadnout!? Pondělní dohrávka 15. kola Gambrinus ligy jen potvrdila zoufalství a krizi Chovancova týmu. Letenští prohráli i v Jablonci (0:1), takže před posledním letošním kole dál dřepí až na šestém místě tabulky a na suverénně vedoucí Slavii ztrácejí již propastných dvanáct bodů. Nic na tom nezměnily ani změny v sestavě po porážce se střížkovským nováčkem.

Tragický podzim se podepsal také na bilanci letenského týmu na hřištích soupeřů. Sparta naposledy vyhrála venku před více než dvěma měsíci v Brně, z dalších čtyř zápasů uhrála pouhý bodík v Plzni. Kouč Chovanec avizoval po porážce na Bohemians změny v sestavě. Za oběť jim padli oba mladí krajní obránci. Kúdela usedl na lavičku, Krob se nevešel ani tam. V základní jedenáctce se tak po čase objevili Kučera, Had a Matušovič.

Jablonec - Sparta na Sport.cz
ON-LINE Jablonec - Sparta 1:0
REFERÁT Letenská apokalypsa nekončí, Sparta padla i v Jablonci
VOŘÍŠEK Na Spartu padla deka
TRENÉR Zemětřesení přijde, naznačil zničený Chovanec
JABLONEC Jablonec si na bídnou Spartu věřil

Co však jsou všechny změny platné, když psychika je na bodu mrazu. Sparta začala obezřetně, což nebyl vzhledem k nejistotě její obrany žádný div. Před poloprázdnými tribunami byly první zajímavé akce k vidění až po dvaceti minutách. Nejprve hostující Kušnír uvolnil Vacka, ale ten v dobré šanci míč nezpracoval. Jablonečtí hned vzápětí odpověděli prudkou střelou Michálka a především velkou šancí Klapky, jemuž pokazil radost gólman Blažek. Potom se zase fotbal na dlouhé minuty uložil k zimnímu spánku. Sparta dál hledala samu sebe a Jablonec nebyl ve stavu toho využít.

Rozebraná obrana Sparty

Těsně před přestávkou si ovšem Severočeši všechno vynahradili. A parádně. Legrační obranu Pražanů rozebrali tak dokonale, že exreprezentant Lafata zasunul míč do prázdné branky a otevřel skóre.

Jeden gól Jablonci stačil ke spokojenosti. Počínání sparťanů bylo na Střelnici čím dál marnější. K obratu nevedly ani další korektury v sestavě - hned po přestávce přišel na hřiště Holenda a v průběhu druhého poločasu Slovinec Pečnik. Hra se hodně rozkouskovala, což domácím vyhovovalo.

Deset minut před koncem mohla hrubka Hamouze darovat Spartě aspoň vyrovnání, jenže Holenda podtrhl její momentální rozpoložení a trefil jen brankáře Špita... Jeho zakončení v tutovce v nastaveném čase pak bylo přímo tragikomické.

Po minulé porážce kouč Chovanec konstatoval, že někteří hráči budou muset z Letné odejít. V Jablonci bylo na výměnu zralé pomalu celé mužstvo!

Baumit Jablonec - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 41. Lafata. Rozhodčí: Jech - Ubias, Mencl. ŽK: Kladrubský, Kušnír, Hušek (všichni Sparta). Diváci: 2022.

Jablonec: Špit - Zábojník (59. Krejčí), Pavlík, Huber, Hamouz - Žofčák, Loučka, Klapka (90. Hesek), Eliáš, Michálek - Lafata (88. Homola).

Sparta: Blažek - Kladrubský, Voříšek, Kučera, Had (82. Došek) - Hušek - Kušnír, Vacek (72. Pečnik), Berger, Matušovič (46. Holenda) - Slepička.