Fotbalisté Zlína porazili po deseti letech doma Žižkov

Dlouhých deset let čekali hráči Zlína na domácí výhru nad fotbalisty pražské Viktorie Žižkov. Podařilo se jim to v dohrávce 6. kola nejvyšší fotbalové soutěže, ačkoliv ještě čtvrt hodiny před koncem bylo všechno otevřené a rozhodl až závěr zápasu. Ve druhém dohrávaném utkání se Jablonečtí rozešli s Libercem bezbrankovou remízou.

Zlínský Josef Mucha (vlevo) a Maroš Klimpl z Viktorie Žižkov při dohrávce 6. kola první fotbalové ligy.

"Jsem nesmírně rád, že jsme utkání zvládli, porazili silného soupeře a pokřtili prvním vítězstvím náš nový stadión," pochvaloval si po zápase zlínský trenér Vlastislav Mareček.

Fotbal přišel ke slovu teprve po deseti minutách hry. Nejprve Pižanowski vystihl hlavičku zlínského útočníka Gomese a zabránil jistému gólu, v 17. min. po rohovém kopu prověřil naopak žižkovský kapitán Pikl pozornost domácího Baránka a ve 24. min. zápasu se diváci konečně dočkali.

Lasota si nadvakrát narazil míč s Gomesem a pak jej poslal přesně k pravé tyči Pižanowského branky. O chvíli později si vysloužila potlesk krásná akce Gomese s Ličkou, na jejímž konci stál opět pražský brankář, a domácí i nadále s chutí útočili.

Po půl hodině hry je ale po špatném odkopu od zlínské branky málem zmrazil Sabou, který z vyložené pozice poslal míč vysoko nad. Krátce nato opustil hřiště zraněný kapitán domácích Švach, do zlínské sestavy se po dlouhé přestávce vrátil Novosad a do středu obrany se přesunul ze zálohy Koubský.

V úvodu druhého poločasu dvakrát za sebou ohrozili branku Tescomy Oravec a Ščasný, potom zastavila Gomese v rozhodující chvíli žižkovská obrana a vzápětí vystrašil brankáře hostů ještě Vidlička. V poslední půlhodině zvýšili Pražané ve snaze vyrovnat tempo, nejprve nastřelili boční síť, pak promáchl Sabou a do třetice Pikl tvrdě vystřelil podél zlínské branky.

Dvacet minut před koncem promarnil možnost pojistit vedení domácích Chalupa, příležitost k vyrovnání propásl pro změnu Hottek, ale v 77. min. se radoval Zlín. Po nádherné akci Ličky a hezkém přiťuknutí Lasoty přesně zacílil Novosad a zaznamenal druhý a uklidňující gól. V době, kdy byli Žižkovští ještě v šoku, se dostal před branku Viktorie Lasota a ukončil trápení soupeře.

"Fotbal je o tom, neudělat chybu v defenzívě a proměňovat šance. V tom jsme dnes propadli, a proto přenechali body soupeři," kriticky zhodnotil výkon týmu žižkovský trenér Vítězslav Lavička.

Zlín vs Žižkov 3:0
Poločas: 1:0. Branky: 24. a 78. Lasota, 77. Novosad. Rozhodčí: Beneš - Holub, Míka. ŽK: Pikl, Sabou (oba Žižkov). Diváci: 3805.
Zlín: Baránek - Kroča, Švach (38. Novosad), Hubáček - Vidlička, Lasota, Koubský, Lička, D. Dobeš - Gomés (63. Chalupa), Mucha (83. Janíček).
Žižkov: Pižanowski - Buryán, Mlejnský, Klimpl, Mikulík (46. Hottek) - Ščasný, Sabou, Chihuri (65. Prášil), Dirnbach - Pikl, Oravec.

Liberec potřetí v řadě nedal branku

Na jablonecké Střelnici se v severočeském derby v dohrávce 6. kola diváci gólu nedočkali. Liberečtí fotbalisté tak vyšli na podzim už potřetí v řadě střelecky naprázdno, když jim alespoň bod nakonec vychytal fantastickým výkonem brankář Kinský.

"Soupeř mi připadal ve srovnání s námi nebezpečnější a měl víc nábojů k zakončení. Ukázalo se ale, že byly slepé," konstatoval kouč Slovanu Ladislav Škorpil, pod jehož vedením Liberec neprohrál s Jabloncem podesáté po sobě. Domácí lodivod Vlastimil Palička k bezbrankovému výsledku uvedl: "Po většinu času jsme byli lepším mužstvem a výrazně jsme přispěli ke kvalitní úrovni zápasu. Jen mě mrzí, že se nám nepovedlo zúročit dobrý výkon vstřelenou brankou, která by asi rozhodla."

V úvodní šanci rušného zápasu se ocitl v 5. min. hostující Zápotočný, když ze skrumáže hlavičkoval do břevna. Vzápětí jablonecký Herzán ve vyložené pozici překopl prázdnou branku. Hostující gólman Kinský v 11. min. vytlačil Hochmeisterovu hlavičku těsně vedle tyče a po půlhodině hry si poradil i s Michálkovou střelou a dalším pokusem Herzána. Nedlouho před přestávkou měl blízko ke skórování Michálek, po jehož trestném kopu míč skončil na břevně.

Domácí vkročili s velkým elánem i do druhé půle a jejich opakované průniky zamotávaly hlavu soupeřově obraně. Liberec ale stále držel ve hře neprůstřelný Kinský, který chvílemi čaroval. S přehledem zneškodnil Maškovu ránu a v 61. min. dokonce chytil penaltu Michálkovi, nařízenou za Holeňákův zákrok na Maška.

"Vybral jsem si správnou stranu a vyšlo to," liboval si Kinský. "Soupeřova hráče jsem nefauloval, naopak on mě při vzájemném souboji udeřil loktem," tvrdil Holeňák. Hosté poté už nezůstali jen u bránění a pokusili se zvrátit vývoj na svou stranu. Kiselovu střelu ale lapil Lovásik, jenž vytlačil nad břevno i Polákovu hlavičku.

Jablonec vs Liberec 0:0
Rozhodčí: Dvořáček - Talpa, Filgas. ŽK: Pospíšil, Lukáš, Kisel, Langer (všichni Liberec). Diváci: 4000.
Jablonec: Lovásik - Laštovka, Hochmeister, Hrotek, Svojtka - Michálek (68. Čížek), Herzán (85. Gula), Kordula, Čáp - Mašek, Šenkeřík (79. Vodehnal).
Liberec: Kinský - Zápotočný, Holeňák, Lukáš, Janů - Kisel, Langer, Polák, Ančic - Koloušek, Pospíšil (64. Baffour).
Výsledky - 6. kolo:
Sparta - Slavia 0:0, Teplice - Synot 1:1 (0:1), Příbram - České Budějovice 0:2 (0:0), Olomouc - Opava 3:0 (1:0), Brno - Blšany 1:1 (0:1), Ostrava - Plzeň 2:0 (1:0), Jablonec - Liberec 0:0, Zlín - Žižkov 3:0 (1:0).