1. liga

Sparta si dojela do Liberce pro první porážku

13. září 2003 16:57 - LIBEREC

Sparta pokračuje v nepřesvědčivých ligových výkonech. Po čtyřech remízách v šesti kolech tentokrát přišla první porážka. Pražané si pro ni dojeli na sever Čech. Za domácí Liberec se nejdříve trefil exsparťan Michal Pospíšil a v závěru zápasu přidal pojistku Baffour Gyan. Severočeši nedostali gól už 507 minut.

ČTK/Radek Petrášek

Liberci patřila první půlhodina zápasu a svůj tlak v úvodu korunoval v 16. minutě úvodním brankou. Po akci na jeden dotek míč hlavou do sítě úřadujícího mistra usměrnil její bývalý hráč Michal Pospíšil. Ten byl do Liberce vyměněn za obránce Johanu, který ho v kritický moment neuhlídal.

Sparta se po inkasované brance hned chtěla tlačit před soupeřovu branku, ale dosud nejnebezpečnějšímu hrotu Gluščevičovi se nedařilo. Nápaditější byl nadále Liberec. Po půlhodině hry Koloušek rychle vysunul Kisela, který zleva vlétl do šestnáctky, ale střelu namířil přímo do vybíhajícího Blažka. O minutu později se parádním volejem blýskl Slepička, ale vyznamenal se znovu Blažek.

Poté už se začala Sparta prosazovat. Brankář Kinský vyboxoval míč daleko před šestnáctku, kde však stál Michalík, který vypálil dalekonosnou bombu. Kinského zastoupil na brankové čáře Holeňák. Gólman domácích do přestávky ještě zlikvidoval Kováčovu ránu z trestného kopu, které směr ještě tečí změnil Jun.

Sparta byla aktivnější i po přestávce. Útok přišel do druhé části podpořit Ježek, který vystřídal Poledicu. V 52. minutě Kinský zopakoval svůj úspěšný souboj s Junem a Gluščevičova dorážka mířila nad. Nápor úřadujícího mistra narůstal, ale šance nepřicházely. Až v 76. minutě Ježek přesně našel Poborského, ale jeho ostrou hlavičku doprostřed Kinský vyrazil nad a stal se zachráncem libereckého vítězství.

To dokonal v 86. minutě střídající Gyan , který si naběhl za obranu, položil se do centru z pravé strany a v pádu hlavičkoval přesně. Vzápětí mohl vykřesat jiskřičku naděje Jun, ale jeho rána jen zatřásla břevnem. Sparťané do poslední chvíle pálili ze všech pozic, ale bílá liberecká hradba nepovolila.

Liberecký kouč Ladislav Škorpil si v průběhu druhého poločasu říkal, že výbornému utkání chybí jen více gólů. "Naštěstí mě vyslyšel Baffour a ne sparťané. My jsme měli více šancí v prvním poločasu, ale další jsme neproměnili a tím udrželi Spartu stále ve hře o body," přiznal, že se do potíží v druhém poločase dostal jeho tým trochu sám.

Sparťanský kouč Jiří Kotrba konstatoval, že si za prohru mohou jeho hráči sami. Jeho mužstvo se prý ocitlo po prohře ve složité situaci. "Prvních pětadvacet minut jsme totiž hráli velmi špatně, málo aktivně a domácí mohli zápas rychle rozhodnout," nešetřil svůj tým kritikou.

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:0 (1:0)
Branky: 16. Pospíšil, 86. Gyan. Rozhodčí: Liba - Tulinger, Gulajev. ŽK: Johana (Sparta). Diváci: 5850.
Liberec: Kinský - Zápotočný, Lukáš, Holeňák, Janů - Kisel (78. Ančic), Langer, Koloušek, Polák - Pospíšil (70. Gyan), Slepička (82. Hodúr). Trenéři: Škorpil a Csaplár.
Sparta: Blažek - Petráš, Hübschman, Johana, Poledica (46. Ježek, 85. Sionko) - Poborský, Kováč, Němec, Michalík - I. Gluščevič (75. Kincl), Jun. Trenér: Kotrba

Blšany a Teplice se tahaly o body

Plný zvratů byl zápas fotbalistů Blšan s Teplicemi. Blšany, hrající v příbramské azylu, šly do vedení po trefě Polodny, Kolomazník však ještě do poločasu vyrovnal a Rada poslal Teplice v 66. minutě do vedení. Když už se zdálo, že Blšany pošesté prohrají, vyrovnal šest minut před závěrem střídající Pavel Hašek. Poslední celek ligové tabulky tak ve svém třetím "domácím" utkání získal první bod.

Před zraky pouhých 344 diváků se v prvním poločase nehrál fotbal valné úrovně. "Domácí" Blšany od počátku vsadily na defenzivní kartu a aktivnější Severočeši před zraky asistenta trenéra německého Kaiserslauternu Karla Heinze Emiga dlouhé minuty nemohli najít recept na překonání jejich obranného valu. Ofenzivu Teplic povětšinou obstarávali kapitán Horváth s Kolomazníkem, ale dlouhé minuty se před Chvalovského brankou nic zajímavého nedělo.

"Chmelaři" se k útočení prakticky nedostávali, přesto ze své první vážnější akce hned udeřili. Ve 38. minutě prodloužil Pleškův roh Stibůrek k Polodnovi a zcela neobsazený blšanský útočník zblízka zavěsil pod břevno.

Hosté se nevzdali a dál dobývali blšanskou tvrz. Minutu před poločasem se dočkali vyrovnání: po rychlém brejku z pravé strany vypálil Kolomazník, jeho první ránu Chvalovský jen vyrazil a teplický záložník na druhý pokus levačkou nezaváhal.

Teplicím patřil i začátek druhé půle, Verbířův průnik zastavil na poslední chvíli vracející se Vorel a vzápětí po Horváthově chytrém obloučku selhal v čisté šanci Verbíř.

V 66. minutě Teplice otočily utkání ve svůj prospěch. Horváthův pokus nejprve Chvalovský vytěsnil nad branku, po následném rohu centroval do vápna Doležal, hlavičku střídajícího Diveckého Chvalovský ještě vyrazil, ale úplně volný Rada při snadné dorážce poslal Severočechy do vedení.

Blšanští přidali na tempu a trenér Bittengel posílil útok o Pešíra a Haška. Jeho svěřenci si sice drtivý tlak nevytvořili, ale šest minut před koncem přesto vyrovnali. Stoper Rada trestuhodně podskočil dlouhý centr a střídající Pavel Hašek, syn trenéra Ivana, prostřelil Vlasáka.

Blšany - Teplice 2:2 (1:1)
Branky: 38. Polodna, 84. Hašek - 44. Kolomazník, 66. Rada. Rozhodčí: Řehoř - Krátký, Holub. ŽK: Polodna - Rada. Diváci: 344.
Blšany: Chvalovský - Horáček, Vorel, Stibůrek - Lukáč (46. Devátý), Sýkora, Bílek (81. Hašek), Michal, Pleško - Sláma (70. Pešír), Polodna. Trenér: Bittengel.
Teplice: Vlasák - Doležal, Rada, Hunal, Leitner - Kolomazník, Voříšek, Horváth, Tesařík (88. Lengyel) - Benčík (62. Divecký), Verbíř. Trenér: Straka.

Opava nenechala Zlínu ani bod

Fotbalisté Opavy dále živí sny o klidném středu tabulky. Slezané v sedmém ligovém kole porazili 2:0 Zlín, který měl v moci první poločas, ale po přestávce přenechal iniciativu soupeři. Góly vítězů zaznamenali Baránek s Dortem, jenž pojistil tři body a připsal si zároveň třetí trefu v sezoně.

Opava ani posedmé nenastoupila ve stejné sestavě, přesto jí patřil úvod. Už v páté minutě dal o sobě vědět uzdravený kanonýr Pospěch, ovšem jeho gól nemohl být uznán kvůli ofsajdu. Dalším průnikem a střelou do tyče na sebe vzápětí upozornil ještě záložník Dort, ale to už se převaha zvolna stěhovala na kopačky hostů. Jejich variabilní systém s vířivým pohybem ve středu hřiště začal činit soupeři problémy.

Ve dvouminutové pasáži po zahajovací čtvrthodině hry se čisté konto Opavy chvělo v základech. Novosadova rána se s tečí domácích obránců odrazila od tyče a Koubský záhy po rohu trefil hlavou břevno. Nakonec se Jihomoravané při krátkém náporu neúspěšně dožadovali i penalty poté, co Jašek v pokutovém území stáhl k zemi Muchu.

Zlín protivníkovi zatápěl i po standardních situacích. Jednu z nich hlavou ve 34. minutě prodloužil Kroča, jeho pokus se však jen otřel o tyč Vaškovy branky. Slezany k větší odvaze v ofenzívě podnítila až přestávka. Volání tribun po gólu vyslyšel už ve 47. minutě Jan Baránek, který ve spolupráci s Tichotou zaskočil zlínskou obranu a po rohovém kopu usměrnil z voleje do sítě přízemní centr.

Opava bránila hubený náskok maximální bojovností, s níž si hosté nedokázali poradit. Po gólu Dorta, který se po hodině hry vložil do Faldynova centru, navíc snaha Zlína přerostla v bezradnost a křeč. Domácí proto snadno uhájili náskok a Jiříkovský mohl výsledek ještě vyšperkovat třetím gólem, ale v nastaveném čase mu před osamoceným gólmanem nesedla střela.

Opava - Zlín 2:0 (0:0)
Branky: 47. J. Baránek, 60. Dort. Rozhodčí: Královec - Filípek, Lhoták. ŽK: Pšeničnyj, Pospěch - Kroča. Diváci: 3616.
Opava: Vašek - Jašek, Tichota, Sviták, Pšeničnyj - Metelka (90. Chlebek), Loučka, J. Baránek, Dort (77. Jiříkovský) - Pospěch (72. Bálek), Faldyna. Trenér: Matějček.
Zlín: V. Baránek - Kroča, Koubský, Hubáček - Vidlička (68. Nehoda), Lička, Dobeš (56. Červenka), Lasota, Novosad (77. Chalupa) - Gomés, Mucha. Trenér: Mareček.

Brno odmítlo návrat do čela tabulky

Brněnští fotbalisté se mohli minimálně do pondělního večera vrátit do čela ligového tabulky, ale tuto šanci v Plzni propásli. Na západě Čech remizovali 1:1, když za bod vděčí Pacandovi. Domácí měli převahu, ale ani Brazilec Edno, ani Kučera ji ke vstřelení vítězné branky nevyužili.

Plzeň bez tří hráčů základní sestavy Smíška, Limberského (stop za červené karty) a zraněného Kozla, zato s uzdraveným Němcem, začala proti favorizovanému Brnu bez respektu. Kapitán Barteska přímými pasy posílal kupředu rychlonohého technického Brazilce Cunhu, který se často pokoušel o střelbu někdy i na úkor přihrávky na lépe postaveného spoluhráče.

Brněnští byli nebezpeční pouze při rychlých protiútocích Pacandy. Ve 34. minutě zahrával Barteska z osmnácti metrů trestný kop a trefil přesně levý horní roh brněnské branky. Gól probudil hosty z letargie a začali hrát aktivněji. Jejich snaha se ale projevila jen v záloze a v počtu žlutých karet, které naskakovaly domácím.

Úvod druhého poločasu domácí zaspali. Agilní Pacanda využil zaváhání plzeňských stoperů, po zemi obhodil bezmocného Čalouna a svým čtvrtým gólem v sezoně vyrovnal skóre. V 66. minutě se brněnský Krško ocitl sám před brankou domácích, ale vysoko přestřelil.

O minutu později se prodral do pokutového území plzeňský Kučera, po souboji s obránci Brna upadl, ale pokutového kopu se domácí dožadovali marně. S příchodem střídajícího Kučery se rozhýbala útočná hra Plzně a domácí se začali opět dostávat do šancí. Brazilec Cunha dvakrát prudce střílel těsně vedle branky hostí.

Plzeň - Brno 1:1 (1:0)
Branka: 34. Barteska - 50. Pacanda. Rozhodčí: Beneš - Vodička, Zlámal. ŽK: Němec, Edno, Podzemský, Barteska, Švejnoha - Musil, Svoboda. Diváci: 2688.
Plzeň: Čaloun - Zakopal, Podzemský, Knakal, Smola - Jež (79. Procházka), Švejnoha, Barteska, Němec - Blaha (69. Kučera), Edno. Trenér: Cipro.
Brno: Belic - Krško, Schuster, Kotůlek, Křap - Musil (74. Mezlík), Zúbek, Abrahám, Svoboda (79. Švancara) - Pacanda, Došek. Trenér: Večeřa.

Budějovice znovu vyhrály

Fotbaloví fanoušci v Českých Budějovicích viděli první domácí výhru svého týmu. Jihočeši, kteří těsně před reprezentační přestávkou přivezli tři body z Příbrami, potvrdili vzestup formy i proti Olomouci. Po vítězství 2:1 se vymanili z pásma bezprostředního ohrožení.

Olomoučtí, pyšnící se jedním z neproduktivnějších útoků v lize, začali náporem a první čtvrthodina byla zcela v jejich režii. Už v úvodní minutě střílel Siegl z hranice šestnáctky, budějovický Homoláč však jeho bombu zblokoval do bezpečí.

Jihočeši se postupně vzpamatovávali a prakticky z první příležitosti udeřili. Chlebek poslal přesný pas na novou budějovickou akvizici, expříbramského Kuliče, ten míč zasekl, přihrál volnému Plockovi, který s přehledem otevřel skóre.

Poté se hra vyrovnala a šťastnější byli hosté. Po necelé půlhodině hry se srazil gólman Kafka se Sieglem, rozhodčí Šedivý ukázal na penaltu a Reiter se nemýlil. Naštěstí pro Jihočechy vzápětí Plocek našel dlouhou přihrávkou Lafatu, který přivedl domácí opět do vedení. Závěr prvního poločasu patřil hostům. Sieglovu překvapivou střelu z bezprostřední blízkosti bravurně chytil Kafka a díky Chlebkovi se neprosadil ani Reiter.

Po přestávce ovládli hru znovu domácí, ale skóre se už neměnilo. Budějovický Lafata dal krásnou střelou vyniknout Vaniakovi. Stejný hráč poslal také do šance Kuliče, který těsně minul branku. Hosté se ozvali až v 65. minutě, kdy vystřelil Reiter. V poslední čtvrthodině zvýšila Sigma aktivitu a budějovický Svoboda musel míč vykopnout z brankové čáry. Na druhé straně zase Sivokovu bombu zlikvidoval Vaniak. Svěřenci trenéra Tobiáše si už druhou ligovou výhru nedali vzít.

České Budějovice - Olomouc 2:1 (2:1)
Branky: 11. Plocek, 31. Lafata - 29. Reiter z pen. Rozhodčí: Šedivý - Lukes, Pokorný. ŽK: Špiláček (Olomouc). Diváci: 1887.
České Budějovice: Kafka - Pončák, Homoláč, Horejš (32. Adam), Leština - Vozábal (55. Svoboda), Chlebek, Sivok, Plocek - Lafata, Kulič (81. Matoušek). Trenér: Tobiáš.
Olomouc: Vaniak - Randa, R. Hubník, Kučera, Caha (46. Vyskočil) - Vlček, Hudec (77. Babnič), Špiláček, Černý (46. Zbožínek) - Siegl, Reiter. Trenér: Uličný.

Posila Nezmar rozhodla v závěru

Staroměstští se díky gólu čerstvé posily Nezmara v poslední minutě řádné hrací doby radovali poprvé na podzim z tříbodového zisku. Příbram naopak už šest kol nepoznala radost z vítězství.

Nový trenér Synotu Karel Jarolím nechal překvapivě jen na lavičce posily týmu Nezmara a Bureše, totéž postihlo na druhé straně H. Siegla. Na stadiónu v Drnovicích viděla hrstka diváků skoro celou úvodní půlhodinu nezáživnou hru bez vzruchu před brankami. Až dva nepřesné střelecké pokusy staroměstského Abraháma ve 27. a 32. minutě vyvedly týmy z letargie a zápas začal být zajímavější. Chvíli na to pálil hlavou Meduna, ale příbramský gólman Sňozík byl na místě.

Hosté poprvé zahrozili až devět minut před pauzou. Zavadil utekl po levé straně hřiště, s jeho střelou z ostrého úhlu ovšem Drobisz neměl mnoho práce. Pro vývoj střetnutí pak byla důležitá 42. minuta. Formánek oplácel faul Malárovi a zatímco útočník Synotu vyvázl se žlutou kartou, příbramský obránce se musel odporoučet předčasně pod sprchy.

Do druhé půle nastoupila obě mužstva s jednou změnou v sestavě a právě střídající záložník Synotu Polách připravil hned vyloženou příležitost Malárovi. Jeho dělovku z otočky ovšem Sňozík bravurně vyrazil na roh. Pro slovácký celek to však byl signál k náporu. Ten umocnil příchod Nezmara, jehož hlediště přivítalo bouřlivým potleskem.

Hráči Synotu se na dlouhé minuty nastěhovali na polovinu soupeře a pouze v deseti hrající hosté odolávali především díky skvělému Sňozíkovi i troše štěstí. Blízko ke gólu byli Polách, Čoupek i dvakrát Nezmar. Ten se nakonec přece jen dočkal. Po Němčického dlouhém centru do šestnáctky se mu povedlo dopravit ze dvou kroků míč do sítě.

Synot - Příbram 1:0 (0:0)
Branka: 90. Nezmar. Rozhodčí: Puček - Pustka, Wilczek. ŽK: Malár - Žemlík, Rychlík. ČK: 42. Formánek (Příbram). Diváci: 926.
Synot: Drobisz - Němčický, Kostka, Palinek - Seman (70. Petržela), Abrahám, Šumulikoski, Čoupek - Meduna (58. Nezmar), Slončík (46. Polách), Malár.
Příbram: Sňozík - Janů, Formánek, Riegel, Rychlík - Otepka, Novák, Birhanzl, Zavadil - Mendy (65. Cesarec), Žemlík (46. Mácha).