Sparta i přes fotbalovou bídu brala tři body

Karel Felt

Neskutečnou fotbalovou bídu předváděla Sparta v neděli v duelu s venku nevýrazným Synotem. Tři rychlé góly nakonec rozhodly o jejím povinném bodovém zisku, neboť hosté odpověděli v utkání osmého kola jen jednou.

Veliče Šumulikovski ze Synotu (vpravo) odkopává míč před hráčem Sparty Praha Igorem Gljuščevičem.

Domácí zatlačili soupeře na jeho půlku, ale v první pětiminutovce se dostal do šance jen Gluščevič, který ji střelou z úhlu minul. Bezúspěšně to zkoušeli i Poborský, Jun, Ježek a z trestného kopu Labant, takže obrana hostí i díky výbornému Drobiszovi držela dlouhé minuty čisté konto. Naopak v 25. min. šla do brejku trojice hráčů Synotu, ale Blažek skvěle Medunovu střelu vyrazil nohou. Když pak Synot neuspěl ani po rohovém kopu, převzala Sparta opět taktovku, ale Ježek zase jen vyprášil Drobiszovy magnetické rukavice.

Tlak domácích trpěl nepřesnostmi a příliš profesorským způsobem zakončování akcí některými hráči, kteří jako by čekali, že Synot se porazí sám. Když gólmana hostí neprostřelil ani Kováč, začali už diváci na domácí pískat a někteří křičeli: "Kotrba ven!" Do hry mistra se začala vkrádat křečovitost a hosté es začali stále víc osmělovat směrem dopředu. I když se k zakončení nedostávali, udrželi v poločase čisté konto.

Obraz fotbalového utrpení

Oživení nepřinesl ani příchod Kincla za nevýrazného Gluščeviče, takže Sparta dál předváděla obraz fotbalové bídy a utrpení. Jestliže v první půli alespoň střílela, ve druhé jako by nechtěla Drobiszovi ublížit. O nějakém herním systému nemohla být ani řeč, ani Zelenka nevnesl do hry řád a nakopávané míče i nepřesné přihrávky obrana hostí v pohodě odvracela.

Synot navíc začal střádat cenné sekundy, takže se v Toyota Aréně nebylo dlouhé minuty nač dívat. Když už se Sionko dostal ke střele, otřela se jen o boční síť. Po trestném kopu Poborského, však zblízka vstřelil čtvrt hodiny před koncem vysvobozující gól a vzápětí si nešťastný Palinek vstřelil vlastní gól. Hosté stihli snížit po rychle akci mladíčkem Petrželou, přestřelku pak ukončil parádní ránou Kincl.

Sparta Praha vs. 1. FC Synot 3:1
Branky: 75. Sionko, 77. vlastní Palinek, 82. Kincl - 80. Petržela. Rozhodčí Vidlák, žluté karty: Poborský - Seman, Čoupek, Abrahám, Meduna, Polách, 4764 diváků, poločas 0:0.
Sestavy:
Sparta: Blažek - Kováč, Hübschman, Johana, Labant - Poborský, Zelenka, Němec, Ježek (81. Michalík) - Gluščevič (46. Kincl), Jun (67. Sionko).
Synot: Drobisz - Němčický, Palinek, Bureš (61. Činčala) - Seman (30. Petržela), Abrahám, Šumulikoski, Polách, Čoupek - Malár, Meduna (80. Nezmar)