Rubriky:

1. liga

Disciplinárka potrestala Příbram pokutou 40 tisíc korun

12. listopadu 2009 18:58 - PRAHA

Disciplinární komise fotbalového svazu potrestala pokutami tři prvoligové kluby. Nejvyšší částku 40 tisíc korun zaplatí Příbram za nedostatečnou pořadatelskou službu v duelu s pražskou Slavií. Podzimní sezóna s předstihem skončila pro útočníka vršovických Bohemians 1905 Lukáše Hartiga, který si za surový faul na příbramského Zdeňka Šmejkala nezahraje nebližší čtyři utkání.

 

Michal Doležal, ČTK

Příbram doplatila na to, že disciplinárka začne nově trestat i kluby, jejichž fanoušci se dopustí výtržností na hřišti soupeře, až od příštího ligového dějství. Právě ze sektoru hostujících příznivců pražské Slavie totiž vylétl dělbuch, který v utkání 13. kola ochromil domácího brankáře Lukáše Krbečka. Počínání fanoušků klubu z Edenu se před necelým měsícem stalo osudným i Kladnu. Středočeši zaplatili o deset tisíc méně než Příbram.

"Komise důkladně zvážila míru zavinění ve srovnání s obdobnými případy. Na námitku zástupců Příbrami, že Kladno dostalo nižší trest, je nutno říct, že zatímco na Kladně nebylo ohroženo zdraví hráčů a pyrotechnika nezasáhla hrací plochu, tak v Příbrami bylo ohroženo zdraví jednoho z fotbalistů. I z toho je patrné, že šlo o nebezpečnější případ," vysvětlil v komuniké mluvčí komise Jaroslav Kolář.

Za porušení povinností pořadatelské služby ve čtvrtek dostala trest také Ostrava, která kvůli incidentům z utkání proti Bohemians 1905 zaplatí pokutu 20 tisíc korun. "Ve zprávě technického delegáta byla popsána pochybení, celkem se jednalo o pět případů. Komise potrestala klub za dvě pochybení - použití pyrotechniky a výtržnosti mezi fanoušky. S přihlédnutím k polehčujícím okolnostem, včetně výpovědi bezpečnostního manažera svazu pana Platila, byl klub potrestán na spodní hranici možných trestů," uvedl k tomu Kolář.

Pokuta 10 tisíc vršovickým Bohemians 1905

Disciplinárka také uložila pokutu 10 tisíc korun vršovickým Bohemians 1905 za to, že na svém webu nedodržují jména klubů podle soutěžního řádu. Šlo o název konkurenčních Bohemians Praha ze Střížkova, s nimiž "klokani" vedou dlouhodobé spory. Podnět dal komisi místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

"Na webových stránkách, které byly donedávna uváděny jako oficiální, není soustavně v případě Bohemians Praha uváděn správný název klubu. Bohemians 1905 reagovali tak, že vytvořili oficiální verzi, avšak opožděně," řekl Kolář.

Klub z Dolíčku si dnes odnesl z disciplinárky i další tresty. Zkušenému útočníkovi Hartigovi zastavila komise za hrubý faul na příbramského Šmejkala činnost na čtyři utkání, a podzimní sezona tak pro něj skončila. Letos už si nezahraje ani další hráč z Bohemians 1905 záložník Jiří Kaufman, který dostal za červenou kartu ve stejném utkání o dva zápasy nižší trest. Vedení vršovického klubu přitom považuje jeho vyloučení za chybné a podalo protest ke komisi rozhodčích.

Středopolař Roman Dobeš z konkurenčních Bohemians Praha bude střížkovskému týmu za červenou kartu v nedělním utkání proti Brnu chybět v jednom duelu.

Komisi ve čtvrtek znovu zaměstnal brněnský fotbalista Zbyněk Pospěch, který hostuje v druholigové Opavě. Šestadvacetiletý útočník nezaplatil svému bývalému agentovi Ondřeji Chovancovi vysokou smluvní pokutu, jak mu uložila arbitrážní komise, a proto mu dnes disciplinárku zastavila činnost. "Komise se ocitla v roli exekutora, nemohla dělat nic jiného. Hráč se soudí u civilního soudu, může to mít další dohru," řekl Kolář.

Sudí Kocián si pětkrát nezapíská

Komise rozhodčích fotbalového svazu uznala protest vršovických Bohemians 1905 proti výkonu sudího Radka Kociána v nedělním utkání 14. ligového kola mezi Pražany a Příbramí. Hlavnímu arbitrovi byla za chybné verdikty omezena delegace na pět kol, delegátovi duelu Luboši Helebrantovi pak na dva soutěžní zápasy.

Kocián vyloučil ve vypjatém duelu dva hráče "klokanů" - Lukáše Hartiga a Jiřího Kaufmana - a pro oba po dnešním zasedání disciplinární komise s předstihem skončila podzimní sezona.

Zatímco Hartigův trest Vršovičtí nezpochybnili, Kaufmanovo vyloučení ve čtvrté minutě nastavení je rozzlobilo. Přestupek podle jejich mínění nijak nevybočil z trendu utkání. Sudímu také vyčítali, že nepotrestal příbramského Claudea Videglu za opakované fauly na Kaufmana červenou, respektive druhou žlutou kartou.

"Komise po vyhodnocení všech situací uznala protest jako oprávněný," stojí v komuniké z dnešního zasedání, na kterém komise posuzovala výkony sudích ze 13. a 14. kola nejvyšší soutěže a 14. a 15. kola druhé ligy.

"Někteří rozhodčí se dopustili chyb a hodnocení delegátů tomu neodpovídalo. Komise proto snížila některým rozhodčím a delegátům hodnocení a přijala vůči rozhodčím i delegátům vnitřní opatření," uvedl sekretář komise rozhodčích Josef Krula.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..