Rubriky:

1. liga

Sparta se odvolala proti pokutě za výtržnosti svých fanoušků na Strahově

11. prosince 2009 14:17 - PRAHA

Vedení fotbalistů Sparty se odvolalo proti čtvrtečnímu rozhodnutí disciplinární komise svazu, která udělila Letenským pokutu 100 tisíc korun za výtržnosti jejich fanoušků při utkání 16. ligového kola proti Bohemians 1905 na Strahově. Poprvé v historii tak potrestala za divácké nepokoje i hostující klub. Pražané ovšem tvrdí, že komise pro to nemá dostatečnou oporu v disciplinárním řádu ani v českém legislativním prostředí.

"Rozhodli jsme se odvolat k odvolací a revizní komisi ČMFS. Rozhodující pro nás přitom není výše pokuty. Jde nám o podnícení debaty o tom, zda může za současných legislativních podmínek tento svazový orgán trestat hostující kluby. Podle našeho výkladu nemá rozhodnutí oporu v disciplinárním řádu. Navíc není v České republice dostatečně propracováno legislativní prostředí, které by umožňovalo vynášení podobných verdiktů," uvedl v prohlášení sparťanský místopředseda představenstva Dušan Svoboda.

Podle letenského vedení nemá novinka, kterou začala komise aplikovat od 15. ligového kola podle vzoru UEFA, oporu v takzvaném Zákoně o sportu, kde se hovoří jen o "vlastníkovi sportovního zařízení". Pravidla pro hostující mužstva prý nebyla zanesena ani v dohodě mezi ČMFS a Policií ČR. "Na všechny tyto nesrovnalosti jsme upozornili disciplinárku již před utkáním Bohemians 1905 - Sparta," uvedl podotkl Svoboda.

Komise však trvá na tom, že rozhodně nejedná v rozporu s disciplinárním řádem. Odvolává se na příkladový sazebník trestů, kde stojí, že házení papírů, dělobuchů nebo jiných předmětů na hřiště, projevy rasismu, vniknutí diváků na hrací plochu nebo jiné masové výtržnosti při utkáních se trestají pokutou kolektivu, případně uzavřením hřiště nebo nařízením sehrát zápas bez diváků pořádajícímu kolektivu.

"Jinými slovy se trestá klub, jehož fanoušci výtržnosti zavinili. Opora v disciplinárním řádu tedy je, ta věta je jasná," řekl ČTK mluvčí komise Jaroslav Kolář. Disciplinárka konzultovala novinku i s ředitelem legislativního oddělení a s odvolací a revizní komisí, navíc kluby předem informovala, za jaké prohřešky bude trestat.

Doma si to fanoušci nedovolá


Komise sáhla k novince z důvodu stále se zvyšujících diváckých nepokojů ze strany hostujících příznivců. "Zjistili jsme, že minimálně osm z deseti případů výtržností je způsobeno hostujícími fanoušky. Využívali toho, že se jim venku nemůže nic stát. Doma si to nedovolí," řekl Kolář.

Sparťané tvrdí, že kluby nemají dostatečnou oporu v zákoně, aby mohly zpřísňovat bezpečnostní pravidla. "Komise ví, že kluby těžko mohou zabránit tomu, že někdo přinese pyrotechniku, že se někdo chová jako prase, bučí nebo hajluje. Minimálně jednu možnost ale kluby mají - nejít jim po zápase děkovat," uvedl Kolář. "Sparťané si tak sami přitížili, v tom jednání je vlastně podpořili, když jim šli poděkovat. I v rámci omezených možností se dá s fanoušky takto pracovat," doplnil.

Letenští chtějí dnešním protestem rozpoutat širší diskuzi. Navrhují vytvoření pracovní skupiny, v níž by zasedli zástupci ministerstva vnitra, Policie ČR, ČMFS a klubů. "Tato skupina by se měla zabývat analýzou současného legislativního rámce a navržením změn. Zároveň by však měla posoudit technické podmínky na stadionech a navrhnout, jak případné změny legislativy uvést do praxe," nastínil Svoboda.

Vedle Sparty se proti čtvrtečnímu rozhodnutí disciplinárky odvolává také předseda Pražského fotbalového svazu Václav Chvála. Bývalý člen výkonného výboru svazu musí podle komise zaplatit 30 tisíc korun za to, že znevážil jméno fotbalu, protože své fyzické napadení neznámými útočníky dal do souvislosti s tím, že na něm mohl mít zájem Roman Berbr, současný předseda plzeňského svazu a jeden z nejvlivnějších mužů v tuzemském fotbalovém hnutí. Své tvrzení však nijak nedoložil.

Chvála se rozhodl obrátit nikoliv na odvolací a revizní komisi, ale rovnou na civilní soud. Pokutu platit nehodlá, současný fotbalový svaz podle něj porušuje legislativní předpisy. "Například hned první článek stanov, ve kterém se uvádí, že ČMFS je občanským sdružením vytvořeným na demokratických zásadách," cituje Chválu server idnes.cz. Funkcionář také uvedl, že zvažuje podání návrhu na ministerstvo vnitra na rozpuštění svazu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..