Rubriky:

1. liga

Slávistický gólman Vaniak: Končím, už nemám zapotřebí někomu něco dokazovat

11. ledna 2010 16:16

Bude mu čtyřicet a sám už moc dobře ví, že chvíle největší fotbalové slávy má za sebou. Řeč je o gólmanovi pražské Slavie Martinu Vaniakovi, jenž společně se svými spoluhráči nabírá od neděle v Krkonoších fyzickou kondici na jarní sezónu. Sám už ale nepočítá s tím, že by do ní zasáhl. „Nemám již komu co dokazovat, chci už spíš pomáhat mladším,“ řekl Vaniak.

 

Jakub Macháček, ČTK

V kádru Slavie jste nejstarším hráčem. Jak snáší vaše tělo tvrdou zimní přípravu?

Musím přiznat, že pro starší hráče je lepší trénovat v přírodě než v nějakém uzavřeném prostoru.

Proto jste tedy vyrazil v pondělí na běžky?

V prvním kole jsem se na vrcholcích dokonce i trochu kochal krajinou, pak už jsem ale měl co dělat, abych fyzicky stačil.

Stačíte fyzicky i na jarní část sezóny?

To bych měl, ale já už stejně s pozicí jedničky nepočítám. Tohle je moje poslední zimní příprava. Bude mi čtyřicet, ve Slavii mi končí smlouva a já už bych ani jinam přestupovat nechtěl.

Ani kdyby o vás některý tým opravdu hodně stál?

V lize jsou kvalitní gólmani a je už na nich, aby začali svou kariéru. U nás je Romanovs a Diviš, právě oni dva by měli bojovat o pozici jedničky. Stejně tak má velkou šanci i mladý Hanuš. Pro mladé kluky by bylo lepší, kdyby šli na hostování do klubu, v němž budou chytat. Já se už začal připravovat na pozici trojky, spíš bych měl být takový koordinátor, který bude těm mladším ku pomoci.

Žádného Vanikakova přestupu se tedy ani v létě nedočkáme?

Pokud k tomu nebudu klubem donucen, tak určitě ne. Já už bych nikam nešel. Po angažmá ve Slavii by to byl krok dolů, což se mi nechce.

Řešil jste svou pozici v týmu s někým z klubu?

S panem Doležalem jsme se bavili, že by moje úloha v budoucnu mohla být kolem výchovy mladších hráčů. To by mě i lákalo. Určitě bych brankářům z dorostu i žákovských kategorií rád pomohl. Žádný příslib od vedení klubu však ještě nepadl.

Scénu vrcholového fotbalu tedy pozvolna opouštíte...

Své jsem si odchytal, bude mi čtyřicet a nemám už komu co na hřišti dokazovat. Na vrcholové úrovni jsem se postavil k více jak 460 zápasům, a proto si myslím, že mám hráčům co dát.

A jak vidíte jarní část sezóny? Po podzimu Slavia ztrácí na vedoucí Teplice osm bodů, a to mají Severočeši ještě zápas k dobru...

Koukal jsem se na rozlosování, které nemáme úplně nejhorší. Když se nám podaří v prvních třech zápasech naplno bodovat, což bychom mohli, pak jsme zase zpátky ve hře.

Už se o tom se spoluhráči bavíte? Nepodepisuje se aktuální umístění sešívaných v tabulce negativně na atmosféře v týmu?

Teď ještě určitě ne. Každý se nyní soustřeďuje na náročnou fyzickou přípravu. Potom přijde na řadu soustředění na Kanárských ostrovech, kde to už pomalu začne vřít.

mv, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..