Slavia roznesla Brno 4:1

Fotbalisté Slavie naznačili, že by se přece jen mohli dostat z herní krize, když porazili doma Brno vysoko 4:1. Branky sešívaných vstřelili Adauto, Zachariáš, Müller a Fořt, za hosty skóroval jen Musil. Slavie si vítězstvím polepšila v tabulce o dvě příčky na šestou pozici před Liberec. Brno prohrálo v letošním ročníku poprvé a zůstává čtvrté.

Fotbalisté Slavie měli dnes nad Brnem navrch, tak jako Tomáš Došek nad Patrikem Křapem

I bez zraněných opor Gedeona a Petrouše začali tentokrát domácí maximálně koncentrovaně a ti diváci, kteří se jen trochu opozdili, přišli o první branku. Už v druhé minutě vysunul Hrdlička dlouhým pasem nabíhajícího Adauta, ten s ničím neotálel a ještě před hranicí šestnáctky přízemní střelou překonal Belice.

Fotbalisté Brna však dokazovali, že v popředí tabulky nejsou náhodně. Dobře kombinovali a vypracovali si i brankové příležitosti. Přesto již v páté minutě měl Adauto na kopačce druhý gól, ale Belic s námahou vyrazil na roh.

O dvě minuty později se objevil Pacanda sám před Kozáčikem, ale domácí gólman s jistotou jeho ránu chytil. Ještě větší příležitost vyrovnat potom promarnil Belej, jenž z hranice malého vápna namířil hlavou vedle, další hlavičku Libora Doška zlikvidoval Kozáčik.

Nejlepší obrana v lize inkasovala čtyřikrát

Pražané působili mnohem uvolněněji než v minulých zápasech a po půlhodině hry se mohl zapsat mezi střelce Tomáš Došek, ale zamotal si míč mezi nohy a hostující obrana nebezpečí odvrátila. Skóre se přesto do poločasu změnilo ještě dvakrát. Nejdříve prodloužil roh Bejbl a Zachariáš dal hlavou svou premiérovou ligovou branku.

V poslední minutě pak napřáhl po špatně odvráceném rohu z 25 metrů Müller a s Křivánkovým přispěním kapitulovala dosud nejlepší obrana v lize potřetí.

Gól Musila už nepomohl

Deset minut po přestávce přešel Tomáš Došek přes dva brněnské obránce a naservíroval míč do stoprocentní šance Bejblovi, ten však z osmi metrů Belice nepřekonal. O šest minut později se dočkali i hosté. Libor Došek se probíjel mezi třemi obránci, míč se odrazil k Musilovi, jenž obešel i Kozáčika a snížil.

V závěru Brno ve snaze zkorigovat výsledek otevřelo hru a domácí se dostali do několika dalších šancí. Nejdříve Tomáš Došek šel sám na Belice, ale jeden z obránců jej stačil přistrčit a šanci tak zmařil. Sám před Belicem se pak ocitl i střídající Fořt, brankáře sice přehodil, ale míč šel těsně vedle. Fořt ovšem uspěl alespoň napodruhé, když si narazil míč s Bejblem a stanovil konečný výsledek.

Beránek chválil poctivý výkon

Domácí trenér Miroslav Beránek byl spokojen s vítězstvím, ale po dlouhé době v lize především s kvalitním výkonem. "Nejen nám, ale fotbalu vůbec pomohl velice rychlý první gól. Hosté museli otevřít hru a mohl se hrát oboustranně ofenzivní fotbal. V prvním poločase mělo Brno paradoxně více šancí než ve druhém," zdůraznil Beránek.

Slávistický kouč dodal, že tým již výhru nutně potřeboval. "Hráči odvedli poctivý výkon. Jsem potěšen hlavně ze hry dopředu. Brno dosud dostalo v lize pouze čtyři góly, my mu dnes dali stejný počet a ještě řadu šancí jsme nevyužili," uvedl Beránek. Večeřu zklamala útočná fáze

Naopak jeho protějšek Karel Večeřa byl zklamán. "My jsme bohužel vítězství Slavii hodně ulehčili. Nepovedl se nám vstup do zápasu, dostali jsme z první akce gól. Potom byla hra vyrovnaná, ale hlavní rozdíl byl v koncovce. Slavia góly dala, my ne," řekl Večeřa.

Brněnský trenér si myslel, že divákům se asi zápas líbil. "Viděli pět gólů a spoustu šancí. Tolik chyb jako dnes jsme neudělali ve všech předchozích zápasech dohromady a výsledek je zasloužený," dodal Večera, který byl rozladěn především ze hry svých fotbalistů směrem vpřed.

Slavia Praha - 1. FC Brno 4:1 (3:0)
Branky: 2. Adauto, 37. Zachariáš, 45. Müller, 83. Fořt - 61. Musil. Rozhodčí: Puček -Holub, Wilczek. ŽK: Bejbl - Lib. Došek, Schuster. Diváci: 2256.
Slavia Praha: Kozáčik - Kratochvíl, Müller, Zachariáš, Hrdlička - Lukeš, Bejbl, Dostálek (87. Latka), Piták (57. Otočka) - T. Došek, Adauto (71. Fořt).
1. FC Brno: Belic - Živný, Křivánek (46. Schuster), Kotůlek, Křap (69. Abrahám) - Musil, Svoboda, Zúbek, Belej (69. Švancara) - Pacanda, Lib. Došek.