Rubriky:

1. liga

Platini podporuje vznik česko-slovenské fotbalové ligy. Podzim naznačí

22. července 2010 18:37 - PRAHA

Federace UEFA se intenzivně zabývá návrhem společné česko-slovenské fotbalové ligy, myšlence, které je nakloněn i předseda UEFA Michel Platini. Již několik týdnů prostřednictvím speciální expertní skupiny zdarma vypracovává pro Českomoravský fotbalový svaz studii celého projektu a přibližně do konce října by měla přijít s jejími výsledky. Ty pak bude posuzovat svaz a nejspíš také kluby na ligovém shromáždění.

"Michel Platini chce na tomhle příkladu ukázat, že sport je specifický. Zatímco v politice se obě země rozdělily, sport je může spojit," řekl generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka, který převzal v projektu kompetence za zmizelého místopředsedu svazu Miroslava Kříže.

Myšlenkou se nyní zabývá UEFA, s níž se svaz na konci května dohodl na vypracování analýzy česko-slovenského návrhu. "UEFA pro nás zdarma vypracovává studii. Chtěli po nás spousty informací, které jsme jim předali do konce června, aby mohli studii vypracovat. Nic nás to nestojí, nic neriskujeme," podotkl Řepka.

UEFA si od ČMFS vyžádala především nejrůznější statistické údaje. "Dělali jsme sledovanost a návštěvnost první a druhé ligy za poslední tři sezóny," přiblížil Řepka. S UEFA je pravidelně v kontaktu. "Poslední komunikace proběhla před třemi dny. Chtěli upřesnit nějaké informace. Nás to nic nestojí, pouze úsilí a píli," doplnil.

Analýza by podle něj měla být hotová do konce října nebo do začátku listopadu. "UEFA přijde s několika variantami, které si pak budou moct odsouhlasit kluby. Nejspíš s tím totiž budeme muset jít na ligové shromáždění, které by se mělo vyjádřit," řekl Řepka.

Kluby zatím váhají

Postoj klubů zatím není jednotný. Především týmy, které se každoročně pohybují ve spodní části ligové tabulky, by mohly s projektem nesouhlasit, neboť by jim hrozil pád do nižší soutěže. Počet českých celků ve společné lize by se totiž snížil na dvanáct.

"Bude záležet, jak ta studie bude vypadat. Pokud by sloučení přineslo například pro každý klub téhle ligy o deset miliónů víc, asi by kluby neřekly ne. Ale můžeme zjistit, že si třeba po finanční stránce nepolepšíme a že by společné liga zároveň mohla snížit počet míst v evropských pohárech na čtyři ze stávajících osmi pro obě asociace," řekl svazový funkcionář.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..