1. liga

Slavia doma padla s Libercem, do čela se vrátila Plzeň

15. srpna 2010 14:55 - PRAHA

Fotbalisté Slavie utrpěli v 5. kole Gambrinus ligy první porážku, když v Edenu nestačili na Liberec a prohráli 1:3. Po jednom dni se do čela soutěže vrátila Plzeň, která v poklidu porazila Slovácko. Jablonec sice s Bohemians brzy prohrával, skóre ale třemi brankami otočil. Ve čtvrtém nedělním zápase se České Budějovice rozešly s Hradcem Králové bez branek.

Petr Horník, Právo

Slavia se proti Liberci mohla poprvé v sezóně spolehnout na plnou podporu svých skalních fanoušků, kteří dočasně přerušili bojkot domácích zápasů. A už v sedmé minutě je potěšil Kisel, který přesnou střelou k pravé tyči zaznamenal už čtvrtý gól v sezóně.

Jenže Liberec se nevzdal a ještě do poločasu skóre otočil. Nejprve vyrovnal Kerič, v 37. minutě si za domácí obranu zaběhl Štajner a tváří v tvář Vaniakovi vstřelil svou první branku po návratu z Německa.

Liberecký Andrej Kerič (v modrém) před brankářem Slavie Martinem Vaniakem.Liberecký Andrej Kerič (v modrém) před brankářem Slavie Martinem Vaniakem.foto: Právo/Petr Horník

Honba sešívaných za vyrovnání se postupem času měnila v křeč, v závěru však byl přeci jen blízko vyrovnání Hora, hlavičkou ale orazítkoval tyč. V poslední minutě navíc upravil na konečných 3:1 pro Liberec Kerič. Slavia tak utrpěla první porážku v sezóně, Severočeši naopak poprvé bodovali naplno.

Plzeň je po výhře nad Slováckem znovu v čele

Plzeň porazila 3:0 Slovácko a po jednom dni se znovu vrátila do čela soutěže. Západočechy poslal do vedení už v 10. minutě kapitán Horváth precizně provedeným přímým volným kopem z hranice šestnáctky. Plzeňští si v prvním dějství vytvořili řadu dalších stoprocentních příležitostí, pojistky se ale nedočkali. Mrzet je to ale příliš nemuselo, po změně stran totiž skóre navýšili Rezek s Kolářem.

Milan Petržela z Plzně (vpravo) bojuje o míč s Vítem Valentou ze Slovácka.Milan Petržela z Plzně (vpravo) bojuje o míč s Vítem Valentou ze Slovácka.foto: ČTK/Petr Eret

Klokani se v Jablonci dostali do vedení z první nebezpečnější situace. Hartigovu střelu gólman Špit vyrazil jen k Bálkovi, který neměl problém trefit odkrytou branku. Severočeši ale záhy odpověděli, trestný kop z dvaceti metrů nasměroval do sítě Jarolím. Před odchodem do šaten už navíc Jablonec vedl, na technickou střelu Vošahlíka byl brankář Sňozík krátký.

Po čtvrthodině hry ve druhém dějství chyboval hostující zadák Lukáš, k míči se dostal znovu Vošahlík a svým druhým gólem zvýšil na 3:1. V 74. hodině mohla Bohemka utkání zdramatizovat, Kaufmanovu ránu z přímého volného kopu však zastavilo břevno. Jablonec se tak po třech zápasech dočkal výhry.

Nováček z Hradce Králové uhrál remízu 0:0 v Českých Budějovicích. Oba týmy byly několikrát blízko gólu, zradila je ale buď vlastní nepřesnost nebo pohotové zákroky gólmanů Lindra s Kučerou. Jihočeši si udrželi neporazitelnost v sezóně.