Rubriky:

1. liga

Liga na ostří nože - i sedmý Jablonec trne, jestli nebude příště poslední

22. září 2010 07:03 - PRAHA

Zvláštní je po devíti kolech pohled na tabulku fotbalové Gambrinus ligy. Vedoucí Plzeň si hraje svoji vlastní soutěž, zatím ztratila jen dva body. Za ní supí Olomouc a Sparta, které jako jediné mohou pomýšlet, že by se Viktorii mohly bodově alespoň přiblížit. V klidu pak může být ještě čtvrtá Mladá Boleslav. Všichni ostatní jsou za daného stavu ohroženi sestupem!

 

Jan Handrejch, Právo

Tři body, tolik se dá získat (nebo ztratit) do tabulky v jednom ligovém kole. A přesně tolik bodů ztrácí poslední Baník Ostrava na sedmý tým Gambrinus ligy, vicemistra z Jablonce. Před ním jsou o bodík Teplice a před nimi o další bodík Slovácko. Takže suma sumárum - hned dvanáct týmů hraje momentálně o záchranu, tedy přesně tři čtvrtiny ligového pole!

Baník poprvé od 1. srpna zase zvítězil a nejtěsnější výhru 1:0 nad Hradcem Králové vydřel. Bylo však na něm patrné, že v první řadě bojuje se svým vlastním stresem. „Hráli jsme o holý život. Kdyby se nám nepovedlo zvítězit, bylo by už hrozně zle. Proto jsme museli dřít a za každou cenu tu výhru urvat. Nápor na psychiku byl obrovský, to se pak těžko běhá a klidně přihrává,“ líčil ostravský záložník Martin Lukeš.

Zklamaní fotbalisté Baníku Ostrava během zápasu s MogilevemZklamaní fotbalisté Baníku Ostrava jsou zatím stále poslední...foto: ČTK/Petr Sznapka

Také Slavii straší boj o záchranu

Jeho slova musí poplašně znít v uších dalším týmům, které si v bizarní tabulce nemohou být jisté, že právě ony nespadnou již po příštím víkendu na samotné dno. Zdaleka přitom nejde jen o Ústí nad Labem, Hradec Králové, Příbram, Bohemians či České Budějovice, které mají boj o záchranu jaksi v popisu práce. Zděšení vládne také v Jablonci, Liberci, Brně a na Slavii.

„Za daného stavu už musíme mluvit o krizi. Kdyby to mělo jít takhle dál, budeme hrát o záchranu,“ přiznával obránce sešívaných Petr Trapp po derby se Spartou, v němž vstřelil vedoucí branku. Červenobílí však nakonec doma znovu prohráli. „Samozřejmě jsem věřil, že to bude gól vítězný. Asi nemusím popisovat, jaká je teď atmosféra v kabině...“ líčil Trapp.

„Situace Slavie už je povážlivá. A vzhledem k losu může být ještě vážnější,“ upozorňoval internacionál Pavel Kuka na další zápasy na Slovácku a doma s Plzní, které sešívané čekají.

Na jaře o titul, na podzim o holý život

Senzační jsou také starosti Jablonce, který hrál stejně jako Baník až do konce minulé sezóny o titul. Na vedoucí Plzeň však doma nestačil a další porážkou si řádně zkomplikoval život. „Zápas bych přirovnal k závodu mezi trabantem a formulí jedna. Trabant prostě neměl šanci,“ charakterizoval převahu Plzně bývalý hráč a trenér Jablonce a v současné době manažer Václav Halama.

Vicemistři jako by se nedokázali vzpamatovat z pohárové lekce od kyperské Nikósie. „Je to v našich hlavách. Vždyť se podívejte, jak všichni po zápase vypadáme. Na jaře nám to všechno vycházelo, věřili jsme si,“ přiznává útočník David Lafata, že Jablonec na tom opravdu není o moc lépe než Ostrava.

Všichni ohrožení přitom musí počítat s tím, že v tak našlapané tabulce jedno vítězství zdaleka nepřinese klid. „Čekali jsme na výhru dlouho, ale spíš než ve stavu euforie se cítím jako pacient, který se probouzí z umělého spánku a svůj zdravotní stav ještě potřebuje hodně zlepšit,“ varuje všechny sousedy v tabulce ostravský kouč Miroslav Koubek.

Sestava 9. kola podle Sport.cz
Kučera (České Budějovice) - Janotka (Olomouc), Trapp (Slavia), Limberský (Plzeň) - Kadlec (Sparta), Hořava (Olomouc), Kolář (Plzeň), Mareš (Teplice) - Hubník (Olomouc), Wilfried (Sparta), Chramosta (Mladá Boleslav).

Pavel Dosadil, Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..